Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Nacizmu so pot tlakovale združbe okultistov in psevdoznanstvenikov

Minna Henriksson, ki deluje tudi kot levičarska in feministična aktivistka, je na Mestu žensk govorila tudi o nacizmu in šovinizmu.
Za svoje umetniško delo je leta 2017 na Dunaju prejela nagrado fundacije Heinricha in Anni Sussmann. Foto Črt Piksi
Za svoje umetniško delo je leta 2017 na Dunaju prejela nagrado fundacije Heinricha in Anni Sussmann. Foto Črt Piksi
5. 11. 2022 | 05:00
24:43

V članku preberite:

V 70. letih 19. stoletja je Heinrich Schliemann v arheoloških izkopavanjih pri Hisarliku v Turčiji, kjer naj bi nekoč stala mikenska Troja, odkril simbole, podobne svastikam. Filolog in orientalist Max Müller je Schliemanna opozoril, da je njihovo označevanje z imenom svastika, prevzetim iz indijske kulture, neustrezno, zato jih je Schliemann odtlej imenoval znaki. A leta 1872 mu je njegov sodelavec in antisemit Emile Bournof v pismu pojasnil, da mora biti svastika razumljena kot arijski simbol, in pri tem poudaril, da jo Judje v celoti zavračajo.

Leta 1889 je poljski knjižničar, antisemit in zagovornik arijske teorije Michael Zmigrodski na pariški svetovni razstavi v Palais des Artes Libéraux postavil razstavo risb okoli tristo objektov iz različnih zgodovinskih obdobij, ki so bili okrašeni z omenjenimi simboli. Njegov namen je bil predstaviti svastiko kot arijsko germanski simbol, ki je bil tedaj že povezan z rasno ideologijo. Prav v tistem obdobju pa je v Parizu bival znameniti finski slikar Akseli Gallen-Kallela, ki, domnevam, si je razstavo ogledal in naslikal triptih Aino. Motiv je prevzel iz finske pesnitve Kalevala, Aino pa naj bi utelešala svetlolaso, modrooko, svetlopolto finsko raso. Gallen-Kallela se je v pismih sprva pritoževal, da je želel upodobiti pravo finsko dekle in da ni najbolj zadovoljen s pariškim ženskim modelom, kar je morda tudi razlog, da je okvire triptiha poslikal z ornamenti svastike in jo s tem vključil v kontekst prave finskosti.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine