Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

Matjaž Kek: Na euru smo dvignili letvico (pre)visoko (VIDEO)

Gost Delovega podkasta VAR je bil selektor slovenske nogometne reprezentance Matjaž Kek.
Matjaž Kek in VAR FOTO: Marko Feist
Matjaž Kek in VAR FOTO: Marko Feist
26. 11. 2024 | 20:30
26. 11. 2024 | 20:34
8:47

Slovenska nogometna reprezentanca je zaokrožila eno od svojih najuspešnejših let. Na evropskem prvenstvu v Nemčiji je bila najprijetnejše odkritje in le milimetri so jo ločili od senzacionalne uvrstitve v četrtfinale s Francijo. Z velikimi apetiti je šla Slovenija tudi v jesen in Uefino ligo narodov. Začela je odlično, končala ne tako, kot bi si želeli navijači, nogometaši in selektor Matjaž Kek. Najodgovornejši mož za slovenske nogometne zmage in poraze je bil gost Delovega nogometnega podkasta VAR, v katerem je potegnil črto čez leto 2024 in odprl številne druge teme.

Mariborčan, ki že od jeseni leta 2018 opravlja svoj drugi selektorski mandat, je svoj pogled začel pri koncu, torej pri ligi narodov.

»Primerjava nastopov v ligi narodov in na evropskem prvenstvu je pokazala, da smo na EP letvico morda dvignili celo previsoko. V Nemčiji je bila reprezentanca visoko motivirana, polna čustev, kar je morda vplivalo na poznejše nastope. Po EP je bil osip igralcev prevelik, za slovensko reprezentanco je to preveč. Potrdilo se je, da si Slovenija ne sme dopustiti, da bi izgubila ključne igralce, četudi so starejši. Tekmeci izkoriščajo znanje in izkušnje starejših igralcev,« se je Kek, preden je šel v podrobnosti, dotaknil slovenske težave, ki je povezana predvsem z ozko bazo igralcev.

image_alt
Bojan Prašnikar: Podrobna analiza ključna predvsem po uspehih (VIDEO)

»Osnovna težava je pomanjkanje treningov«

Nadaljeval je ... »Prva tekma z Avstrijo je bila pokazatelj stabilnosti in napredka. Proti Kazahstanu je bila igra lepa za oko in napadalna, ustvarjalna. Bile so tudi slabše predstave, posebej proti Norveški. Dvakrat smo izgledali slabo. A velja upoštevati, da so na formo vplivale tudi poškodbe in status igralcev v klubih. Prej se z njimi nismo srečevali. To je vplivalo na ustrezno pripravljenost. Nekateri igralci so po euru zamujali pri načrtovanju telesne forme, kar je vplivalo na vključitev v ekipo. Drugi so reševali svoj status,« je pojasnil selektor, ki je zavrnil možnost o tem, da bi zaradi svoje selektivne omejenosti reprezentanca morala izbirati tekmovanja. Pogled je usmeril v bazo.

»Pomen številčnosti in selekcije igralcev je ključnega pomena za dolgoročni uspeh slovenske reprezentance. Ker je naš bazen omejen, je izjemno pomembno, da se pravilno izberejo in razvijajo mladi talenti. Zato poudarjam, da moramo v Sloveniji paziti, da ne izgubimo še ene generacije, ki ima potencial za dosego dobrih rezultatov. Še posebej, ker uspehi mlajših selekcij kažejo, da premoremo velik potencial. Toda prehodi iz mladinskih v člansko reprezentanco niso enostavni. Zato sta pravilna selekcija in vključevanje mladih igralcev v reprezentanco lahko zahtevna. Mladi igralci pa prinesejo svežo energijo in nove priložnosti za uspeh. Liga narodov omogoča selekcijo novih igralcev,« je dal jasno sporočilo, da so vrata reprezentance odprta in dopuščajo priložnost mlajšim.

»Tisti, ki so se odlikovali na nižjih ravneh, potrebujejo priložnost in podporo, da se dokažejo tudi na najvišji ravni. Ne smejo pa se izrabljati zgolj za nekaj tekem, omogočiti jim moramo kontinuiran razvoj in vključevanje v člansko reprezentanco,« je še opozoril Kek in kot ključnega za napredek reprezentance izpostavil trening. »Osnovna težava je pomanjkanje treningov. Premalo skupnih je. Mi moramo vzpostaviti avtomatizem igre in za to je treba imeti več treningov.«

Selektor slovenske nogometne reprezentancer Matjaž Kek je odkrito govoril o dobrih in slabih stvareh v za slovenski nogomet uspešnem letu 2024. FOTO: Marko Feist
Selektor slovenske nogometne reprezentancer Matjaž Kek je odkrito govoril o dobrih in slabih stvareh v za slovenski nogomet uspešnem letu 2024. FOTO: Marko Feist

Liga mora biti konkurenčna in raznolika

Splošno slovensko nogometno vzdušje in formo narekujejo tudi uspehi na klubski ravni. Prednjačita Olimpija in Celje.

»Klubski uspehi imajo pozitiven vpliv na reprezentanco, predvsem pa na najboljše slovenske klubske igralce, ki pridobivajo izkušnje v močnejših konkurencah in na višji kakovostnejši ravni. Vse to prinaša dodatno energijo in motivacijo, kar pelje proti boljši pripravljenosti in večji samozavesti, ko gre za reprezentanco,« selektor poudarja pomen slovenske lige, ki razvija »slovenski sistem« in se prilagaja novim.

»Liga mora biti konkurenčna in raznolika, saj s tem igralci pridobivajo izkušnje in se razvijajo v domačem okolju. Pomembna sta tudi infrastruktura in razmere za trening,« je še izpostavil Kek, ki je tudi pojasnil položaj izpred nekaj mesecev, ko se je odločil za prestop v klubske vode njegov pomočnik Boštjan Cesar.

image_alt
Šeško lahko prehiti tudi Zahovića

»Predvsem me je zmotilo, da se je o tem preveč govorilo. To so stvari, ki se dogajajo. Nazadnje, izbral sem ga jaz, razvijal se je v reprezentančnem štabu. Toda če v nekem trenutku, ko ostaneš brez enega človeka ... Odziv ni bil primeren, več ljudi je povezanih v delo, ki se je spremenilo. V enem treningu ni bilo več možnosti za podrobnejšo vadbo, na primer obrambe ali napada, vse je bilo treba spraviti v celoto. Pomembna je bila tudi avtoriteta Cesarjevega znanja, osebnosti, zanesljivo je to prineslo nekaj več. Govorim o načinu, kako se odhaja iz A reprezentance. Res pa moraš v piramidnem sistemu tudi to predvideti,« je med drugim povedal selektor, ki je napovedal širitev strokovnega štaba.

Tudi o Afriki 2010, Reki in boju za SP 2026

Pogled v slovensko ligo je bil za Keka pozitiven, a je tudi izzval nekatere. »Naša liga nam ponuja iskanje novih igralcev, ki jih imaš na voljo. Verjetno nam je pravilo o nujnosti t. i. mladega igralca v enajsterici prineslo neko deviacijo, kar ni vedno dobro. Liga pa nam ponuja tudi derbi med Olimpijo in Mariborom, derbi, kakršen je med Austrio in Rapidom ali Dinamom in Rijeko. Derbi z dovolj naboja. To bi razvijal naprej. Ne vem, na kakšen način bi še bolj neposredno povedal, kako potrebujemo boljše razmere za trening, da bi se lahko še pogovarjali o tem, kako bi ponavljali rezultate. Treba je prisluhniti imenom, ki so naredila rezultat – Šimundža, Milanič, Zahović ...,« je Kek zatrdil, da naše lige ne smemo podcenjevati.

image_alt
(VIDEO) Pogled v tabor Slovenije: kako so se pripravljali na Portugalsko

Za Mariborčana ne gre brez vprašanj o Mariboru. Kako vidi spremembe? »Filozofija gre v smer, da bi lahko izgubili slovensko stroko, ki smo jo pripravljali za delovanje tam, kjer je. Je pa izziv, kako 'čez' Celje in Olimpijo, še večji. Bolj se bojim, da se bo liga razdelila na dva dela – na prvega, v katerem si klubi s kapitalom lahko nekaj privoščijo, in drugega, v katerem klubi životarijo. V Mariboru bodo najprej morali urediti prehod v tuji kapital. Skozi klub, kakršen je Maribor – ne mislim na DNK kluba –, torej kot mesto in pripadnost, je zelo pomembno, da ostane v realni razliki do Olimpije in Celja in da jo nato izniči. Prepričan sem, da bi potem z okrepitvami in novo energijo imeli več časa za stroko, ki od danes do jutri sama vodi bitko zato, da so konkurenčni Olimpiji in Celju,« je selektor sklenil pogovor, v katerem je odprl več polemik. Tudi okrog tujih trenerjev v Sloveniji, njihovim prijemom, pa o primerjavi z rodom reprezentance 2010 in času na Reki ter o možnostih Slovenije za uvrstitev na SP 2026.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine