Neomejen dostop | že od 9,99€
Dr. Lea Gazvoda je raziskovalka na Odseku za raziskave sodobnih materialov (K9) na Inštitutu Jožef Stefan.
Najpogosteje uporabljam microplate reader, torej spektrofotometer, ki mi omogoča hitro spremljanje rasti in preživetosti bakterij ter celic z merjenjem optične gostote ali fluorescence. Moja najljubša naprava pa je trenutno 3D-bioprinter, ki ga uporabljam kot nadgradnjo svojih raziskav. S tem poskušam tiskati polimerne strukture različnih oblik iz tekočine.
Uživam v delu v laboratoriju, kjer lahko potrdim nekaj, kar sem morda prebrala, ali dokažem nekaj, za kar sem le predvidevala, da se bo zgodilo. Z znanostjo lahko vsaj delno potešimo radovednost in odgovorimo na številna vprašanja »zakaj«.
Vsako dodatno znanje je lahko nujni pogoj za nekaj velikega. Upam, da bo moje delo in delo moje skupine omogočilo napredek na področju tkivnega inženirstva, celjenja ran in premagovanja bakterijske odpornosti proti antibiotikom in da bomo zmagali v boju z odpornimi bakterijami.
Zanimiva zgodba – nikoli si nisem mislila, da bom na tem mestu, kjer sem danes. Vedno me je veselila kemija, že v osnovni šoli sem se udeleževala kemijskih tekmovanj. Kljub temu sem svojo pot nadaljevala z ekonomsko gimnazijo in študijem varstvoslovja na Fakulteti za varnostne vede, kjer me je najbolj navdušil predmet forenzika. Želja po raziskovanju me ni zapustila, zato sem se po diplomi odločila poskusiti še na Fakulteti za kemijo in kemijsko inženirstvo. Na svoje presenečenje sem brez težav uspešno zaključila prvo stopnjo študija kemijskega inženirstva, nato magisterij, in ko se je ponudila priložnost za doktorat, sem jo sprejela.
Sem mamica dveh otrok, zato večino prostega časa preživimo skupaj v dejavnostih, ki so namenjene predvsem njima, kot so sestavljanje legokock in branje slikanic. Si pa privoščim tudi nekaj časa za funkcionalni trening in tek, med daljšo vožnjo do službe rada poslušam kakšno avdioknjigo in včasih zašijem kakšno kapico za svoja otroka.
Radovednost, dvom o dejstvih oziroma kritičen pogled.
Navdušuje me možnost napovedovanja lastnosti materialov z uporabo umetne inteligence prek simulacij in modeliranja. Na podlagi nekaj vhodnih podatkov lahko napovemo lastnosti materiala, mesta vezave in podobno. Ta predvidevanja so lahko zelo točna, kar omogoča velik prihranek časa in sredstev.
Mogoče ne takoj, ko bi bilo mogoče. Bi bilo pa zanimivo opazovati, kako bi se ljudje odzivali v popolnoma novem, ekstremnem okolju.
Jedrska energija omogoča stabilno oskrbo z energijo, vendar je smiselno vlagati tudi v razvoj obnovljivih virov, saj računamo, da bodo ti neizčrpni.
Ker me zanima analiza človeške psihologije in vedenja, bi za sproščen pogovor izbrala psihologa Sigmunda Freuda. Morda bi mi lahko pomagal razjasniti, zakaj se mi v glavi nenehno odvijajo monologi, pogovori, podoživljanja situacij in kritika.
Kot sem že omenila, imam dva manjša otroka, zato trenutno beremo knjige in enciklopedije o dinozavrih. Ali ste vedeli, da so bili muhe in komarji nadloga že v času dinozavrov? Sicer pa spremljam rubriko Znanost na cesti, ki na poljuden način predstavlja znanstvene tematike in tudi izzive v znanosti.
Veliko delam z bakterijami in celicami. Ali ste vedeli, da so ti mali organizmi sposobni proizvajati polimere, zato jih v ta namen tudi pogosto izkoriščamo? Poleg tega se sesalske oziroma človeške celice, gojene v laboratoriju na gojiščnih ploščah, obnašajo kot socialna bitja in iščejo bližino drugih celic. Če so predolgo izolirane, postopoma začnejo propadati.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji