Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Koliko nas bo stal energetski prehod?

Obdobje pred referendumom o Jek 2 je ponujalo priložnost, da v državi opravimo strokovno diskusijo. Na žalost te priložnosti nismo izkoristili.
Na referendumu bi namesto o tem, ali smo za jedrsko energijo ali ne, morali odločati o tem, kakšen naj bi bil optimalni koncept razvoja slovenske energetike. FOTO: Jože Suhadolnik
Na referendumu bi namesto o tem, ali smo za jedrsko energijo ali ne, morali odločati o tem, kakšen naj bi bil optimalni koncept razvoja slovenske energetike. FOTO: Jože Suhadolnik
Jože P. Damijan
16. 11. 2024 | 05:00
18:30

V nadaljevanju preberite:

Obdobje pred referendumom o morebitni gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem (Jek 2) je ponujalo izvrstno priložnost, da v državi opravimo celovito strokovno diskusijo o konceptu razvoja elektroenergetskega sistema (EES) v Sloveniji. Na žalost te priložnosti nismo izkoristili.

V predreferendumski diskusiji bi morali celovito strokovno pretehtati vse vidike možnih scenarijev razvoja z namenom, da se doseže strokovni konsenz glede optimalnega EES z ozirom na zastavljene cilje, naravne danosti, okoljske in ekonomske omejitve. Na tem referendumu bi namesto o tem, ali smo za jedrsko energijo ali ne, morali odločati o tem, kakšen naj bi bil optimalni koncept razvoja slovenske energetike. V strokovni javnosti so kriteriji glede tega jasni – optimalni elektroenergetski model mora zadostiti vsaj naslednjim petim kriterijem: kriteriju dejanskega razogljičenja proizvodnje električne energije in gospodarstva, kriteriju zadostnega obsega električne energije za potrebe razvoja in zamenjave fosilnih virov z nizkoogljičnimi viri energije, kriteriju zanesljive oskrbe z električno energijo in stabilnosti elektroenergetskega sistema, kriteriju ohranitve biodiverzitete in kriteriju konkurenčnih cen električne energije glede na druge države EU.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine