Neomejen dostop | že od 9,99€
Izraelska vojska je danes napadla mesto Nabatija na jugu Libanona, kjer je bilo po navedbah tamkajšnjega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 16 ljudi. Med njimi je tudi župan mesta. Izrael trdi, da je v napadu na mesto ciljal položaje šiitskega gibanja Hezbolah. »16 ljudi je umrlo, 52 drugih pa je bilo ranjenih,« je v izjavi navedlo ministrstvo. Oblasti so sprva poročale o petih smrtnih žrtvah.
Kot je povedala guvernerka regije Hovaida Turk, je bil župan mesta Ahmad Kahil ubit med sestankom v občinski stavbi. Tudi reševalci, povezani s Hezbolahom, so potrdili smrt župana. Dodali so, da je bila v napadih poškodovana tudi zdravstvena ustanova, dva zdravnika pa sta bila ubita.
Libanonski premier Nadžib Mikati je obsodil napade na Nabatijo in opozoril, da so bili ti »namerno usmerjeni na sestanek občinskega sveta, ki je razpravljal o razmerah v mestu«. Ob tem se je vprašal o smiselnosti zahteve ZN po prekinitvi ognja, »če vse države sveta niso sposobne odvrniti očitne agresije proti libanonskemu ljudstvu«, je povzel britanski BBC. »Kaj lahko sovražnika odvrne od njegovih zločinov, ki so prišli tako daleč, da so tarča napadov tudi mirovne sile na jugu države? Na kakšno rešitev lahko upamo v luči te realnosti?« je dodal.
Izraelska vojska je danes napadla tudi Bejrut. Hezbolah pa po lastnih navedbah nadaljuje napade na sever Izraela. Med drugim trdi, da je z raketo napadel tank izraelske vojske merkava v bližini obmejne vasi Ramia.
Iran je pripravljen na odločen odgovor, če ga bo napadel Izrael, pa je včeraj generalnemu sekretarju Združenih narodov Antoniu Guterresu sporočil iranski zunanji minister Abas Aragči. Organizacijo ZN je ponovno pozval k ustavitvi izraelske agresije in okrepitvi dobave pomoči v Gazo in Libanon.
»Iran si na vso moč prizadeva za zaščito miru in varnosti v regiji in je popolnoma pripravljen na odločen in obžalovanja vreden odgovor na kakršne koli avanture Izraela,« je Aragčijeve besede povzel AFP. Hkrati je ZN pozval, naj ustavijo zločine in agresijo Izraela ter okrepijo dobavo humanitarne pomoči v Gazo in Libanon.
Teheran je 1. oktobra proti Izraelu izstrelil približno 200 raket kot odgovor na uboj političnega vodje gibanja Hamas Ismaila Hanije, vodje šiitskega gibanja Hezbolah Hasana Nasrale in iranskega generala Abasa Nilforušana. Izraelski obrambni minister Joav Galant je prejšnji teden napovedal, da bo odziv Izraela »smrtonosen, natančen in presenetljiv«. Predsednik ZDA Joe Biden pa je kmalu po napadu Irana Izraelu odsvetoval napade na naftna polja Islamske republike, posvaril je tudi pred napadi na njene jedrske objekte.
Združene države Amerike so Izraelu v pisnem opozorilu dale 30 dni časa, da izboljša dostop do humanitarne pomoči v Gazi. Če se to ne bo zgodilo, bodo s tem tvegali nadaljnjo ameriško vojaško pomoč. Pismo, ki ga je ameriška vlada poslala izraelskim oblastem, je po poročanju BBC najostrejše do zdaj znano opozorilo ameriški zaveznici.
»Pomembno je, da se razmere spremenijo in da civilisti v Gazi, ki danes nimajo dostopa do hrane, zdravil in drugih humanitarnih dobrin, dejansko doživijo spremembo v svojem vsakdanjem življenju kot rezultat naših prizadevanj,« je v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik State Departmenta Matthew Miller.
ZDA so zelo zaskrbljene zaradi poslabšanja humanitarnih razmer, so še sporočili, saj je Izrael prejšnji mesec zavrnil ali oviral skoraj 90 odstotkov humanitarnih premikov med severom in jugom.
Ameriško zunanje ministrstvo je s pismom posredno potrdilo poročanje medijev, da Izraelu grozi omejitev dobave ameriškega orožja, če se razmere v palestinski enklavi ne bodo spremenile. Na ministrstvu sicer niso podrobneje pojasnili posledic, če Izrael ne bi upošteval poziva, je poročala nemška tiskovna agencija DPA.
Izrael preučuje pismo, je sporočil njihov uradnik in dodal, da država zadevo jemlje resno ter namerava odgovoriti na pomisleke ameriških kolegov.
Izrael sicer ves čas vztraja, da je cilj njegove vojske Hamas in da ne preprečuje vstopa humanitarne pomoči. V ponedeljek je po izraelskih navedbah čez mejni prehod Erez v severno Gazo vstopilo 30 tovornjakov s pomočjo Svetovnega programa za hrano.
Da se Gaza spoprijema z najhujšimi omejitvami pri dostavi humanitarne pomoči od oktobra lani, ko se je začela izraelska ofenziva, je včeraj opozoril sklad ZN za otroke (Unicef). »Položaj otrok je iz dneva v dan slabši,« je po AFP sporočil tiskovni predstavnik Unicefa James Elder. V zadnjem tednu več dni v Gazo ni smel priti niti en tovornjak s pomočjo.
Situacija je kritična zlasti na severu, kjer je Izrael okrepil svoje operacije in že nekaj časa intenzivno obstreljuje naselja in begunska taborišča. Združeni narodi so opozorili, da je tam ujetih več sto tisoč ljudi, ki ves mesec niso prejeli nobene pomoči v hrani.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je razburil izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja z izjavo o vlogi ZN pri ustanovitvi Izraela. Netanjahu mu je v odzivu očital izkrivljanje zgodovine, poročajo tuje tiskovne agencije. Izrael je ujezila tudi odločitev Pariza o prepovedi izraelskih stojnic in opreme na obrambnem sejmu v Franciji.
»Gospod Netanjahu ne sme pozabiti, da je bila njegova država ustanovljena z odločitvijo ZN,« je po navedbah neimenovanih udeležencev torkove zaprte seje francoske vlade o vojni v Gazi in Libanonu dejal Macron. »Zato zdaj ni čas, da ne bi upoštevali odločitev ZN,« je dodal pred telefonskim pogovorom z izraelskim premierjem. Resolucija Varnostnega sveta ZN št. 1701 določa, da morata biti na jugu Libanona nameščena le libanonska vojska in sile Unifil.
Netanjahu se je na Macronove izjave ostro odzval, češ da je bila njegova država ustanovljena z arabsko-izraelsko vojno leta 1948 in ne z odločitvijo ZN. »Opomin francoskemu predsedniku: države Izrael ni ustanovila resolucija ZN, temveč zmaga v vojni za neodvisnost s krvjo junaških borcev, med katerimi so mnogi preživeli holokavst - predvsem iz vichyjskega režima v Franciji,« je zapisal v sporočilu za javnost.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji