Neomejen dostop | že od 9,99€
Podpredsednik srbske vlade Aleksandar Vulin je med večdnevnim uradnim obiskom v Moskvi sporočil, da Srbija ne bo uvedla sankcij proti Rusiji. Nekdanji šef srbskih obveščevalcev, ki je med drugim tudi zaradi ruskih povezav pod ameriškim sankcijami, se je Rusiji zahvalil za opozorilo glede domnevnega načrtovanega poskusa državnega udara v Beogradu.
Vulin je obisk v Moskvi začel v ponedeljek, ko se je srečal s svetovalcem ruskega predsednika Vladimirja Putina za zunanjepolitične zadeve Jurijem Ušakovom, je po poročanju srbske javne radiotelevizije RTS sporočila vlada.
Poudaril je, da je Srbija edina država v Evropi, ki ni postala del »protiruske histerije«, in dodal, da Srbija ne bo uvedla sankcij proti Rusiji, čeprav so to mnogi zahtevali od nje.
Vulin je še dejal, da Srbijo in Rusijo veže stoletno prijateljstvo, odnosi med državama pa da še nikoli niso bili bolj iskreni in pomenljivi. Ob slavnostnem odkritju spomenika jugoslovanskim partizanom pri Moskvi je izjavil tudi, da so Srbi in Rusi sami izborili svobodo v drugi svetovni vojni in svobodo prinesli tudi drugim narodom, ter dodal, da Srbi in Rusi niso nikoli izbrali napačne strani zgodovine.
Vulin, ki je bil do novembra lani šef srbske varnostno-obveščevalne službe Bia, se je v torek v Moskvi sestal tudi s sekretarjem ruskega varnostnega sveta in donedavnim obrambnim ministrom Sergejem Šojgujem.
Po navedbah srbske vlade sta se pogovarjala o aktualnih varnostnih razmerah v Srbiji in »aktivnem sodelovanju zunanjih sil pri umetnem povzročanju napetosti« v državi, poroča RTS.
Ruskim varnostnim strukturam se je zahvalil za opozorilo glede načrtovanja množičnih nemirov in poskusa državnega udara. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je dan pred sobotnimi množičnimi protesti v Beogradu proti pridobivanju litija namreč dejal, da so od ruskih varnostnih služb dobili informacijo, da se v Srbiji pripravljajo množični nemiri s ciljem državnega udara, proteste pa je označil za poskus rušenja oblasti.
Vulin je Moskvo od začetka vojne v Ukrajini obiskal že večkrat, ZDA pa so proti njemu lani zaradi povezav z Rusijo ter domnevne korupcije in vpletenosti v trgovino z mamili uvedle tudi sankcije.
Srbija uradno podpira ozemeljsko celovitost Ukrajine, vendar pa zaradi ruske invazije v Ukrajini noče uvesti sankcij proti Moskvi, k čemur jo kot kandidatko za članstvo v Evropski uniji pozivajo njeni zahodni partnerji.
Guverner Belgoroda Vjačeslav Gladkov je zaradi ukrajinskega obstreljevanja in napadov z brezpilotnimi letalniki danes v tej obmejni ruski regiji razglasil izredne razmere. Zračna obramba je po navedbah ruskega obrambnega ministrstva ponoči nad številnimi regijami sestrelila skupno 117 dronov in štiri rakete.
»Razmere v naši regiji Belgorod ostajajo izjemno težke in napete zaradi obstreljevanja ukrajinskih oboroženih sil,« je na družbenem omrežju telegram sporočil Gladkov. Po njegovih besedah so v regiji, ki meji na ukrajinsko regijo Harkov, uničeni številni domovi, neznano število civilistov pa je mrtvih ali ranjenih. Situacijo je označil za izjemno težko.
Po navedbah ruskega ministrstva za obrambo je zračna obramba ponoči nad ruskimi regijami Kursk, Voronež, Belgorod, Nižni Novgorod, Volgograd, Brjansk, Orjol in Rostov sestrelila skupno 117 dronov in štiri rakete. Rakete in 37 dronov so sestrelili nad regijo Kursk, kjer so pred dnevi prav tako razglasili izredne razmere. Enako število dronov so sestrelili nad regijo Voronež.
Ukrajinska vojska je medtem sporočila, da je ponoči nad ozemljem Ukrajine sestrelila 17 od skupno 23 izstreljenih dronov kamikaz. Pri tem so menda ruske sile nad državo poslale tudi dve raketi.
Ukrajinske sile so pred dobrim tednom dni nepričakovano vdrle na rusko ozemlje, zaradi česar je bila Moskva prisiljena poslati okrepitve in v treh obmejnih regijah Kursk, Belgorod in Brjansk uvesti protiteroristične ukrepe.
Kot je v torek dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ukrajinska vojska v regiji Kursk, od koder so ruske oblasti doslej evakuirale že več kot 120.000 ljudi, trenutno nadzoruje 74 naselij, njeno napredovanje pa naj bi se nadaljevalo. Evakuacije so odredile tudi oblasti v Belgorodu.
V Kijevu trdijo, da Ukrajina ne namerava prevzeti zasedenih ruskih ozemelj. Z vdorom in čezmejnimi napadi naj bi le krepila pritisk na Moskvo, da ta privoli v pravični mir. Po oceni ruskega predsednika Vladimirja Putina pa poskuša Ukrajina na ta način izboljšati svoj pogajalski položaj in sejati razdor v ruski družbi.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji