Neomejen dostop | že od 9,99€
Evropski center za raziskave z ioni in antiprotoni – Facility for Antiproton and Ion Research, na kratko Fair, nastaja ob že uveljavljenem laboratoriju za raziskave s težkimi ioni GSI v Nemčiji. Srce kompleksa bo krožni pospeševalnik, sinhrotron SIS100 z obsegom 1,1 kilometra. Drugi pomembnejši sklopi so magnetni ločevalnik Super-FRS, ki bo po masah in električnem naboju ločeval sestavine žarkov iz mešanice raznovrstnih ionov, zbiralni obroč CR, nakopičevalnik RESR, novi eksperimentalni shranjevalnik NESR in visokoenergijski shranjevalnik HESR. Pri projektu sodelujejo tudi slovenski znanstveniki.
O raziskavah v pospeševalniku smo govorili s prof. Paolom Giubellinom, znanstvenim direktorjem Faira in GSI.
Fair, ki ga gradimo v Darmstadtu, je eden največjih raziskovalnih projektov na svetu. V našem laboratoriju bomo ustvarjali snov, ki ponavadi nastaja samo v vesolju. Tako bodo znanstveniki z vsega sveta lahko dobili vpogled v strukture snovi in evolucijo vesolja od velikega poka do danes. Pri zvezdah, eksplozijah zvezd in trkih smo priča skrajnim razmeram, od temperature, pritiska do gostote snovi, v Fairu pa bomo lahko ustvarili takšne razmere, tako da bomo obstreljevali majhne vzorce snovi (tarče) z delci. V kratkih časovnih intervalih bomo v trkih teh delcev ustvarjali kozmično snov.
Raziskave smo razdelili v štiri glavne stebre: Nustar, CBM, Panda in Appa. V eksperimentih Nustar (NUclear STructure Astrophyiscs and Reactions) bomo proučevali, kako v zvezdah in njihovih eksplozijah nastajajo težji kemijski elementi. Eksperimenti CBM (Compressed Baryonic Matter) so namenjeni ugotavljanju, kakšna snov je v zelo gostih ostankih supernov ali nevtronskih zvezdah. Raziskovanju antimaterije je posvečen steber Panda (antiProton ANnihilation at Darmstadt), pri tem bomo raziskovali, kako lahko s pomočjo antimaterije razumemo materijo ter njeno maso in močno silo. V eksperimentih Appa (Atomic, Plasma Physics and Applications) pa se bomo posvečali tako atomom kot planetom in terapiji za raka.
Skušali bomo odgovoriti na vprašanja, katere simetrije vladajo v vesolju, kakšne so lastnosti plazme, iz katere so sestavljeni planeti velikani, kako z delci zdraviti bolezni, kako pred kozmično radiacijo zaščititi astronavte, ali lahko z nabitimi delci spreminjamo lastnosti materialov. In še bi lahko našteval.
Za človeštvo je značilna radovednost, ki nas žene naprej. Številne tehnologije, ki jih danes uporabljamo, denimo komunikacija po mobilnem telefonu, so posledica temeljnih raziskav, ki so jih opravljali iz gole radovednosti. Marsikaj, kar bomo izvedeli o snoveh in silah, ki določajo naš obstoj, je lahko osnova za tehnologijo prihodnosti.
Vsekakor bo iz inovativnih pospeševalnikov izšlo znanje, ki bo uporabno na celi vrsti področij. Spinoffi takšnih raziskav so tudi finančno gledano zelo obetavni. Najprej bo Fair seveda ponudil temeljne raziskave, ki pa tako rekoč vedno odpirajo nova področja in premikajo meje možnega.
Hkrati bo pospeševalnik generator zaposlitev in izobraževanja. Mladi znanstveniki bodo dobili vrhunsko priložnost za nabiranje najrazličnejšega znanja. V takšnih laboratorijih je ključna interdisciplinarnost. Pospeševalniki delcev so sestavni del modernega sveta. Ključni so za temeljno znanost, zelo pomembno vlogo igrajo tudi v medicini in industriji. Na svetu je okoli 17.000 pospeševalnikov, od tega jih je 7000 namenjenih medicini in v njih zdravijo okoli 30 milijonov ljudi na leto. Vendar le največji omogočajo, da znanost dvignemo na višjo raven.
Tako je, Fair je glede vsestranskosti precej edinstven. To je posledica velikega števila različnih ionov, ki jih lahko pospešujemo, od protonov v fiziki plazme, ogljika v biofiziki, kisika v astrofiziki, do kalcija za fiziko materialov in zlata za jedrsko fiziko, če naštejem le nekatere.
Obstajata dva bistveno različna načina premikanja meja pri proučevanju snovi v pospeševalnikih. Lahko povečate energijo delcev, kot to počnejo v Cernu, ali povečate intenzivnost snopa delcev, kot bomo to naredili v Fairu. Naprej, v Cernu pospešujejo protone in svinec, pri nas pa bomo lahko pospeševali vse elemente v periodnem sistemu, od vodika do urana. Z zornega kota fizike je ogromna razlika, ali trčita dva majhna protona ali pa v masivno tarčo »ustreliš« precej večje uranovo jedro. Prav zato je naš pospeševalnik tako vsestranski. Če zelo poenostavim, bi lahko rekli, da v Cernu proučujejo veliki pok, v Fairu pa, kako se je po tem začetku oblikovalo vse drugo.
Zelo se veselim drugega mandata. Prihodnja leta bodo odločilna, da v enem najboljših znanstvenih laboratorijev na svetu ustvarimo vrhunsko znanost, pri kateri sodeluje široka mednarodna skupnost. Fair ima velikanski potencial za ustvarjanje revolucionarnih rezultatov na več raziskovalnih področjih. Zame kot znanstvenika je to edinstvena priložnost, da naredim vse za njegov uspeh. Pomemben cilj mojega drugega mandata je, da opredelimo prihodnje znanstvene cilje v Fairu in GSI in da zagotovimo ustrezne razmere za vrhunsko znanost. Trenutno smo osredotočeni predvsem na to, da steče delo v pospeševalniku. Med pomembnimi nalogami so še izobraževanje mladih znanstvenikov ter ustanavljanje nacionalnih in mednarodnih programov in sklepanje sporazumov, na podlagi katerih bomo lahko sprejeli visokousposobljene kadre.
Obsojamo rusko agresijo na Ukrajino in zato podpiramo vse sankcije, ki so jih nemška vlada in vlade naših držav partneric sprejele zoper Rusijo. Zavedamo se, da bodo sankcije vplivale na naše delovanje, saj je Rusija s 17-odstotnim deležem največja partnerica v projektu poleg Nemčije, a verjamemo, da so vsi ti ukrepi v trenutni situaciji nujni. Skladno s smernicami nemške zveze znanstvenih organizacij smo prekinili vsa bilateralna sodelovanja z ruskimi državnimi institucijami in podjetji, novih ne bomo sklepali. Za multilateralne projekte, kakršen je Fair, pa se bomo glede Rusije usklajevali vsi partnerji. Užaloščeni in zaskrbljeni smo zaradi dogajanja v Ukrajini. Veliko naših zaposlenih je prizadetih zaradi vojne, nekateri neposredno, ker v Ukrajini živijo njihovi svojci in prijatelji, drugi zaradi poklicnih in prijateljskih vezi v Ukrajini in Rusiji. Naše misli in sočutje so namenjeni vsem prizadetim, ki jih tudi podpiramo v teh težkih časih.
Na znanstvenem področju Institut Jožef Stefan (IJS) koordinira slovenski del raziskovalno-eksperimentalne kolaboracije Nustar. Raziskovalna skupina IJS je zelo aktivno vključena v eksperimentalno fazo nič. Zgradila je sistem za zajem signala in za kontrolo scintilacijskega detekcijskega sistema BGO za sistem Degas (Hispec/Despec). Obenem načrtuje in gradi implantacijski detektor iz scintilacijskih vlaken (Hispec/Despec), koordinira eksperimentalno kampanjo Hispec-10, pripravlja simulacije ionskih žarkov redkih izotopov za eksperimente na ločevalniku Super-FRS. Zgradila je stabilizacijski monitor za elektrostatske leče spektrometra na večkratni prelet MR-TOF ločevalnika Super-FRS in pripravlja stabilizirano programirano uro za preklope elektrostatskih leč. Obenem sodeluje pri razvoju drugih kontrol na eksperimentih Nustar in FRS/Super-FRS.
Na tehnološkem področju pa konzorcij Technodrom, ki ga vodita slovenski podjetji Cosylab in Instrumentation Technologies, dobavlja visokotehnološke pospeševalniške komponente za HESR, CR in p-LINAC, vredne več milijonov evrov.
Vsekakor ima Slovenija od sodelovanja raznovrstne koristi, nenazadnje je solastnica tega mednarodnega laboratorija. Deljeno lastništvo laboratorija Fair bo pripomoglo k znanstvenemu in tehnološkemu napredku vaših inštitutov in raziskovalne sfere. Že v fazi nič dobivajo priložnost tako uveljavljeni znanstveniki in inženirji kot mladi. Imamo več programov, denimo GET_INvolved, na katere se lahko prijavijo doktorski in podoktorski študenti, okoli 40 študentom z vsega sveta vsako leto omogočimo štipendijo za poletne programe. Mislimo pa tudi na širšo javnost, za katero smo pripravili več zanimivih predavanj, če želi poglobiti poznavanje delovanja pospeševalnika. Ravno skupaj z IJS izvajamo serijo predavanj Fair seminar, na katerih bomo predstavili glavne raziskovalne teme. Predavanja bodo v hibridni obliki, torej v živo in na spletu.
Glavni cilj je okrepitev sodelovanja naših znanstvenih skupnosti in povečanje študentskih izmenjav. Hkrati z omenjenima smo podpisali še dvostranski sporazum v okviru programa GET_INvolved, zato pričakujemo, da bo lahko še več študentov sodelovalo v naših programih.
Slovenija je odličen primer 100-odstotne uporabe stvarnega vložka pri prispevku k znanstvenemu megaprojektu. Podjetja iz drugih držav imajo še vsaj 25-odstotno obveznost v finančnih sredstvih, preostalo je prispevek v obliki komponent pospeševalnika in znanstvenih instrumentov.
V znanstvenih oddelkih centrov GSI in Fair je trenutno zaposlenih 23 odstotkov žensk (v celoti 27 odstotkov). To je pravzaprav obetavna številka, če jo primerjamo z deležem žensk v znanosti in tehnologiji v Nemčiji, ki je 32 odstotkov. Ta delež je v zadnjih letih precej narasel. Vsekakor bi radi navdušili dekleta za jedrsko fiziko. Na voljo je vrsta ponudb, na primer pripravništva, poletne šole, naša podiplomska šola ali naš program GET_INvolved, večina je odprtih za mednarodno in nacionalno sodelovanje. Trenutno smo tudi v fazi urejanja novega šolskega laboratorija.
Vseskozi se trudimo biti kar se da transparentni in javnost seznanjamo o našem delu in rezultatih. Med drugim omogočamo vodene oglede in mesečna predavanja. Ob začetku projekta Fair so se zvrstili številni dogodki. Zadnjega dneva odprtih vrat se je udeležilo več kot 11.000 ljudi, ki so želeli informacije iz prve roke. Lahko rečem, da je lokalna skupnost projekt dobro sprejela, da pa tudi mi vedno poskrbimo za odgovore na množico vprašanj, ki se porajajo.
Pri GSI in Fairu tesno sodelujemo z ruskimi raziskovalnimi ustanovami tako pri razvoju komponent pospeševalnika kot pri implementaciji znanstvenih programov. Ustavitev sodelovanja vsekakor pomeni, da tehnične komponente ne bodo dostavljene, prav tako ne teče znanstvena izmenjava. Vendar se držimo načrta, da bi prve eksperimente zagnali konec leta 2025. Trenutno proučujemo, ali je to izvedljivo z že dobavljenimi komponentami, hkrati pa iščemo druge rešitve.
Pri projektu sodelujejo sodelavci Instituta Jožef Stefan, predstavniki ministrstva za izobraževanje, znanost in šport ter konzorcij več slovenskih visokotehnoloških podjetij Tehnodrom z vodilnima podjetjema Cosylab in Instrumentation Technologies.
»Raziskovalni center Fair bo s številnimi vzporednimi fizikalnimi, kemijskimi, biološkimi in tehnološkimi programi omogočal izjemne raziskovalne možnosti za naše znanstvenike,« poudarja direktor IJS Boštjan Zalar.
Sodelovanje pri takšnih projektih je, kot pravi direktor Cosylaba Mark Pleško, »pomembno zaradi krepitve razvojnih kompetenc na podlagi skupnega dela z vrhunskimi strokovnjaki z vsega sveta, pridobivanja mednarodnih referenc in izmenjave znanstvenih dognanj in izkušenj iz prakse«.
S tem se strinja tudi direktor podjetja Instrumentation Technologies Elvis Janežič: »Hkrati sodelovanje v projektih, kakršen je Fair, omogoča našim strokovnjakom udeležbo pri razvoju najsodobnejših tehnoloških rešitev. Pri tem so naši strokovnjaki v stiku z vrhunskimi raziskovalci iz različnih držav ter tako pridobijo novo znanje in dragocene izkušnje. To je zelo pomembno za nadaljnji razvoj podjetja ter za zaposlovanje novih domačih in tujih visokoizobraženih sodelavcev.«
Vsa spoznanja bodo v obeh podjetjih s pridom uporabili pri novih projektih. Janežič: »Spoznanja, ki smo jih slovenska podjetja pridobila v okviru sodelovanja pri projektu Fair, so neposredno uporabna na podobnih pospeševalnikih po vsem svetu. Nekateri takšni primeri so največji pospeševalnik v Chicagu, pospeševalnik na Japonskem, nekatere od najpomembnejših raziskovalnih ustanov na Kitajskem, hadronski pospeševalnik v Jülichu v Nemčiji in podobni. Pridobljeno visokotehnološko znanje nam pomaga utirati pot na druga zahtevna področja, kot so protonska terapija za zdravljenje raka, vesoljska tehnologija in razvoj alternativnih virov pridobivanja energije.«
»V Cosylabu smo v sklopu projekta Fair ustvarjeni know-how in produkte s področja časovnih kritičnih omrežij lahko koristno uporabili pri naših rešitvah za integracijo krmilnega sistema v avstrijskem centru za protonsko terapijo, pri rešitvah za ameriškega proizvajalca naprav za zdravljenja raka s protonskim obsevanjem ter pri rešitvah za podobne sisteme na Japonskem, v Južni Koreji in ZDA. Sorodne rešitve implementiramo tudi v drugih visokotehnoloških panogah, na primer v postopkih izdelave elektronskih komponent z uporabo osnovnih delcev in izdelave radioaktivnih izotopov za diagnostične postopke v medicini. Poleg tega so nam rezultati in pozitivne reference sodelovanja s Fairom na področju krmilnih sistemov za velike eksperimentalne infrastrukture omogočili, da smo petim velikim fizikalnim infrastrukturnim projektom lahko ponudili rešitve za večje dele ali celotne krmilne sisteme, katerih dolgoročna vrednost bi bila lahko več milijonov evrov,« pravi Pleško.
Direktor IJS Zalar poudarja, da takšen projekt spodbuja sodelovanje med gospodarstvom in slovenskimi raziskovalno-razvojnimi ustanovami z namenom prenosa praktičnega in teoretičnega znanja v gospodarstvo in hkrati prenosa zahtev in potreb trga v znanstveno sfero. »Dostop slovenskih znanstvenikov do najsodobnejše zelo zmogljive opreme zmanjšuje potrebo po dodatnem investiranju v tovrstno opremo na nacionalni ravni. Slovenija je s Fairom enakopravno in celo prednostno udeležena v globalnem hitro razvijajočem se polju znanosti in tehnologije.«
Pleško dodaja, da sodelovanje pri projektu državi prinaša multiplikativne učinke investicije: »Podjetja, ki sodelujejo v Fairu, bodo v naslednjih petih letih ustvarila več sto milijonov evrov obdavčljivih prihodkov. Že doslej so število zaposlenih visokotehnoloških kadrov povečala za več kot 300 – to so v glavnem ljudje, ki bi se sicer izselili v tujino. Načrtujemo zaposlitev še več dodatnih strokovnjakov – tu pa bi bila dobrodošla ustanovitev štipendijske sheme, s katero bi visokotehnološka podjetja znanstvenikom lahko ponudila projektno delo.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji