Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Popoldne bodo ogrožena Posavje in naselja pod Mariborom

V noči na nedeljo še ena fronta, ki bo manj izrazita. Veljalo bo oranžno opozorilo zaradi vetra in padavin.
Ob 12. uri so na novinarski konferenci Agencije RS za okolje različna področja natančneje opisali predstavnika Agencije RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič in Janez Polajnar, Srečko Šestan z Uprave RS za zaščito in reševanje ter Neža Kodre z Direkcije RS za vode. FOTO: Črt Piksi
Ob 12. uri so na novinarski konferenci Agencije RS za okolje različna področja natančneje opisali predstavnika Agencije RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič in Janez Polajnar, Srečko Šestan z Uprave RS za zaščito in reševanje ter Neža Kodre z Direkcije RS za vode. FOTO: Črt Piksi
Pi. K.
3. 11. 2023 | 11:47
3. 11. 2023 | 13:45
6:09

Branko Gregorič z Agencije RS za okolje (Arso) je na novinarski konferenci, kjer so predstavili aktualno stanje in predvideno dogajanje za popoldan in prihodnje dni, dejal, da se najhujši scenarij ni uresničil, a da je bila noč kljub vsemu precej burna. 

»Za nami je burna noč. V hribih je bil izjemno viharen veter, na Kredarici s sunki do 185 kilometrov na uro. Količina padavin v Posočju in na Bohinjskem je presegla dvesto litrov na kvadratni meter.  A jutro je prineslo olajšanje. Zaradi tega smo opozorilo že zjutraj spremenili v rumeno, razen za Primorsko, kjer še vedno, zaradi okrepljenega jugozahodnega vetra, za popoldan velja oranžno opozorilo. Jutri bo vreme že mirno.«

Lepše vreme nas čaka prihodnji teden. FOTO: Črt Piksi
Lepše vreme nas čaka prihodnji teden. FOTO: Črt Piksi

Po Gregoričevih besedah bo v noči na nedeljo naše območje prešla še ena fronta, ki bo manj izrazita. »Izdali smo oranžno opozorilo za močan veter ob Obali in zaradi padavin na severozahodu, a jih ne bo padlo blizu 200, ampak blizu 100 milimetrov v dvanajstih urah, kar zaradi namočenosti terena vseeno ni brezskrbna situacija. Dobra novica je, da bo že od nedelje popoldne sijalo sonce in bo vreme prihodnji teden, vsaj v prvi polovici, mirno.«

Sava bo poplavljala v Posavju, Drava pod Mariborom

Janez Polajnar je dejal, da smo zdaj v drugi fazi poplavnega dogodka. »Hudourniška voda je iz Gorenjske odtekla  v osrednjo Slovenijo. Sava je zdajle dosegla svoj maksimum v okolici Ljubljane, k sreči pri spodnji včeraj predvideni meji. Zdaj se val pomika k Zasavju in proti Hrvaški. V prihodnjih popoldanskih urah pričakujemo poplavljanje Save v Posavju, kjer bo pretok reke predvidoma 2200 kubičnih metrov na sekundo. Zvečer bo ta val zapustil Slovenijo.«

image_alt
V Dravogradu evakuirali devet objektov, na Koroškem težave tudi zaradi plazov

Na Dravi, kjer je bilo danes najhuje, ima reka trenutno pretok 1800 kubičnih metrov na sekundo in že poplavlja v Dravogradu. »Ta val se bo popoldne in v noči na soboto širil proti spodnjemu toku Drave, kjer pričakujemo nekoliko obsežnejše poplave kot običajno. Zlasti je ogroženo območje proti Mariboru, med Kanalom in staro strugo Drave in območje od jeza Markovci proti hrvaški meji. Tam bo zvečer in ponoči ogroženih nekaj naselij, voda bo imela pretok okoli 1200 kubičnih metrov na sekundo. Večji pretok je bil v letih 2012 in 2014. To bo tretji največji pretok na tem območju. Voda lahko pride do hiš in ljudi.«

Pričakuje se, da bo poplavni val na Dravi v Sloveniji vztrajal do noči na nedeljo. Potem naj bi vsaj prehodno zapustil Slovenijo.

Zaradi naraščanja pretoka Drave so se v Dravogradu in Vuzenici oglasile sirene, ki opozarjajo na nevarnost. FOTO: Urška Polanc/Večer za Delo
Zaradi naraščanja pretoka Drave so se v Dravogradu in Vuzenici oglasile sirene, ki opozarjajo na nevarnost. FOTO: Urška Polanc/Večer za Delo

Poplave so tudi na reki Reki, a v zgornjem toku voda že upada. Zaradi namočenosti vzbuja skrb tudi nedeljsko vremensko dogajanje. »Pričakujemo ponoven porast rek v Posočju, osrednji Sloveniji, jugovzhodni Sloveniji, reke Kolpe, na Notranjskem in Dolenjskem. Več bo znanega jutri,« je dejal Polajnar.

Neža Kodre z Direkcije RS za vode je dejala, da so od včeraj ves čas izvajali številne intervencije in aktivnosti na vodotokih za zmanjševanje nevarnosti, ki bi lahko nastale ob povečanih vodostajih. Aktivirani so bili suhi zadrževalniki, ki so zadrževali poplavne valove, s civilno zaščito so vzpostavljali pretočnost. Dežurstva in intervencije nadaljujejo na reki Dravi.

Srečko Šestan z Uprave RS za zaščito in reševanje pa je izrazil zadovoljstvo, da se ni izteklo, kot so predvidevali. Skupaj so zabeležili 180 dogodkov. »V Baški grapi so imeli celovite priprave in dež jim je prizanesel. Kot so dejali, je bila vse skupaj dobra vaja.«

Šestan okrcal Kranj

Glede dogajanja v Kranju je Šestan dejal, da za situacijo ve le iz medijev. 

image_alt
V Kranju Sava prekrila kanalizacijsko cev pod mostom

»Ne vem, kako občina o tem komunicira. Mislim, da se tam dogajajo čudne stvari. Prelaga se odgovornost in se straši. Še nikoli nas ni nihče poklical.«​ Kodretova pa je glede Kranja opomnila še na pomemben kanalizacijski vod, ki je fiksiran na spodnji del občinskega mosta, za katerega je načrtovana obnova, v okviru katere bo odstranjena cev iz pretočnega dela vodotoka. »Na to se opozarja že dolgo, tja cev ne spada. Obstaja bojazen, da bo plavajoča hlodovina zadela cev in bi ta zato počila, kar bi bila ekološka katastrofa. Na srečo je vodotok toliko upadel, da te nevarnosti ni več.«

______________________________________________

Ob 12. uri so na novinarski konferenci Agencije RS za okolje različna področja natančneje opisali predstavnika Agencije RS za okolje (Arso) Branko Gregorčič in Janez Polajnar, Srečko Šestan z Uprave RS za zaščito in reševanje ter Neža Kodre z Direkcije RS za vode.

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine