Neomejen dostop | že od 9,99€
Mark Zuckerberg, generalni direktor podjetja Meta, je bil pred kratkim gost enega najbolj znanih podkastov, ki ga vodi kontroverzni Joe Rogan. Skoraj triurna razprava je pritegnila pozornost z obravnavo ključnih tem, kot so svoboda izražanja, digitalna regulacija in prihodnost vsebin na platformah podjetja Meta.
Zuckerberg je pred dnevi naznanil, da Meta v Združenih državah ukinja program neodvisnega preverjanja dejstev. Na podkastu je svojo odločitev pojasnil z besedami: »Bil sem resnično zaskrbljen, da postajamo nekakšen odločevalec o tem, kaj je resnica v svetu. To je nora pozicija za podjetje z milijardami uporabnikov.«
Namesto tega Meta uvaja novo funkcionalnost, ki bo omogočala skupnostno označevanje in preverjanje vsebin, podobno kot na platformi X Elona Muska.
Zuckerberg je poudaril, da se Meta vrača k svojim temeljnim vrednotam, kjer je svoboda izražanja v ospredju: »Začneš podjetje, kot je to, samo če verjameš, da ljudem omogočaš glas.« Njegova izjava, da je bistvo družbenih omrežij v omogočanju deljenja vsebin, je naletela na mešane odzive.
Eden izmed zaposlenih v Meti je opozoril: »To je strel v lastno koleno, saj izgubljamo zaupanje uporabnikov.« Podobno so uporabniki izrazili zaskrbljenost, da bo zmanjšana moderacija omogočila širjenje sovražnih vsebin pod pretvezo svobode izražanja.
Na podkastu je Zuckerberg kritiziral Evropsko unijo zaradi visokih kazni, ki so jih ameriški tehnološki velikani prejeli v zadnjih dveh desetletjih. »EU je tehnološka podjetja kaznovala z več kot 30 milijardami dolarjev. To so praktično carine pod drugim imenom,« je dejal.
Meta mora zaradi neskradja z evropsko zakonodajo, predvsem kar se tiče prodaje in zlorabe osebnih podatkov svojih uporabnikov ter monopolnega statusa med socialnimi omrežji, plačevati kazni, ki jih nalaga EU.
Evropska komisija se je na Zuckerbergove izjave odzvala previdno. Henna Virkkunen, podpredsednica za tehnološko suverenost, je poudarila: »Naša naloga je zagotoviti spoštovanje pravic evropskih državljanov in izvajanje zakonodaje.« Dodala je, da kombinacija močnih tehnoloških virov in ideoloških programov predstavlja tveganje za demokratične razprave.
Evropski parlament je že napovedal razpravo o prihodnosti digitalnih regulacij, kjer bo ključna tema implementacija Aktov o digitalnih storitvah (DSA) in digitalnih trgih (DMA). Obe zakonodaji predvidevata visoke kazni za podjetja, ki kršijo pravila – do 10 odstotkov njihovega letnega globalnega prometa.
V ozadju teh napetosti se kaže kompleksna politična dinamika. Evropski voditelji, kot sta Emmanuel Macron in Olaf Scholz, se izogibajo neposrednim konfliktom z ZDA zaradi odvisnosti Evrope od ameriške varnosti in energije. Kljub temu nekateri evropski politiki opozarjajo, da so tehnološki velikani s svojimi ideološkimi programi »časovna bomba« za demokracijo. Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije, je ostala tiho, kljub pretekli ostri kritiki na račun platform, kot je tiktok.
Ameriško vpletanje v evropske zakone postaja vse večja grožnja, saj je poleg Muskovega X-a po isti poti, ki vodi do Trumpa, hodi tudi Zuckerbergova Meta s socialnimi omrežji facebook, instagram in whatsapp. Zuckerbergova odločitev o ukinitvi preverjanja dejstev v ZDA, povezovanje s Trumpovo administracijo ter kritika evropskih regulacij razkrivajo kompleksno mrežo interesov in političnih pritiskov, ki oblikujejo prihodnost digitalnega prostora.
Z združitvijo dveh velikih taborov – enega, ki hlepi po finančnih koristih in ugodnejši davčni politiki, ter drugega, ki si prizadeva za utrditev moči – se Evropska unija sooča z največjo nevarnostjo v svoji zgodovini.
Bodočnost digitalnih regulacij bo tako odvisna od (predvsem) sposobnosti evropskih voditeljev, da ohranijo enotnost in vzpostavijo učinkovite mehanizme za zaščito demokracije.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji