Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Znanoteh

Kaj ogroža znanstvene in demokratične temelje epistemologije

Znanost in demokracija sta zavezani uporabi (raz)uma. Kako nanju vpliva pandemija?
Lažne novice, 'alternativna dejstva' in konspiracizem močno načenjajo zaupanje tako v znanost kot demokracijo. FOTO: Shutterstock
Lažne novice, 'alternativna dejstva' in konspiracizem močno načenjajo zaupanje tako v znanost kot demokracijo. FOTO: Shutterstock
Rudi Rizman
27. 1. 2022 | 06:00
14:10

V nadaljevanju preberite:

Pri vsaki veliki družbeni krizi, tudi v sedanji zdravstveni pandemiji, stopata pri njihovem reševanju in obvladovanju v ospredje dve sicer neizogibni, vendar tudi neprimerljivi moči: znanost in politika. Prva temelji na znanju, druga na moči.

O kongruentnosti njunega medsebojnega razmerja bi bilo iluzorno govoriti. Določajo ga številne okoliščine, med njimi v prvi vrsti narava vsakokratnega družbenega (političnega) režima. Medtem ko na eni strani demokratični režim, ki spoštuje pravno državo, dokazuje visoko stopnjo zaupanja ljudi v znanost, na drugi avtoritarni ceni in nagrajuje znanost in znanstvenike samo do tiste mere, ko so ti lojalni neki stranki, njenim interesom ali interesom voditelja.

V idealno tipskem smislu gre pri tem za dva tipa razmerij, se pravi za vključujoče in izključujoče. V realnem svetu se seveda srečujemo s številnimi niansami medsebojnega razmerja med enim in drugim tipom, od relativne avtonomije znanosti pa do ubogljive vloge 'dekle'. V zadnjem primeru morajo znanstveniki pri naročenih (in plačanih) ekspertnih mnenjih 'uganiti' pričakovanja naročnikov ali pa jih, če so pripravljeni tvegati, ovreči.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine