Angležinje končale avstralske sanje o osvojitvi lovorike

Otočanke se bodo za naslov svetovnih prvakinj v nedeljskem velikem finalu v Sydneyju pomerile s Špankami.
Alessia Russo je v 86. minuti potrdila zmago Angležinj. FOTO: Saeed Khan/AFP
16. 8. 2023 | 14:05
16. 8. 2023 | 15:25
2:20

Po španskih nogometašicah so se v veliki finale ženskega svetovnega prvenstva, ki ga gostita Avstralija in Nova Zelandija, uvrstile tudi Angležinje. Otočanke so bile v drugem polfinalu s 3:1 (1:0) boljše od Avstralk.

Angleško reprezentanco, ki je imela terensko premoč, je v 36. minuti popeljala v vodstvo Ella Ann Toone. V drugem polčasu je za navdušenje na Olimpijskem štadionu v Sydneyju, na katerem se je zbralo 75,784 gledalcev, poskrbela Samantha Kerr, ki je v 63. minuti poravnala rezultat. Toda osem minut pozneje so se po zaslugi Lauren Hemp še drugič gola in prednosti veselile gostje.

V nadaljevanju so domače igralke močno pritisnile, si ustvarile več lepih priložnosti, ki pa jih niso znale unovčiti. Na drugi strani so izbranke selektorke Sarine Wiegman hladnokrvno izkoristile napako avstralske obrambe in prek Alessie Russo v 86. minuti povišale na 3:1, kar je bil tudi končni izid.

Samantha Kerr po porazu ni skrivala razočaranja. FOTO: Amanda Perobelli/Reuters

»Občutek imam, kot da smo že osvojile turnir, toda od končne zmage nas loči še ena zmaga. Avstralk, ki so rasle skozi prvenstvo, ni bilo preprosto ugnati, vendar pa nam je uspelo. Počutim se kot v pravljici,« je priznala Sarina Wiegman, 53-letna nizozemska trenerka, ki se je drugič zapored s svojimi izbrankami uvrstila v zaključni dvoboj svetovnega prvenstva. Pred štirimi leti ji je to v Franciji uspelo z rojakinjami, zdaj še z Angležinjami.

Evropske prvakinje so tako potrdile vlogo favoritinj in se prebile v veliki finale, v katerem se bodo v nedeljo za lovoriko pomerile s Špankami. Avstralke bodo poskušale v sobotni tekmi za tretje mesto premagati Švedinje.

Angležinji Mary Earps in Rachel Daly sta takole proslavljali uvrstitev v finale. FOTO: Asanka Brendon Ratnayake/Reuters