Neomejen dostop | že od 9,99€
Še vedno ni povsem jasno, zakaj se je poškodovala kapsula sojuz, iz katere je iztekla hladilna tekočina, s katero regulirajo temperaturo v prostoru za posadko. Prav tako ni znano, kako bodo na trdna tla spravili posadko, ki je s sojuzom pripotovala do mednarodne vesoljske postaje. Razmišljajo tudi o izrednem prevozu z dragonom.
Sedmerica astronavtov je veselo praznovala skok v novo leto okoli 400 kilometrov nad našimi glavami, medtem pa so na tleh vpleteni v projekt mednarodne vesoljske postaje iskali rešitev za okvarjeno kapsulo sojuz MS-22. Kot so podarili v vesoljskih agencijah, Nasa in Roskozmos sodelujeta in bosta skupaj dorekla odločitev o tem, kako bodo posadko spravili iz orbite. Posvetujejo se tudi z drugimi partnerji v projektu, v igri je več scenarijev, končna odločitev pa bo padla v tem mesecu.
Kot so zapisali na spletni strani Nase, je posadka v dobri kondiciji. Na krovu postaje so Američani Frank Rubio, Josh Cassada, Nicole Mann, japonski astronavt Koiči Vakata in trije kozmonavti Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin in Ana Kikina. Pravilo pri potovanjih posadk je, da se iz vesolja vrnejo z istim plovilom ali vsaj s plovilom istega tipa, s katerim so tja odpotovali. Razlogov je več: drugačno je upravljanje plovila, tudi oblačila za ruski sojuz in ameriškega dragona so povsem različna.
Prokopjev, Petelin in Rubio so na postajo s sojuzom prispeli septembra lani, njihov povratek je bil načrtovan za konec marca letos. Ob tem je seveda še druga skrb, če bi se na postaji karkoli zalomilo, to za zdaj pomeni, da ima sedmerica le en rešilni čoln, namenjen za štiri ljudi.
Iztekanje hladilne tekočine so zaznali 14. decembra, ko sta se ruska kozmonavta pripravljala na vesoljski sprehod, ki so ga zato prestavili. Zaradi poškodbe sojuza – reža meri le 0,8 milimetra – posadka ni bila v nobenem trenutku ogrožena. Kot so na telegramovem kanalu zapisali pri Roskozmozu, gre za mehansko poškodbo z zunanje strani. Kot morebitne krivce Rusi omenjajo mikrometeorid in vesoljsko smet, Američani pa še utrujenost materiala na plovilu.
ISS je sicer večkrat »tarča« vesoljski smeti in mikrometeoridov, tako da so potrebni umikalni manevri. Nazadnje se je 21. decembra umikala delu ruske rakete, ki je priletel mimo na oddaljenosti manj kot 400 metrov. Medtem se na postaji pripravljajo tudi na slovo tovornega dragona CRS-26, ki bo pot proti Zemlji začel 9. januarja. Na krovu bodo številni vzorci znanstvenih poskusov, ki jih opravljajo na ISS.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji