Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Veljati je začela direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu

Države imajo dve leti časa za prenos direktive v nacionalno zakonodajo. Evropski komisar je o direktivi, deležni številnih kritik, v bran dejal, da se bo na trgu pokazalo, da so pravila poštena.
vreme za 7. junij
vreme za 7. junij
STA
6. 6. 2019 | 16:00
6. 6. 2019 | 16:34
3:57
Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu, ki je bila dve leti jabolko spora, nato pa so jo države članice EU končno sprejele 15. aprila, je danes začela veljati. Države imajo dve leti časa za prenos direktive v nacionalno zakonodajo.
 
Evropski komisar Günter Oettinger je ob začetku veljavnosti za nemško tiskovno agencijo DPA v Bruslju direktivi, ki je bila deležna številnih kritik, češ da bo omogočila cenzuro interneta, v bran povedal: »Na trgu se bo pokazalo, da so pravila poštena.«



Protest v okviru stranke Pirati proti novi reformi avtorskih pravic. FOTO: Blaž Samec/Delo
Protest v okviru stranke Pirati proti novi reformi avtorskih pravic. FOTO: Blaž Samec/Delo
Nestrinjanje z direktivo je marca pred glasovanjem v evropskem parlamentu izzvalo tudi proteste po evropskih mestih, predvsem 13. (po novem 17. člen). V Ljubljani je protest potekal v organizaciji stranke Pirati. Ta je menila, da bi sprejetje direktive »razdejalo internet, kot ga poznamo«, kot neprimerna pa označila predvsem 11. (po novem 15.) in že omenjeni 13. člen.

Direktiva je del reforme avtorskega prava v EU, ki bi bila prilagojena digitalni dobi, v kateri glavni dostop do ustvarjalnega dela in novinarskih člankov predstavljajo ponudniki, ki omogočajo pretakanje glasbe s spleta, platforme z videom na zahtevo, agregatorji novic in plaftorme, ki uporabnikom spleta omogočajo nalaganje vsebin.

Z namenom, da bi spodbudila razvoj kreativnih industrij v Evropi, jo je evropska komisija predlagala septembra 2016. Po več kot dveh letih dopolnjevanj in prilagajanj so evropski parlament, svet EU in evropska komisija februarja letos dosegli načelno politično soglasje glede ureditve avtorskih pravic v času globalnih komunikacijskih omrežij, evropski poslanci pa so jo potrdili 26. marca.

Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu je bila dve leti jabolko spora. (Na fotografiji protest proti uničenju interneta v EU, ki ga je organizirala Piratska stranka, marca letos) FOTO: Blaž Samec/Delo<br />
 
Direktiva o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu je bila dve leti jabolko spora. (Na fotografiji protest proti uničenju interneta v EU, ki ga je organizirala Piratska stranka, marca letos) FOTO: Blaž Samec/Delo
 


Kot so ob sprejetju direktive zapisali v sporočilu za javnost sveta EU, nova pravila zagotavljajo primerno zaščito avtorjev in umetnikov ter odpirajo nove možnosti za dostop in deljenje avtorsko zaščitenih vsebin po vsej EU.

Direktorica Inštituta za intelektualno lastnino Maja Bogataj Jančič je ob sprejetju direktive za STA povedala: »S kolegi pravniki domnevamo, da bo direktiva prinašala precej pravnih problemov, upam pa, da bo 11. člen prinesel tudi nadomestila novinarjem in končnim ustvarjalcem ter da bo 13. člen predstavljal mehanizem, da bodo vsaj nekateri ustvarjalci dobili nadomestila od Googla in podobnih platform.«

Pri tem je opozorila, da bo na podlagi 13. člena zaradi potrebe po vzpostavitvi mehanizmov za nadzor in odstranjevanje vsebin s spleta izločenih več vsebin, kot jih avtorsko pravo sicer dovoljuje.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine