Drugi športi

Čeh le 65 m, Horvatovi rezultat sezone, Rudolf pomagal Norvežanu

Kristjan Čeh je na diamantni atletski ligi v Oslu v metu diska zasedel peto mesto. V norveški prestolnici je v teku na 800 m Anita Horvat tekla 2:00,32.
Kristjan Čeh je v Oslu zmogel 65,12 metra. FOTO: Reuters
P. Z., STA
30. 5. 2024 | 22:27
0:34

Svetovni in evropski podprvak Kristjan Čeh je na diamantni atletski ligi v Oslu v metu diska zasedel peto mesto s 65,12 metra. V norveški prestolnici je v teku na 800 m druga slovenska predstavnica Anita Horvat s svojim izidom sezone in časom 2:00,32 prav tako osvojila peto mesto.

Na 5000 m je drugi najboljši izid vseh časov dosegel Etiopijec Hagos Cebrhiwet (12:36,73) in zaostal le za štiri leta starim svetovnim rekordom (12:35,36) Joshue Cheptegeia iz Ugande. Ta je bil v izjemno hitrem teku s številnimi državnimi in osebnimi rekordi šele sedmi.

Dve nalogi za narekovanje ritma je imel Žan Rudolf, najprej v nacionalnem programu na 800 m, kjer je slovenski rekorder, nato ob koncu programa na 1500 m. V zadnji disciplini mitinga je skušal ob njegovi pomoči norveški olimpijski zmagovalec Jakob Ingebrigtsen popraviti svetovni rekord (3:26,00) iz leta 1998 legendarnega Etiopijca Hichama El Guerrouja.

Anita Horvat je dosegla izid sezone. FOTO: Sarah Meyssonnier/ Reuters

Ingebrigtsen, ki ima od lani četrti dosežek vseh časov (3:27,14), je s časom 3:29,74 postavil najboljši izid leta in zmagal, ko se je vrgel v cilj ter tam obležal in na ta način ugnal Kenijca Timothyja Cheruiyota (3:29,77), ki ga je v zadnjih metrih sicer že prehitel.

V metu diska je zmagal svetovni rekorder in evropski prvak Mykolas Alekna iz Litve z edinim metom prek 70 m (70,91 m). Drugi je bil s 67,61 m Avstralec Matthew Denny, ki je lani v finalu diamantne zmage na drugo mesto potisnil Čeha. Tretji je bil švedski olimpijski zmagovalec in svetovni prvak Daniel Stahl (66,80 m), četrti pa Lukas Weisshaidinger (65,68 m), tretji na OI v Tokiu, SP v Dohi 2019 in EP v Berlinu 2018.

Žan Rudolf se je posvetil vlogi pomočnika. FOTO: Matej Družnik

Na dva štadionska kroga je zmagala Južnoafričanka Prudence Sekgodiso (1:58,66), Horvatova je bila druga Evropejka, skupno četrta je bila pred njo Italijanka Elena Bello (2:00,05). Horvatova je po prvem krogu na sedmem mestu ohranila stik z vodilnimi. Nato je v zadnjem zavoju pred ciljem prišla v boj za tretje mesto, a je sredi ciljne ravnine nekoliko popustila in prišla v cilj peta.