Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Iščite nas vsak večer!

Kulturni praznik je dan besed o umetnosti in identiteti, ki jih politiki izgovarjajo skozi stisnjene zobe. A malokdaj se vprašamo kdo ga je zasnoval?
Nastop pevskega zbora Kombinatke v Savskem naselju. Ena od postaj sprehoda po poteh radia Kričač. FOTO: Urška Paradiž
Nastop pevskega zbora Kombinatke v Savskem naselju. Ena od postaj sprehoda po poteh radia Kričač. FOTO: Urška Paradiž
12. 2. 2022 | 05:00
18:29

V članku preberite tudi:

Kričač se je prvič oglasil 17. novembra 1941 z Vilharjeve ulice 2 na domu študenta elektrotehnike Milana Osredkarja. Napovedovalec naj bi bil Marjan Vesenjak, a mu na prvo oddajo ni uspelo priti, zato ga nadomestil Osredkar, ki je po vojni študiral v New Yorku in je bil velik strokovnjak za jedrsko energijo ter predsednik prvega republiškega komiteja za znanost.

Italijani so bili najprej prepričani, da oddaja prihaja iz Sovjetske zveze, a ko so ugotovili, da se vse dogaja pred njihovim nosom v Ljubljani, so začeli radio mrzlično iskati. Tiktakanje ure, ki je bilo nekakšen avizo in simbol gesla: Naš čas prihaja!, je le še razbesnelo italijanske vrste. »Iščite nas vsak večer,« so snovalci oddaj sporočali Slovencem in na neki način tudi Italijanom. Da se ne bi slišali šumi z ulice in da se ne bi glasovi slišali skozi okno ali na hodnik, se je napovedovalec ponavadi pokril z odejo in v mikrofon govoril pod njo.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine