Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Med urbano gverilo, reševanjem sveta in bojem proti zaslužkarstvu

Do 10. aprila je v tržaški galeriji Salone degli Incanti na ogled razstava Veliki komunikator Banksy (The Great Communicator Banksy).
Banksy je brez dvoma upornik. Zgodovinske in aktualne ikone upodablja neprizanesljivo. FOTO: Philippe Huguen/AFP
Banksy je brez dvoma upornik. Zgodovinske in aktualne ikone upodablja neprizanesljivo. FOTO: Philippe Huguen/AFP
Vladimir P. Štefanec
4. 3. 2023 | 05:00
16:52

V nadaljevanju preberite:

Bristolčan Banksy se iz gverilskega pouličnega grafitarja ni razvil le v mnogostranskega likovnega ustvarjalca in nagrajenega filmarja, ampak je s svojim nenehno dopolnjujočim se opusom in širjenjem delovanja na nova področja postal svetovni fenomen, ki v marsičem odslikava naravo današnjega časa in ob katerem se nam utegne zastaviti več kot eno vprašanje.

Javnost v zvezi z Banksyjem najbolj zanima, kdo on pravzaprav je, in ker nedvoumnega odgovora na to vprašanje ni, se mnogi podajajo na lov za njim. O tem opravljajo raziskave, pišejo članke, snemajo oddaje, navajajo različne domneve, a Banksy se preprosto drži navade, da grafitarji ostajajo anonimni, skriti za svojimi avtorskimi imeni, saj se tako izognejo več kot eni težavi.

V eni svojih izjav je zapisal, da se upira proti tistim, ki delajo svet grozen, in s tem je mislil predvsem na reklamne agencije in urbaniste, ki z neprimernimi, agresivnimi, zgolj logiki kapitala podrejenimi posegi preobražajo mesta v večini neprijazna, deprimirajoča okolja. A svet delajo grozen tudi mnogi drugi in niti teh ne spregleda.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine