Na Brdu pri Kranju je potekala redna tedenska seja vlade, ki je, kot pričakovano, za 30 dni podaljšala razglasitev epidemije. O tem, kakšni ukrepi nam bodo krojili življenje med božično-novoletnimi prazniki, ni odločila, je razkril uradni vladni govorec za covid 19
Jelko Kacin in dodal, da taka odločitev tudi ni bila predvidena. »Opravila je vsebinsko razpravo, pogledala epidemiološko sliko, poskušala predvideti, kaj se bo dogajalo takrat in naročila ministrom, naj pripravijo nekatere ukrepe, o katerih bo odločala kasneje,« je še dejal.
Podaljšano subvencioniranje skrajšanega delovnega časaVlada pa je za šest mesecev podaljšala delno subvencioniranje skrajšanega delovnega časa (do konca junija 2021), je povedal Kacin. Podaljšanje je bilo predvideno že v šestem protikoronskem zakonu, ki ga je državni zbor sprejel 25. novembra, a je med zakonodajnim postopkom iz besedila pomotoma izpadlo.
Vlada je odobrila tudi 4,5 milijona evrov težko investicijo v mobilni objekt v okviru UKC Maribor, ki bo v prvi fazi covid oddelek, v drugi infekcijski oddelek.
V štirih regijah, ki bodo epidemiološko bolj ugodna, to so trenutno Obalno-kraška, Osrednjeslovenska, Gorenjska in Goriška, je omogočila poslovanje knjižnic, galerij in muzejev.
Stroka se z ministrom
Tomažem Gantarjem na čelu zavzema za zaostritev ukrepov, po 23. decembru naj bi nas čakalo popolno zaprtje države. Kot je namignil minister za notranje zadeve
Aleš Hojs, naj bi vlada sledila ukrepom iz Nemčije, ki je sicer prav te dni ustavila javno življenje, strogi ukrepi pa bodo pri njih veljali do 10. januarja. Odprte bi bile tako le živilske trgovine, lekarne in zdravstveni domovi. Po neuradnih informacijah naj bi Hojs predlagal, da med božično-novoletnimi prazniki ne bi veljala policijska ura in naj bi bil odprt prehod med občinami. Kot je dejal Kacin, o načrtu režima za konec meseca niso odločali, o tem bo še nekaj usklajevanj.
NSi proti zaprtju gospodarstva
Jasno je, da bo znova šlo za politično odločitev. Proti zaprtju so se že opredelili v NSi, njen predsednik
Matej Tonin je napovedal, da predloga o ustavitvi gospodarstva ne bodo podprli.
Na seji vlade je sodelovala tudi strokovna skupina, o kateri je
vodja Bojana Beović najprej povedala, da niti ne obstaja več. A prvo infektologinjo v državi je premier
Janša vseeno povabil na posvet.
Premier
je pred zasedanjem vlade sklical sestanek koalicijskih partnerjev, ki pa se ga ni udeležil novi predsednik Desusa
Karl Erjavec in s tem precej razhudil prvaka SDS. Vlada naj bi na Brdu pri Kranju razpravljala tudi o sedmem protikoronskem zakonu, a do tega ni prišlo, ker, kot je dejal Kacin, »se eden izmed koalicijskih prvakov ni udeležil sestanka«. To je razvidno tudi iz tvita Janše, ki je ob tem s prstom pokazal na predsednika Erjavca. Očita mu neodgovorno ravnanje, ker da je s svojo odsotnostjo s sestanka koalicije pred vlado onemogočil usklajevanje o predlogu. Vlada je osnutek predloga zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida 19 sprejela prejšnjo sredo. Kot je tedaj sporočila, bo predlog sedmega protikoronskega zakona dokončno oblikovala na eni od prihodnjih sej.
Komentarji