Neomejen dostop | že od 9,99€
Kot programer pri raziskovanju dejansko uporabljam samo računalnik ter različne metode umetne inteligence, podatkovne analitike in fuzije podatkov. Seveda pa to poteka v programskem jeziku C++.
Naše raziskave so usmerjene v algoritme lokacijske inteligence. Pri tem poskušamo z zlivanjem raznorodnih podatkov odkriti zakonitosti odnosov med gradniki najrazličnejših ekosistemov, bodisi znotraj posamezne celice bodisi na površju zemlje ali v vesolju. Tako odkrite zakonitosti pa izrabljamo za ustvarjanje njihovih digitalnih kopij oziroma tako imenovanih digitalnih dvojčkov. Slednje nam omogoča realnočasovno diagnosticiranje procesov znotraj ekosistemov ter prognostiko in optimizacijo njihovega nadaljnjega razvoja.
Ker je nadvse zabavna.
Menim, da je v današnjem času pomembno predvsem pridobiti poglobljeno razumevanje soodvisnosti med družbeno, ekonomsko in okoljsko trajnostjo. V tem kontekstu upam, da bo naše raziskovanje pripomoglo k podatkovno podprtemu sprejemanju odločitev, ki bo temeljilo na merljivih dejstvih in ne zgolj na intuiciji posameznika.
Ko sem proti koncu študija spoznal, da raziskovanje ni služba, pač pa način življenja.
Tarokiram in jem.
Verjetno je res najpomembnejša radovednost. Vseeno pa nikakor ne gre brez trme, tekmovalnosti, kreativnosti in smisla za humor.
Če bi znal odgovoriti na to vprašanje, bi to tudi naredil.
Ja, imam v načrtu.
Na nuklearno in sončno, pri čemer pa je zaradi nekonsistentne proizvodnje sončnih elektrarn ob tem ključno zagotoviti tudi fleksibilnost porabe.
S Heronom iz Aleksandrije, saj je bilo v požaru v Aleksandrijski knjižnici veliko njegovega dela na žalost izgubljenega. Ohranjeno delo pa vseeno nakazuje na izjemno zabavnega človeka, ki bi z izumom prvega parnega stroja lahko sprožil industrijsko revolucijo že pred skoraj 2000 leti. Njegov avtomat oziroma robot pa sam razumem kot prvo programabilno napravo v človeški zgodovini in, posledično, njega kot prvega programerja.
Revijo Annals of Improbable Research in spletno stran Improbable Research (https://improbable.com/), v katerih pišejo o raziskavah, ki vas nasmejijo in ob katerih se hkrati zamislite.
Dejstvo, da je zaradi naključne odklonskosti zelo zahtevno predvidevati obnašanje posameznika, vendar pa je zelo enostavno predvideti obnašanje skupin posameznikov, kjer se njihova naključna odstopanja zlijejo v povprečje. Podobno je tudi v ekosistemih, podvrženih visoki stopnji naključja, težje dajati kratkoročne napovedi in lažje predvidevati dolgoročne trende. Z drugimi besedami, čeprav so kratkoročne napovedi vremena tu in tam netočne, so dolgoročne napovedi globalnega segrevanja vseeno zelo natančne.
———
Izr. prof. dr. Domen Mongus dela v Laboratoriju za geoprostorsko modeliranje, multimedijo in umetno inteligenco (GeMMA) na Inštitutu za računalništvo, FERI, UM.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji