Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Polet

Prihaja tek v mrazu in mi ne bomo doma!

Kako se napraviti za jesenski tek v hladnem in za tekanje v zimskih dneh. Naj kaj paziti in kje lahko prihranimo.
Večino telesne toplote izgubimo skozi glavo, obraz in lasišče, zato je kapa dobra ideja, ko vadimo v hladnem jesenskem ali zimskem dnevu. FOTO: Shutterstock
Večino telesne toplote izgubimo skozi glavo, obraz in lasišče, zato je kapa dobra ideja, ko vadimo v hladnem jesenskem ali zimskem dnevu. FOTO: Shutterstock
30. 10. 2020 | 09:02
13:11
Tek in tekanje sta osnova vsakega športa. Kdor pravi drugače je verjetno zavezan le enemu športu - lahko, da je po duši iskren športnik, morda pa je preskusil manj športov kot bi jih lahko, da bi zaznal različna veselja kot jih ponujajo različna športna početja.

Tek zagotovo povezuje vsa: seveda, če smo zdravi in brez poškodb in če vemo, v kaj se obuti - in kako se napraviti, o čemer pišemo tokrat.
image_alt
Ko možgani nimajo energije, se jim nič ne da

Za uvod, na splošno. Klasične napake, ki jih tekači delajo pozimi, so:

1. Dehidracija
2. Tek kot dirka, namesto da bi preprosto lepo preživeli čas v teku
3. Pozabili ste, da je tek zabava
4. Prekomerno oblačenje ali premalo oblačenja
5. Biti brez načrta, ko gre za trening za časovno določene tekaške prireditve
6. Slaba izbire tekaške obutve
 

Najpogostejše napake pri teku v hladnem


Jesenski in zimski zimski tek sta dovolj zahtevna umetnost. Vse, od opreme, tekaških poti in podlage, temperature, vse to od nas zahteva malo več premisleka kot tekanje sicer. Tek v mrazu ni isto kot tek v toplem delu leta. Včasih se nam bo morda celo zazdelo, da sploh ne gre za isti šport in da se ukvarjamo z nekakšnim bratrancem teka, ne pa s tekom.
Seveda to ni res.

Tek je samo eden. Kot pravijo Skandinavci, da ni slabega vremena, je le slaba oprema za tako vreme, tudi slabega teka ni.
Če smo zdravi in dobro pripravljeni, potem je tek vedno samo tek, le da poteka v različnih pogojih in za le-te rabimo različno opremo - in včasih še ščepec pazljivosti, pa tudi zdrave presoje, kdaj oditi na vadbo in kje jo opraviti.
Zapomniti pa si velja, da tu ne gre za nikakršno raketno znanost.

Najpogostejše napake pri teku v mrazu in kako se izogniti pastem tekanja v hladnem vremenu? Ne govorimo o jesenskem teku, ko je zunaj 15 stopinj, pač pa o teku, ki prihaja, recimo, čez (slab) mesec dni.
Ko bo zunaj mraz se vam bo morda zazdelo, da bi bilo bolje, če bi se odpravili v telovadnico ali odtelovadili doma. Vendar pa ga ni gibanja čez tistega na prostem. Ker narava zdravi! Če se oblečete pravilno, potem ni razloga, da se ne bi odpravili na vadbo zunaj, ki bo hkrati udobna in prijetna.

Treba je biti dovolj oblečen, da se ne tresete od mraza, a ne toliko, da bi se prepotili zaradi vseh nadetih plasti. Dobro je vedeti kako kaj in koliko kdaj kaj obleči, da boste lahko vso sezono teka v hladnem vadili sproščeno in da se ne boste prehladili zaradi napačno izbrane tekaške garderobe.
Najprej pa k splošnem. Napakam.
Pravijo, da se je najbolje obleči kot čebula, v več slojev. To je res. A nošenje preveč slojev, še posebej, če ne dihajo, lahko znoj ujame mednje in nam postane hladno, namesto da bi vas grelo. FOTO: Shutterstock
Pravijo, da se je najbolje obleči kot čebula, v več slojev. To je res. A nošenje preveč slojev, še posebej, če ne dihajo, lahko znoj ujame mednje in nam postane hladno, namesto da bi vas grelo. FOTO: Shutterstock

Pretirano oblačenje


Pravijo, da se je najbolje obleči kot čebula, v več slojev. To je res. A nošenje preveč slojev, še posebej, če ne dihajo, lahko znoj ujame mednje in nam postane hladno, namesto da bi vas grelo.
Kaj storiti: zadnji sloj naj bo jakna z dobrimi tehničnimi lastnostmi, spodaj pa dva sloja tkanin, ki dihajo in ne zadržujejo preveč vlage.
 

Premalo oblačenja


Prepričajte se, da ste začeli s kakovostnim prvim slojem in zaključili s jakno, ki je veter ne prepiha. Razmislite tudi o nakupu spodnjega perila kot dodatnega spodnjega sloja. Za preprečevanje poškodb je zelo pomembno, da sprostite mišice nog, kar pomeni, da so ogrete. Prvi sloj, tople kratke hlače (tekaške spodnjice) ali toplo spodnje perilo vam pri tem zelo pomaga. Če vas skrbi, pa si lahko v mišice vtrete kakovostno ogrevalno kremo. Ne kupujte dragega in zvenečega, dobre so lahko tudi cenejše kreme, le v oči naj ne pridejo!


Brez kape, rokavic in pokrivanja obraza


Ustrezne rokavice na palec ali prste, kape in grelci za vrat lahko zelo pomagajo. Ker morate med tekom še vedno pravilno in polno dihati, prvih 10 minut začnite z grelcem za vrat, kar z bandano. Med ogrevanjem jo lahko enostavno povlečete čez glavo in spravite v žep. Kar zadeva kape in rokavice bo verjetno treba nekaj eksperimentirati, da vidite, kaj vam je ljubše, vendar pazite, da nosite stvari, kar vam bodo grele roke in glavo.
Aksiomi
Zdaj pa v nadaljevalno šolo. Tako za jesenske teke v mrzlem kot za zimske treninge je naša tekaška garderoba običajno sestavljena iz treh osnovnih plasti.
Najpogostejše napake pri teku v mrazu in kako se izogniti pastem tekanja v hladnem vremenu? FOTO: Shutterstock
Najpogostejše napake pri teku v mrazu in kako se izogniti pastem tekanja v hladnem vremenu? FOTO: Shutterstock

Osnovni sloj


To je tista plast, ki vključuje spodnje perilo, nogavice in prvo plast oblačil (zgoraj in spodaj), ki je najbližja koži. Ta plast mora biti narejena iz odvajajočega materiala, kar pomeni, da s kože odvaja vlago. Ne pozabite: ker je zunaj mrzlo to še ne pomeni, da se ne boste potili, in ko se bo to zgodilo, bo mokra koža bistveno hitreje izgubljala toploto kot bi jo suha koža. Na etiketi takega kosa tekaške opreme poiščite besede, kot so dihanje, suho prileganje, odvajanje, ali izraz Cool Max. Take tehnične tkanine morda stanejo več kot bombaž, vendar so vredne dodatnih stroškov glede za udobje, ki ga zagotavljajo med tekom, predvsem pa glede na korist za zdravje. Bombaža v hladnem ne uporabljamo!

Pa še nekaj: tak kos športne garderobe je vse uporaben tudi pri kolesarjenju, pohodništvu in gorništvu, tudi v toplem delu leta, ko nas ujame kakšen nepričakovan zelo hladen dan. Recimo v hribih ali med kolesarjenjem v Dolomitih.
 

Izolacijski sloj


Ta je srednja plast našega oblačenja v mrzlih dneh. Čemu služi: pomaga ujeti topel zrak, ki se sprošča med tekom, kar je še posebej pomembno v tistih zares hladnih dneh. Med priljubljene izolacijske materiale spadajo flisi - to je sintetična tkanina, ki se hitro suši in ohranja svojo izolacijsko sposobnost, tudi če je vlažna, pa tudi volna, ki naravno odvaja vlago. Ta izolacijska plast mora biti dovolj ohlapna, da lahko zadrži zrak med plastmi, vendar ne tako težka ali robustna, da omejuje gibanje; izolacijski sloj naj se udobno prilega telesu in vam ponuja največji obseg gibanja, kot ga potrebujete za vadbo.

Kaj pa, če se flis ali volna preveč prepojita z vlago? Predvsem nam bo to otežilo tek in če bi se zaustavili kje daleč od doma, ker bi ne zmogli več teči, bi nas čez čas zazeblo - zato se velja spomniti, naj bo tek v hladnem zabava in naj ne traja predolgo.
 

Nujni vremenski dodatki


Večino telesne toplote izgubimo skozi glavo, obraz in lasišče, zato je kapa dobra ideja, ko vadimo v hladnem jesenskem ali zimskem dnevu. Pravzaprav boste morda ugotovili, da zaradi toplote, ki jo lahko zagotovi dobra kapa, ne potrebujete toliko slojev oblačil drugje- izkušeni tekači slej ko prej pridejo do spoznanja, da če jih ne zebe v roke in glavo, da se je mogoče drugje obleči nekaj manj. Seveda, če se med tekom ne zaustavite za dlje časa kot je potrebno za gimnastične ali tekaške vaje, ali pa krajši počitek, ki je hoja. Stati na mestu, nikar! Tudi zelo počasna hoja je gibanje, ki ustvarja toploto.

Tako kot dobra oblačila si želimo rokavice na prste ali na palec iz suhih, vodo odpornih in zračnih tkanin, ki odvajajo znoj. Rokavice na palec so na splošno toplejše od rokavic na prste, vendar omogočajo manj spretnosti pri prijemanju, zato razmislite o vrsti dejavnosti, ki jo boste opravljali. Pazite, da ne kupujete pretesnih rokavic. Nujnega je nekaj prostora za zrak na konicah prstov, saj to deluje kot dodatna izolacija. Hladni prsti med tekom so velika ovira za ugodno počutje! Za manj hladne dni lahko uporabite lahke raztegljive rokavice in debelejše rokavice, ko temperatura pade precej nižje. Če je tek vaš edini šport razmislite o naložbi v kvaliteten par rokavic ali celo nekaj različnih parov za različne vremenske razmere.
image_alt
Novi zapestni nadzornik in trener

Naš namig: kakovostne rokavice za smučarski tek so lahko sijajne za suhi tek v hladnem vremenu, pa tudi za zimsko kolesarjenje. Tudi zimske kolesarske tehnične rokavice so odlične za tek v hladnem, niso pa primerne za smučarski tek, saj jih bodo zanke na palicah scefrale.

Za oblačila za vadbo v mrzli jeseni lahko porabite veliko denarja, dobra novica pa je, da vam tega sploh ni treba! Omenili smo že, da je najbolj smotrno kupiti kose, ki ji jih lahko uporabljamo pri različnih športih. Zagotovo drži, da so najboljši izdelki iz prestižnih trgovin in podpisani s slavnimi znamkami in če si tak nakup lahko privoščite, bo to naložba, ki se vam bo obrestovala nekaj let, zagotovo. V resnici se to na dolgi rok splača!

A približno podobno lahko dobite bistveno ceneje, le čas si morate vzeti in na spletu preveriti, s kakšnimi izrazi proizvajalci opisujejo tehnične lastnosti svojih izdelkov. Velikokrat manj prestižen opis tehničnih lastnosti omogoča še vedno dovolj dobro delovanje pri teku v hladnem. Tisti manko tehničnega delovanja lahko nadoknadite s tem, da se ne ustavljate in da se doma takoj preoblečete. Je pa res, da cenejši kosi praviloma zdržijo manj časa kot tisti dražji, vsaj kar se tehničnih odlik tiče.
 

Kaj nositi pri kateri nižji temperaturi


Recimo, da imate vsa ta oblačila, pa še vedno ne veste, koliko kosov obleči in kdaj? Zagotovo velja, da največ naredijo izkušnje, kar pomeni, da je treba iti na prosto in preverjati, kaj vam ustreza. Nismo si vsi enaki, mraz različno prenašamo, temperatura je lahko glede naših občutkov relativna, tako da če ste doma iz hladnejšega dela Slovenije, se vam bo morda tek na Obali ali Krasu decembra zdel vroč. Če ste z Obale, pa boste med morebitnem teku po prečudoviti jesenski ali suhi zimski Gorenjski razmišljali, če bi se ne šli pogreti v hladilnik ...
 

Ko je več kot 10 stopinj


Tega bo hitro konec ... To je za izkušene tekače še tek v toplem. Torej osnova tekaška majica z rokavi, ki prekrijejo ramena, in kratke tekaške hlače. Lahko so tudi iz lajkre, morda pa vam ustrezajo bermuda tekaške hlače ali ženskam hlače, ki se končajo pod koleni. Tudi v redu, če so iz kakovostnega materialna, primerno krojene in z mehkimi zaključki spodaj.
 

Ko je 4 do 10 stopinj


Ljubiteljske tekače pri teh temperaturah včasih že zebe. Čez čas ugotovijo, da po petih minutah ni več tako hudo, vendar pa, saj veste, tisti zoprn občutek, ko stopiš na prosto ...
Tehnična majica z dolgimi rokavi, tri četrt ali dolge kakovostne pajkice, morda tudi zelo tanek tekaški brezrokavnik (svetlih barv, če tečete v mraku, in z odbojniki), morda celo zelo lahna tekaška jakna. Morda celo kolesarska jakna z dolgimi rokavi, v kateri kolesarite na pomlad ali v jeseni. Če vam je vroče, samo potegnete zadrgo navzdol.
Ljubiteljske tekače pri teh temperaturah včasih že zebe. FOTO: Shutterstock
Ljubiteljske tekače pri teh temperaturah včasih že zebe. FOTO: Shutterstock

Ko je minus 1 do plus 4 stopinje


Tu stvari postanejo zahtevnejše. Treba se je znati po tekaško pravilno odeti. Majica z dolgimi rokavi, na notranji strani okosmatene tekaške pajkice ali debele tekaške pajkice, tekaški anorak, ki diha, ali flis, lahke rokavice na prste, nujno trak čez ušesa, pa športna očala z dovolj svetlimi stekli. Vas je že zeblo v stopala? Imeli ste pretanke nogavice! Preverite, če je podplat vaših copat primeren za spopad z bolj spolzko podlago?
 

Ko je minus 6 do minus 1


Premislite, če ste dovolj pripravljeni za resen spopad z naravo. Ne samo v glavi, tudi telesno, predvsem vas ne sme mučiti kakšna poškodba, ki se bo s tekom v takem mrazu verjetno še dlje časa pasla po vas kot bi se sicer.
Majica z dolgimi rokavi, navadne pajkice, čez njih lahne ogrevalne hlače, zgoraj flis in prepričljivejša tehnična vetrovka, kapa, toplejše rokavice, lahko že na palec. Očala. Zagotovo pa toplejše nogavice in dobro je preveriti, če niso vaši tekaški copati za tek v takih pogojih pretanki in premrzli. Če so, boste potrebovali zimsko tekaško obutev, ki ni le toplejša, ima tudi zaneslivejši podplat za mrzel stik s tlemi, ko lahko zdrsi.

Ne, nismo pozabili na naše zimske kolesarske ali jakne za smučarski tek. Tudi v njih lahko tečete, pazite le, da se pod njimi ne oblečete preveč. Če so iz kakovostnega tehničnega in neprepihljivega materiala lahko kakšen kos spodaj morda celo pustite doma - a le, če ste tak način že preverili in če ste izkušen tekač.
 

Če je pod minus 6 stopinj


Ostanite doma ali pojdite na dolg sprehod, napravljeni po športno. Verjemite, da je tak tek vsaj tako naporen kot domačijski preživetveni teve izzivi.
Za tiste, ki jih nič ne zaustavi? Majica z dolgimi rokavi, pajkice, debelejše ogrevalne hlače, flis, prepričljivejša, debelejša tekaška vetrovka ali tanka tehnična bunda, kot je za turno smučanje, debelejša kapa, tople rokavice na palec, bandana okoli vratu, očala. Termo nogavice in gore tex ali tekaška obutev s podobnimi lastnostmi.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine