Neomejen dostop | že od 9,99€
Pavel Fonda, slovenski psihiater in psihoanalitik iz Trsta, od rojstva doživlja evropske konflikte ne le teoretsko, temveč tudi čisto zares, na lastni koži, v tako razbeljenem družbenopolitičnem epicentru, kot je bil Trst prejšnjega stoletja, kamor so trkale in pritiskale geološke gmote evropske duševnosti: razmerje vzhod-zahod ob železni zavesi, z nacionalizmom nabiti italijanski in jugoslovanski narodi ob še nedoločenih državnih mejah, komunistični in kapitalistični sistemi, vera in ateizem, germanski in mediteranski svet. Napetosti kot smetja! Ob okrogli 80. obletnici je Saša Petejan zanj skovala sintagmo, ki mu je pisana na kožo: dragulj je, skromen obrušen dragulj.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
»Do nedavnega so se Italijani le stežka čutili odgovorne za 'svoj' fašizem, ki je Slovencem povzročil toliko gorja, Slovenci pa se tudi nismo zavedali, koliko gorja je 'naš' komunizem prinesel Italijanom. Za zdravljenje odnosov mora vsak od soudeleženih storiti korak nazaj in nase pogledati tudi skozi zorni kot drugega, kar, kot rečeno, ne pomeni samovoljne izravnave vsega.« In če/ko IZMERIM0 ta T0LIK0 pa ta K0LIK0, ni izravnava seveda niti najmanj mogoča.
No, pa ne: italijanski fašizem je povzročil Slovencem toliko gorja, kolikor ga je prinesel slovenski komunizem Italijanom?!