Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Znanoteh

Slovenija tik pred možnostjo vstopa na izjemno pomembna področja Ese

Eric Morel de Westgaver o pomenu članstva v Esi, sodelovanju Ese z Naso, Kitajsko in Indijo ter o novi raketi ariane 6.
Ariane 6 bo krstni polet menda doživela junija. FOTO: Esa/CNES/Arianespace

 
Ariane 6 bo krstni polet menda doživela junija. FOTO: Esa/CNES/Arianespace  
29. 2. 2024 | 06:00
29. 2. 2024 | 19:22
15:06

V nadaljevanju preberite: 

Slovenija je tik pred tem, da po izteku obstoječe pogodbe o pridruženem članstvu postane polnopravna članica Evropske vesoljske agencije (Esa). Kot je poudaril Eric Morel de Westgaver, direktor za evropske, pravne in mednarodne zadeve pri Esi, sta pri nas vidna tako politična volja kot interes podjetij, da se to uresniči.

Za članstvo je Slovenija uradno zaprosila lani jeseni na vesoljskem vrhu v Sevilli, potem ko je sprejela nacionalno vesoljsko strategijo. Pridružena članica Ese je od konca leta 2016. Do danes se je vesoljski sektor močno okrepil, naštejemo lahko več zanj specializiranih visokotehnoloških podjetij, ki sodelujejo v evropskih projektih. Polnopravno članstvo Slovenije v Esi pa je priložnost za krepitev pomena vesoljskega sektorja v Sloveniji in večjo odgovornost za skupna evropska prizadevanja.

Pri večini vesoljskih odprav dandanes sodeluje več držav oziroma vesoljskih agencij. Esa tesno sodeluje z ameriško vesoljsko agencijo pa z japonsko, kanadsko. Z rusko so se stiki prekinili po ruskem napadu na Ukrajino. Kakšno pa je sodelovanje Ese s Kitajsko in Indijo?

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine