Drugi športi

Norvežan je na šahovnic sprintal do četrtega naslova

Magnus Carslen je z največjo razliko (23,5:7,5) v zgodovini šahovskih hitropoteznih dvobojev za naslov svetovnega prvaka premagal izzivalca Alirezo Firouzjo.
Štwevilka 1 na lestvici Mendarodne šahovsek zveze Magnus Carlsen je v Parizu še četrtič osvojil naslov najboljšega na svetu v hitropoteznem šahu.  FOTO: Julien Pretot/Reuters
Š. R., STA
9. 9. 2024 | 07:46
1:51

Najboljši šahovski igralec na svetu Magnus Carlsen, ki se je leta 2022 odrekel naslovu svetovnega prvaka, ker se je zasitil neatraktivnih dvobojev, je Parizu v živo pred glasnim občinstvom prepričljivo nadigral Iranca, ki zastopa Francijo, Alirezo Firouzjo in četrtič v karieri osvojil naslov prvaka v hitropoteznem šahu. Končni rezultat je bil kar 23,5:7,5, s čimer je 33-letni Norvežan tekmeca premagal z največjo razliko v zgodovini.

Firouzje se je – v atletskem žargonu – odlično odrinil iz startnih okovov in bil vprednosti z 2,5:1,5, potem pa je Carlsen s silolvitimi sprintom nanizal štirii zmage in prvi del, ki se igra na pet minut, dobil s prepričljivih 6:3. V nadaljevanju hitrpoteznega sprinta pa se je še »snel z verige«, v igri na tri minute in eno minuto je Firouzja doživel pravi potop.

Alireza Firouzja je bil brez možnosti proti 33-letnemu Norvežanu. FOTO: Facebook

Carlsen je v triminutni igri zmagal z 8:2, v minutni igri pa je povsem potolkel domačina z neverjetnih 9,5:2,5 in dosegel osem zaporednih zmag.

Skupno je norveški zvezdnik izgubil le pet iger v petih urah, petkrat je bilo izenačeno, dobil pa jih je 21.