Okuženost z novicami o koronavirusu je ogromna, toda precepljenost s pravimi informacijami je nizka.
Galerija
Zarja Muršič: Obnašamo se, kot da nismo ravno ljudje tisti, ki lahko s pravilnim ravnanjem spremenimo trend. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
V intervjuju preberite:
V znanstveni komunikaciji je najtežje komunicirati o negotovosti. Za boljše razumevanje pandemije koronavirusa se trudi znanstvenica Zarja Muršič (letnik 1989). Prepričana je, da javnost ni naivna in se je ne sme podcenjevati, zato skuša na njene dvome odgovarjati s čim bolj jasnimi in odkritimi razlagami.
Ljudem je treba zagotoviti prave razmere, da ustrezno prilagodijo obnašanje. Če delodajalec ne omogoča razmer za varno delo, hkrati pa mora delavec nujno hoditi v službo, ker država v primeru karantene ne poskrbi za ustrezno nadomestilo, potem je logično, da se virus širi.
Javnosti je treba razložiti, da se lahko virus spremeni in da bomo v tem primeru potrebovali novo različico cepiva. In morda nas bo cepivo zaščitilo samo za eno leto, zato se bomo morali drugo leto spet cepiti. Prav tako mora biti jasno, da bo kdo izmed cepljenih vseeno zbolel, da bo koga po cepljenju bolela roka in da bo kdo neodvisno od cepljenja tudi umrl.
Virusi in bakterije nas bodo še naprej ogrožali, enako kot so nas v preteklosti. Morda nas je lahko še bolj strah bakterij, če se bodo prilagodile antibiotikom.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji