Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Veliko stvari gre narobe, čeprav želimo le dobro

Nizozemski pisec Frank Westerman je bil nekoč vojni dopisnik, zdaj preučuje (davno) človeško zgodovino.
Frank Westerman: Novinar ima v vojni vedno več vprašanj kot odgovorov, zato je dobro vedeti, kaj je pravo vprašanje. FOTO: Leon Vidic
Frank Westerman: Novinar ima v vojni vedno več vprašanj kot odgovorov, zato je dobro vedeti, kaj je pravo vprašanje. FOTO: Leon Vidic
22. 10. 2022 | 05:00
17:30

V nadaljevanju preberite:

Kdo smo? V čem se razlikujemo od živali? In kdo postavlja hipoteze o naši preteklosti? Nizozemski pisec Frank Westerman išče odgovore v knjigi Mi, hominini (Umco, prevod Mateja Seliškar Kenda) in zraven opozarja na številne pasti pri preučevanju naše (davne) preteklosti. Kajti prepričan je, da o nas marsikdaj več povedo naša dejanja v sedanjosti kot kosti naših prednikov.

- Mi smo edina živa bitja, ki ustvarjamo takšne življenjske razmere, da ubijamo lastno vrsto. Mnoge ljudi je strah divjih živali, toda ne slepimo se, smo na vrhu prehranjevalne verige. Ker v primerjavi s tem, koliko živali ubijemo mi, zelo malo živali ubije nas.

- Včasih so bile najmočnejše zgodbe o povsem preprostih stvareh, denimo, ko sem se pogovarjal z begunci, kaj nosijo v svojih vrečkah. Ganljivo je videti in slišati, kaj človek stori, ko mora takoj zapustiti svoj dom. Vzame samo kakšno fotografijo ali spominek in gre v neznano.

- Paleoantropologija je zelo moški poklic, zato je zanimivo spremljati njihovo obnašanje, kako tekmujejo, kako so zavistni … Vse to so zelo človeške lastnosti, zato se o človeški vrsti lahko skoraj več naučimo iz obnašanja paleoantropologov kot iz njihovih odkritij.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine