Najbolje bi bilo, da ste med nami, torej med tistimi, ki smo se dobro spočili, razjahali kolo in smo že s telesom in umom v letu 2021.
Kilometri na števcu in stravi so pač za večino kolesarskih rekreativcev najpomembnejše početje v letu, takoj na drugem mestu je služba in potem preostalo. Tega v Poletu ne podpiramo, a smo že zdavnaj ugotovili, da je pot do uravnoteženosti dolga in polna klancev. Počasi in z vztrajnostjo nam bo nekoč uspelo in potem bomo še lažje trdili, ne samo kako velik kolesarski narod smo, ampak tudi kako pameten.
Analiza vsakega preteklega kilometra
December je mesec, ko že vadimo za prihajajočo sezono. Vadimo, ne kolesarimo. Na začetku moramo spomniti na osnove vseh priprav za prihajajočo sezono. Najprej moramo analizirati preteklo. Analizirati moramo vse pluse in minuse preživetih ur in kilometrov na kolesu. Veliko smo jih nabrali, in če gremo po vsakoletnem ritualu, imamo zdaj že skoraj popoln oris svoje kolesarske kariere. In tudi načrt, ki ga moramo spet izpolniti. »Oceniti morate prejšnjo sezono, ste dosegli cilje, ki ste si jih zadali pred njo, ste na kolesu uživali, ste napredovali? Skratka, pomembno je, da veste, kaj ste naredili super in kaj bi bilo bolje v prihodnje spremeniti, popraviti.« To nam je povedal selektor državne članske reprezentance v cestnem kolesarstvu
Andrej Hauptman. Ko je analiza narejena, se že kaže načrt za prihajajočo sezono.
Brez cilja ne moremo na start
Kolesarjenje in kolesarstvo sta naporno početje, če to delamo tako kot mi, ki zahtevamo od sebe več in od kolesa še več. Zato si moramo postaviti cilj in pot bo lažja, in kar je še pomembneje, hitrejša bo.
»Na vašem mestu bi izbral dva cilja, kakor v prejšnji sezoni, daljši maraton v juniju in krajšega v septembru. Pomembno je, da si izberemo dosegljiv, vendar kar velik cilj, kar nas bo spodbudilo k organiziranemu in rednemu treningu. Glavno vodilo celotne sezone pa mora biti uživanje v doseganju ciljev in pozitivni vpliv kolesarjenja na naše zdravje,« je Hauptmanov odgovor na vprašanje o ciljih.
Tek na smučeh je že od nekdaj zimska alternativa kolesarjenju. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Letni načrt ali periodizacija
Sezono moramo razdeliti na več obdobij, da bo naš načrt treninga bolj pregleden in da imamo kompas, ki nas bo vodil proti cilju.
Zdaj je december in mi smo v prvem obdobju, ki mu pravimo bazično. »Ker nismo tekmovalci in se nam nikamor ne mudi, bomo pozimi poleg kolesarjenja aktivni tudi v alternativnih športih, kot so plavanje, kolesarjenje, hoja v hribe, tek na smučeh ... Intenzivnost naj ne bo previsoka (območja napora 1, 2 in 3). Obvezno pa moramo te športe kombinirati z vajami stabilizacije in moči. Trening v telovadnici z ogrevanjem, vaje moči + stabilizacija, igre z žogo, je priporočljiv, pazite le na sklepe in intenzivnost pri igri z žogo.« To so nasveti
Marka Polanca, kolesarskega trenerja z več kot tridesetletnimi izkušnjami, ki je danes tudi oče in mama veliko rekreativnih in amaterskih kolesarjev. In oče
Jana Polanca.
Opozorilo, ki ga ne gre preslišati
Napisana je osnova, kar moramo vedeti in početi, da bo prihajajoča sezona uspešna. Vendar je prav v tem obdobju tudi nevarnost, ki jo imenujem »zviftanje.« Lahko slutite, kaj hočem povedati? Virtualni, pametni trenažerji so res popestrili kolesarska življenja, a so jih tudi močno ogrozili. Zakaj? Ker zdaj, ko bi rekreativec moral vaditi po opisanem načrtu, tekmuje s pomočjo pametnega trenažerja na vseh mogočih dirkah, ki jih organizirajo na spletu! Tudi če se niste prijavili na tekmo in samo virtualno kolesarite, priznajte, da vas potegne in ste več ur na meji svojih moči.
Tako smo rekreativci svojo letno sezono, ki je bila naporna, a verjetno tudi zelo lepa, podaljšali še v obdobje, ko bi morali najprej počivati in se potem počasi lotiti pripravljalnega obdobja. O tem in o izpolnjevanju svojega načrta bomo pisali v januarju. Hvala, ker ste nas brali v tem nenavadnem letu, in komaj čakamo, da se bomo brali tudi v prihodnjem. Srečno!
Komentarji