Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Polet

Zakaj je pomembno iti spat pred polnočjo?

V poletnem času je to skoraj nemogoče, ampak vseeno je dobro vedeti, zakaj se najbolje naspimo, če gremo spat pred polnočjo.
Zasloni so zelo nevarni motilci nočnega počitka. FOTO: Arhiv Polet/ Alessandrophoto 
Zasloni so zelo nevarni motilci nočnega počitka. FOTO: Arhiv Polet/ Alessandrophoto 
6. 8. 2022 | 13:00
2:28

Če se pogosto počutite utrujeni ali izčrpani, je to lahko povezano s časom, ko greste spat. Poletje je in je res težko iti spat pred polnočjo, ampak, če nas jutri čakajo hribi, kolo, kajak, pohod?

image_alt
Športniki astmatiki in dr. Tai Chi

Ure pred polnočjo so za naše telo zelo dragocene, zato se jim posvetimo bolj natančno.

Dr. Nerina Ramlakhan je fiziologinja in terapevtka spanja. Diplomirala in doktorirala je na King's College v Londonu. Je avtorica knjige Tired But Wired: Kako premagati težave s spanjem: Esencial Toolkit. Je tudi strokovnjakinja za spanje Silentnight.

Nerina Ramlakhan razkriva, da se vsaka celica našega telesa odziva na gibanje Zemlje in Lune. Znanstveno je dokazano, da obstaja določena sinhronost. V možganih je del, ki določa cirkadiani ritem in je odgovoren za harmonizacijo telesa ter količine svetlobe in teme, ki nas obdajata. Cirkadiani ritem (skovanka iz latinskih besed circa - okrog in diēm - dan) je lastnost procesov v živih organizmih, ki se ciklično spreminjajo v odvisnosti od dnevno-nočnega cikla pogojev v njihovem okolju, torej s periodo 24 ur.  Ko torej svetloba izgine, pride sporočilo do epifize in celice ustrezno uskladijo svoje delo.

Z drugimi besedami, naš cirkadiani ritem vpliva na pomembne vidike telesa, kot so krvni tlak, termoregulacija in izločanje hormonov. Zato je dr. Ramlakan svetuje, kdaj je najboljši čas za spanje, da se naslednji dan počutimo spočiti in polni energije.

image_alt
Električno kolo. Proti samouničevanju, za samozavedanje

Skrivnost je v zadnjih 90 minutah pred polnočjo, saj si takrat telo najbolje napolni baterije. V tem obdobju se celice pomlajujejo, kar se odraža v našem fizičnem, mentalnem, čustvenem in tudi duhovnem stanju.

V prvi fazi spanja je nekaj zdravilnega. Možgani opravljajo potrebne funkcije in prepakirajo informacije, hkrati pa se zniža raven adrenalina in s tem nakopičenega stresa.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine