Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Vrstijo se obsodbe izraelskih napadov na mirovne sile ZN

Izraelska vojska je prevzela odgovornost za današnji napad in pojasnila, da so njeni pripadniki »odgovorili na grožnjo«.
FOTO: Karamallah Daher/Reuters
FOTO: Karamallah Daher/Reuters
Be. B., STA
11. 10. 2024 | 07:19
11. 10. 2024 | 18:43
10:01

Francija je danes sledila Italiji, ki je v četrtek zaradi napadov na pripadnike mirovne misije ZN na jugu Libanona (Unifil) na pogovor poklicala izraelskega veleposlanika. Napade so obsodili tudi v Londonu in Berlinu. Libanonski premier Nadžib Mikati je tudi v luči teh incidentov pozval k premirju in dejal, da je Hezbolah pripravljen na umik.

Francija, ki v misiji Unifil sodeluje z okoli 700 vojaki, je Izrael danes obsodila namernega ciljanja pripadnikov mirovnih sil.

»Ti napadi predstavljajo resno kršitev mednarodnega prava in se morajo nemudoma končati,« je sporočilo zunanje ministrstvo v Parizu, ki je zaradi incidentov, ki sicer niso prizadeli francoskih pripadnikov, na pogovor poklicalo izraelskega veleposlanika. Enako je že v četrtek storila Italija.

FOTO: Louisa Gouliamaki/Reuters
FOTO: Louisa Gouliamaki/Reuters

Izraelska vojska je prevzela odgovornost za današnji napad in pojasnila, da so njeni pripadniki »odgovorili na grožnjo«, ki da se je nahajala okoli 50 metrov od položaja mirovnih sil.

Napade na osebje Unifila je danes kot nesprejemljivo opredelilo tudi nemško zunanje ministrstvo, tiskovna predstavnica britanske vlade pa je izrazila zgroženost nad poročili o napadih. Micheal Martin, zunanji minister Irske, ki v misiji sodeluje s 370 pripadniki, je niz napadov na mirovne sile označil kot resno zaostritev sovražnosti Izraela proti modrim čeladam.

Iz Unifila so danes potrdili navedbe o novem napadu na eno od njihovih oporišč. Kot so navedli, sta bila zjutraj v dveh eksplozijah ranjena pripadnika Unifila iz Šrilanke, izraelska vojska pa je z buldožerji tudi rušila zaščitne zidove v bližini t. i. modre črte, ki predstavlja de facto mejo med Libanonom in Izraelom. Pred tem sta bila v četrtkovem napadu izraelske vojske na jugu Libanona ranjena dva pripadnika mirovnih sil ZN iz Indonezije.

Napade na osebje Unifila je danes kot nesprejemljivo opredelilo tudi nemško zunanje ministrstvo, tiskovna predstavnica britanske vlade pa je izrazila zgroženost nad poročili o napadih.

Micheal Martin, zunanji minister Irske, ki v misiji sodeluje s 370 pripadniki, je niz napadov na mirovne sile označil kot resno zaostritev sovražnosti Izraela proti modrim čeladam.

Napad na mirovne sile je obsodil še libanonski premier Nidžab Mikati, ki je pozval k takojšnjemu premirju. V televizijskem nagovoru je obenem v skladu z veljavnimi resolucijami Varnostnega sveta ZN zahteval, naj se vse oborožene sile, ki niso pripadniki Unifila ali libanonske vojske, umaknejo z juga države. »Hezbolah se glede tega vprašanja strinja,« je dodal premier. Iz šiitskega gibanja se na to trditev še niso odzvali. 

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je opozoril, da so napadi na pripadnike mirovnih sil nedopustni, in jih označil za kršitev mednarodnega prava. »Seveda se je veliko ljudi odzvalo v znamenje solidarnosti z ranjenima pripadnikoma mirovnih sil in Izraelu jasno povedalo, da je ta incident nedopusten in da se ne sme ponoviti,« je po četrtkovem napadu dejal ob robu vrha Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean) v Laosu.

Po četrtkovem obstreljevanju sedeža misije ZN Unifil v Libanonu je vodja mirovne misije Jean-Pierre Lacroix na zasedanju varnostnega sveta ZN izrazil zaskrbljenost za varnost pripadnikov modrih čelad. »Varnost in zaščita mirovnih sil je zdaj vse bolj ogrožena,« je dejal.

Včeraj v napadu ubitih 22 ljudi

V izraelskem napadu na Bejrut, glavno mesto Libanona, ki je bil do zdaj najbolj smrtonosen napad na središče mesta od nedavnega izbruha sovražnosti, je bilo ubitih 22 ljudi. Združeni narodi trdijo, da so njihove mirovne enote v  južnem Libanonu vse bolj ogrožene, saj so izraelske sile namerno streljale na njihove položaje, navaja Guardian. Poveljstvo Unifil je v četrtek potrdilo, da so bili njihov štab in bližnji položaji v zadnjem času »večkrat napadeni« in da so izraelski vojaki namerno streljali nanje in pri tem med drugim uničili nadzorne kamere.

Napadi so prizadeli gosto naseljeno stanovanjsko sosesko stanovanjskih zgradb in majhnih trgovin v središču libanonske prestolnice. Izrael pred tem ni napadel območja, ki je oddaljeno od južnega predmestja Bejruta, kjer je bil v zadnjih tednih večkrat bombardiran Hezbolahov sedež.

Bejrut, Libanon FOTO: Louisa Gouliamaki/Reuters
Bejrut, Libanon FOTO: Louisa Gouliamaki/Reuters

Tarča četrtkovih napadov je bil menda Wafiq Safa, ki vodi Hezbolahovo enoto za zvezo in usklajevanje, odgovorno za delo z libanonskimi varnostnimi agencijami. Safa je preživel, so varnostni viri povedali tiskovni agenciji Reuters.

Izraelska vojska je sicer v četrtek zvečer izdala novo opozorilo o evakuaciji za južna predmestja Bejruta. V začetku dneva je Izrael libanonske civiliste posvaril, naj se ne vračajo na domove na jugu, da bi se izognili spopadom.

FOTO: Joseph Campbell/Reuters
FOTO: Joseph Campbell/Reuters

Število žrtev v središču Bejruta v četrtek zvečer je hitro naraslo; libanonsko ministrstvo za zdravje je poročalo o 22 ubitih in 117 ranjenih. Med mrtvimi je bila po navedbah varnostnega vira osemčlanska družina, vključno s tremi otroki, ki so se evakuirali z juga.

Žbogar spet pozval k prekinitvi ognja v Libanonu

Samuel Žbogar FOTO: UN Photo/Mark Garten 
Samuel Žbogar FOTO: UN Photo/Mark Garten 
Z opozorilom, da je Bližnji vzhod na robu vsesplošne vojne, je slovenski veleposlanik Samuel Žbogar v četrtek na izrednem zasedanju varnostnega sveta ZN o Libanonu pozval gibanje Hezbolah, naj preneha napade na Izrael, ki mora zaustaviti svojo vojaško operacijo v Libanonu. Vrstile so se obsodbe napadov na pripadnike mirovne misije ZN v Libanonu.

Žbogar je pozval k spoštovanju suverenosti Libanona, uresničevanju določil resolucije 1701, sprejete leta 2006 po zadnji izraelski vojni v tej državi, in zagotovitvi varnosti pripadnikov mirovne misije ZN v Libanonu (Unifil).

»Vse strani opozarjamo na njihovo obveznost, da zagotovijo varnost mirovnih sil in popolno spoštovanje nedotakljivosti prostorov ZN. Obsojamo vse napade na pripadnike mirovnih sil, vključno z današnjim izraelskim obstreljevanjem sedeža misije,« je dejal Žbogar.

Znova je pozval k spoštovanju mednarodnega prava, obsodil veliko število civilnih žrtev in izrazil zaskrbljenost zaradi velike škode na civilni infrastrukturi.

Libanon postaja naslednja Gaza

»Z bombardiranjem, uničevanjem in razseljevanjem Libanon postaja naslednja Gaza. Zelo smo zaskrbljeni zaradi vzporednic, ki jih vidimo na terenu, vključno z izjavami izraelskih voditeljev. Ukrepati moramo takoj,« je še dejal Žbogar.

Izredna seja varnostnega sveta ZN je bila sklicana predvsem zaradi izraelskih napadov na položaje Unifila, ki jih je obsodila večina članic varnostnega sveta.

Blinken: ZDA želijo rešitev glede Libanona, in ne širjenja konflikta

ZDA si želijo diplomatsko rešitev spopadov v Libanonu in s tem tudi preprečitev širšega konflikta v regiji, je danes ob robu vrha Združenja držav Jugovzhodne Azije (Asean) v Laosu dejal ameriški državni sekretar Antony Blinken. Dodal je, da si bodo ZDA prizadevale podpreti in okrepiti krhko libanonsko državo, v kateri več let prevladuje Hezbolah.

»Intenzivno sodelujemo, da bi preprečili širši konflikt v regiji. Vsi smo zainteresirani, da pomagamo ustvariti okolje, v katerem se bodo ljudje lahko vrnili na svoje domove, zagotovili varnost in zaščito, otroci pa se bodo lahko vrnili v šole. Najboljši način za dosego tega je diplomatski dogovor, za katerega si že dlje časa prizadevamo,« je na novinarski konferenci dejal Blinken.

Poudaril je, da si bodo ZDA prizadevale podpreti in okrepiti krhko libanonsko državo po dolgoletni prevladi šiitskega gibanja Hezbolah.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine