Neomejen dostop | že od 9,99€
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je ob peti obletnici izbruha covida-19 spet pozvala Kitajsko, naj deli podatke, ki bi pojasnili izvor pandemije covida-19. V izjavi so dejali: »Kitajsko pozivamo, naj omogoči dostop in deli podatke, da bomo lahko razumeli izvor te bolezni. To je moralna in znanstvena obveznost.« Tako je zapisal BBC.
WHO je opozorila, da brez preglednosti in sodelovanja med državami ni mogoče ustrezno preprečevati ali se pripravljati na prihodnje pandemije.
»Zaradi covida-19 je umrlo več kot sedem milijonov ljudi, pandemija je prizadela gospodarstva in ohromila zdravstvene sisteme,« so zapisali v izjavi. Po ocenah direktorja Svetovne zdravstvene organizacije Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa bi število smrti lahko preseglo 20 milijonov.
Izbruh covida-19 se je začel decembra leta 2019 v kitajskem mestu Wuhan, kjer so prvič zaznali primere »virusne pljučnice«. WHO je takrat hitro aktivirala svoje nujne sisteme in na začetku januarja 2020 pripravila prve smernice za države.
Organizacija je po navedbah CNN spomnila: »Ob tej prelomnici se za trenutek ustavimo, da počastimo življenja, ki so se spremenila ali bila izgubljena, priznamo trpljenje tistih, ki se še vedno spopadajo s covidom-19 in vsemi posledicami te bolezni, izrazimo hvaležnost zdravstvenim delavcem ter se zavežimo, da bomo izkušnje, ki smo jih pridobili, uporabili za gradnjo bolj zdrave prihodnosti.«
Kljub znanstvenim raziskavam in političnim razpravam vprašanje o izvoru covida-19 ostaja odprto. Večina znanstvenikov domneva, da je virus naravno preskočil z živali na ljudi na tržnici v Wuhanu, čeprav prenašalca še niso identificirali. Po drugi strani teorija o uhajanju virusa iz laboratorija v Wuhanu ostaja možna, čeprav jo Kitajska vztrajno zavrača.
Leta 2023 je WHO pridobila dostop do nekaterih podatkov, ki so jih kitajski znanstveniki zbrali na začetku pandemije. Analiza genetskih podatkov, objavljena v znanstveni reviji Cell, je potrdila prisotnost živali, dovzetnih za koronavirus, na tržnici v Wuhanu. Vendar študija ni dokončno dokazala, da so bile živali vir okužbe.
WHO je ob obletnici opozorila, da je svet kljub izkušnjam s preteklo pandemijo še vedno ranljiv. Tedros Adhanom Ghebreyesus je, kot piše AFP, dejal: »Če bi se nova pandemija začela danes, bi se svet še vedno spopadal z istimi slabostmi in ranljivostmi, ki so covidu-19 omogočile širitev pred petimi leti.«
Na podlagi teh izkušenj so države decembra leta 2021 začele pripravljati mednarodni sporazum o preprečevanju pandemij in odzivanju nanje. Vendar pogajanja napredujejo počasi, saj se države razlikujejo v pogledih na pravično delitev podatkov in dostop do cepiv. Rok za sklenitev sporazuma je maj 2025.
WHO je spet pozvala k sodelovanju in transparentnosti ter poudarila, da je to ključno za obvladovanje prihodnjih zdravstvenih kriz: »Brez sodelovanja med državami se svet ne more ustrezno pripraviti na prihodnje epidemije in pandemije ter jih preprečiti.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji