Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Ni šlo za zamejitev števila splavov, ampak za simbolično kaznovanje žensk

Na Poljskem moški viagro dobijo brez recepta, obstaja celo v obliki žvečilnega gumija. Pri splavu pa kriminalizirajo tiste, ki želijo pomagati ženskam.
Protesti proti poljski vladi in zakonu glede pravice do splava. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp
Protesti proti poljski vladi in zakonu glede pravice do splava. FOTO: Wojtek Radwanski/Afp
29. 4. 2023 | 05:00
25:38

V nadaljevanju preberite

Rojena v Varšavi v času komunizma je Kinga Jelinska na lastni koži občutila, kako je, ko se država vtika v žensko telo. »Zaradi strahu pred zanositvijo kot dekle nisem nikoli uživala v heteroseksualni spolnosti,« je dejala v enem od intervjujev. Po selitvi na Nizozemsko, kjer je splav mogoč do 22. tedna nosečnosti, je uvidela, koliko lažje je ženskam, ki jim niso kratene osnovne človekove pravice. Tabletke za splav omenja kot prelomno tehnologijo, ki pa žal še vedno ni prosto dostopna.

Sama se z vprašanjem pravice do splava ukvarja 17 let. Do politike je bilo nemogoče priti, pravi o boju za pravice žensk,mediji pa kot da tega nikoli niso jemali resno. Šele po zaostrovanju zakona leta 2020 so ljudje dojeli, da nikoli ni šlo za moralo, reševanje življenj. Vedno je šlo za nadzor patriarhata nad ženskami. Pri splavu ne gre za debato, različna mnenja in prepričanja. Človek ima lahko svoje mnenje, a naj ga zadrži zase. Gre za življenje ženske in njene potrebe, želje. Zaupati ji je treba, da se odloča sama, tu ni prostora za diskusijo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine