Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Morje še vedno preliva obalo v Piranu in Izoli, a je v upadanju

Plazišče na Kneži je živo in nevarno. Po županovih besedah je zato načrt evakuacije tam še vedno aktualen.
V Piranu so se oglasile sirene. FOTO: Boris Šuligoj
V Piranu so se oglasile sirene. FOTO: Boris Šuligoj
STA, N. Č.
3. 11. 2023 | 07:19
3. 11. 2023 | 12:58
8:10

Rok Kamenšek, vodja koprske izpostave uprave za zaščito in reševanje, pravi, da trenutno ni večjih posebnosti.  Minulo noč je poplavilo nekaj objektov, vendar so vodo prečrpali, močan jugo je podiral drevesa in električne drogove, zaradi razmočene zemljine so bile nekatere ceste težko prevozne. Morje še vedno preliva obalo v Piranu in Izoli, a je v upadanju.

Koprski regijski center za obveščanje  je zaradi  visokega plimovanja morja v Piranu nekaj po deveti zjutraj  spet sprožil sireno  z opozorilom na nevarnost.

Že minulo noč je morje prestopilo obalno črto, zato so sprožili opozorilne sirene. Več težav pa so povzročile obilne padavine, zaradi katerih je meteorna kanalizacija preplavila del starega središča Izole. Ob treh so se razmere umirile. Enote civilne zaščite so bile na terenu tudi v Piranu in Šalari. Luka Koper je spet odprta.

Na Obali gasilci črpali vodo

Ob večerni plimi je morje v Piranu prestopilo rob obalne črte. V Piranu so sireno javnega alarmiranja sprožili ob 23.17, ob 00.07 pa še v Izoli. Pod vodo so bili deli piranske Punte, so sporočili z republiškega centra za obveščanje. Po teh podatkih je na Obali padlo več kot 28 litrov dežja na kvadratni meter.

V Izoli je voda dosegla Prešernovo nabrežje, a se ni prelila, je povedal vodja tamkajšnje civilne zaščite Zdenko Deželak. Dodal pa je, da je zaradi močnega deževja poplavila meteorna kanalizacija. Do 20 centimetrov vode je bilo na Manziolijevem trgu, Ljubljanski ulici in bližnjih delih mestnega središča. Najhuje je bilo med eno in drugo uro. Enote civilne zaščite so bile na terenu do treh zjutraj.

V Izoli je voda dosegla Prešernovo nabrežje. FOTO: Jure Makovec/AFP
V Izoli je voda dosegla Prešernovo nabrežje. FOTO: Jure Makovec/AFP

Koprska gasilska brigada je ponoči posredovala petkrat. Pomagala je pri črpanju vode v Izoli. Gasilci so bili v pripravljenosti tudi v Vanganelski dolini oziroma v Šalari, kjer obstaja nevarnost, da bi Badaševica prestopila bregove. Vodo so črpali v Izletniški ulici v Žusterni, kjer se je pred tedni sprožil zemeljski plaz.

Na pristaniški kapitaniji so za STA povedali, da je veter ponoči oslabel, tako da je pristanišče od druge ure spet odprto. Morje bo glede na podatke Arsa poplavilo zopet ob devetih dopoldan, v višini 30 centimetrov.

Kot so za Radio Koper povedali na ilirskobistriški civilni zaščiti, jih je ponoči zajelo močno neurje, meteorna voda je ogrožala in poplavljala objekte. Danes zjutraj pa so imeli težave v samem mestu, zato so vse službe na terenu.

image_alt
V Dravogradu evakuirali devet objektov, na Koroškem težave tudi zaradi plazov

Več intervencij na Severnem Primorskem

Nekaj minut čez polnoč je območje Severne Primorske hitro prešla izrazita nevihtna linija. Veter in naliv sta povzročila nekaj težav, posredovati so morali gasilci.

»S poglabljanjem rečnih strug in čiščenjem prepustov smo dosegli, da po Baški grapi hudourniške vode niso poplavljale,« je po jutranjem sestanku štaba tolminske civilne zaščite  za medije pojasnil župan Tolmina Alen Červ.

Plazišče na Kneži je sicer živo in nevarno. Po županovih besedah je zato načrt evakuacije tam še vedno aktualen, če bi se zgodili premiki plazu. Močno se nagibajo k temu, da nastanitveni center v organizaciji državne enote Rdečega križa ostane aktiven do konca nedelje, končne odločitve pa še niso sprejeli, je pojasnil Červ.

Zaradi poplavljanja objektov so gasilci posredovali v Kanalu, tamkajšnji osnovni šoli pa so dostavili protipoplavne vreče. Tudi v Selu v občini Ajdovščina je voda ogrožala stanovanjski objekt. Podrta drevesa pa so ovirala promet na cestah Bovec–Žaga, Kanal–Avče in Doblar–Ročinj.

Zaradi vode na cestišču in nanosov je bil promet oviran na cesti Tolmin–Kobarid pri Kamnem, med Žago in Bovcem pri gostišču Žvikar in med Bovcem in Trento pri Soči. Tam je v vodi obtičalo tudi vozilo. Posredovali so bovški gasilci, so sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za Severno Primorsko.

Očiščeni prepusti pod cestišči na kritičnih krajih so opravili nalogo, prav tako so plazišča po doslej zbranih podatkih ostala na svojih mestih, so glede nočnega dogajanja v tolminski občini sporočili z občine.

Sta bili pa območji Podbrda in Rut - Grant nekaj časa brez elektrike, a so dežurne ekipe Elektra Primorska težave hitro odpravile. V bližini Volarij je na osebni avtomobil padlo drevo, k sreči voznica ni bila poškodovana.

Od 5. ure zjutraj je spet odprta cesta skozi Baško grapo, prav tako je znova odprta  državna cesta Volče–Tolmin. Cesta Most na Soči–Tolmin zaradi plazu ostaja zaprta na več odsekih. »Ljudi pozivam, da se tam ne vozijo, kljub temu da je pot prevozna, kajti plazišče je aktivno in se lahko vsak hip sproži,« je opozoril Červ.

Po podatkih civilne zaščite za Severno Primorsko je zaradi plazu promet oviran tudi na cesti Gonjače–Dobrovo pri Zalem Bregu v občini Brda.

Veter odkril streho na hiši družine s šestimi otroki

Močan veter je odkril streho na delu stanovanjskega objekta v Lokovcu v novogoriški občini, v katerem živi družina s šestimi otroki. V hišo je vdirala deževnica, a zahtevne vremenske razmere, predvsem veter, gasilcem niso dovoljevale varne večje intervencije na objektu. Zato so za pomoč s posebnim vozilom zaprosili regijski štab civilne zaščite. Medtem z občine še naprej vse pozivajo k previdnosti, saj je teren razmočen in nepredvidljiv.

Kot so sporočili iz štaba civilne zaščite za severno Primorsko, danes dopoldne gasilci skušajo s ponjavami prekriti hišo v Lokovcu, ki je ostala brez polovice strehe. Ponoči intervencija zaradi vetra ni bila varna. Družina, v kateri je šest otrok, je trenutno v delu hiše, ki še ima streho, je povedal poveljnik novogoriške civilne zaščite  Andrej Biaggio.  Mater z otroki bodo izselili in zanje še iščejo namestitev – predvidoma pa bo to vaški dom Čepovanka, ki je v bližini. Oče pa bo s starimi starši ostal v hiši.

Občino Tolmin bosta med 11. in 12. uro obiskala obrambni minister Marjan Šarec in državni sekretar Rudi Medved ter se na sestanku z županom in občinskim štabom civilne zaščite seznanila s posledicami obilnega deževja na tem območju, so sporočili z ministrstva za obrambo.

Podrta drevesa so ovirala promet na cestah  Bovec–Žaga, Kanal–Avče in Doblar–Ročinj. Zaradi vode na cestišču in nanosov je bil promet oviran na cesti Tolmin–Kobarid  pri Kamnem, med Žago in Bovcem pri gostišču Žvikar, kjer  je bila popolna zapora, ter med Bovcem in Trento pri Soči. Tam je  eno vozilo obtičalo v vodi in posredovati  so morali  gasilci PGD Bovec.

Cesta  Bača pri Modreju–Petrovo Brdo, ki je bila od včeraj od 17. ure preventivno zaprta, razen za intervencijska vozila,  pa je od petih zjutraj znova odprta, je sporočil poveljnik tolminske civilne zaščite Miha Vencelj.

V Avščku v občini Kanal ob Soči je podrto drevo padlo na osebno vozilo. Odstranili so ga gasilci PGD Kanal.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine