Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Znanoteh

Raziskave so osnova za oblikovanje politik na področju varstva manjšin

Za razvoj skupnosti so pomembni socialna in kulturna vključenost in dialog z večinskim prebivalstvom, pravi Sonja Novak Lukanovič, direktorica INV.
INV uspešno sodeluje z raziskovalci zamejskih inštitutov v Trstu in Celovcu, je poudarila direktorica inštituta. FOTO: Voranc Vogel

 
INV uspešno sodeluje z raziskovalci zamejskih inštitutov v Trstu in Celovcu, je poudarila direktorica inštituta. FOTO: Voranc Vogel  
13. 4. 2023 | 06:00
13. 4. 2023 | 06:56
16:43

V nadaljevanju preberite: 

Znanstvenoraziskovalno delo na Inštitutu za narodnostna vprašanja, ki deluje že 98 let, obsega tako raziskovanje položaja slovenske narodne skupnosti v sosednjih državah kot raziskovanje etnične raznolikosti v Sloveniji. Inštitut je naslednik Manjšinskega inštituta, ki je bil ustanovljen leta 1925 v Ljubljani kot ena prvih raziskovalnih institucij s področja manjšinskih študij na svetu.

Kmalu po drugi svetovni vojni se je preimenoval v Inštitut za narodnostna vprašanja (INV) in se razvil v enega pomembnejših evropskih centrov za znanstveno raziskovanje manjšinskih in etničnih tematik, pojasnjuje prof. dr. Sonja Novak Lukanovič, direktorica inštituta in redna profesorica za uporabno jezikoslovje na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.

Za razvoj vsake skupnosti so zelo pomembni socialna in kulturna vključenost ter dialog in ustvarjanje vezi z večinskim prebivalstvom, pravi sogovornica. »V novejšem obdobju velja omeniti uspešen prenos našega znanja v prakso na področju izobraževanja Romov. Pred desetimi leti smo v sodelovanju s pripadniki romske skupnosti v okviru projekta evropskega socialnega sklada uvedli delovanje tako imenovanih romskih izobraževalnih inkubatorjev v izbranih romskih naseljih. Inkubatorji so s svojimi aktivnostmi motivirali večje število romskih otrok in mladih k večji angažiranosti pri šolanju, njihove učinke pa je kot dobro prakso prepoznal tudi Svet Evrope. Pod drugim imenom, večnamenski centri, se praksa teh inkubatorjev nadaljuje še danes.«

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine