Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

V Moldaviji drugi krog predsedniških volitev, obeta se tesen izid

Pomerila se bosta sedanja predsednica Maia Sandu in nekdanji državni tožilec Alexander Stoianoglo, ki ga podpirajo proruski socialisti.
FOTO: Vladislav Culiomza/Reuters
FOTO: Vladislav Culiomza/Reuters
STA
3. 11. 2024 | 07:51
3. 11. 2024 | 10:28
3:04

V Moldaviji danes poteka drugi krog predsedniških volitev, v katerem se merita sedanja proevropska predsednica Maia Sandu in nekdanji državni tožilec Alexander Stoianoglo, ki ga podpirajo proruski socialisti. Volitve mnogi vidijo kot izbiro med evropsko prihodnostjo in vrnitvijo pod ruski vpliv.

Maia Sandu. FOTO: Vladislav Culiomza/Reuters
Maia Sandu. FOTO: Vladislav Culiomza/Reuters
V prvem krogu volitev, ki je 20. oktobra potekal sočasno z referendumom o približevanju Moldavije EU, je med 11 kandidati največ glasov, 42 odstotkov, dobila 52-letna Sandu. Stoianoglo, ki ga je Sandu lani razrešila s položaja generalnega tožilca, jih je osvojil slabih 26 odstotkov.

Obeta se tesen izid

Volišča bodo danes v državi s približno 2,5 milijona prebivalci odprta od 7. do 21. ure po lokalnem času (od 6. do 20. ure po srednjeevropskem času). Kot so sporočile volilne oblasti v Kišinjovu, so se vsa volišča odprla brez zamud. Prve rezultate je pričakovati v poznih večernih urah, po poročanju tujih tiskovnih agencij se obeta tesen izid.

Kandidat opozicijske in Rusiji naklonjene stranke socialistov Stoianoglu tako kot Sandu sicer velja za proevropskega politika, vendar se obenem zavzema za dobre odnose z Moskvo. Obljublja uravnoteženje zunanje politike med Zahodom in Rusijo.

Alexander Stoianoglo. FOTO: Daniel Mihailescu/AFP
Alexander Stoianoglo. FOTO: Daniel Mihailescu/AFP
Sandu je po drugi strani Moskvo že večkrat obtožila načrtovanja strmoglavljenja oblasti v Kišinjovu in nasploh vmešavanja v moldavske notranje zadeve, med drugim z dezinformacijskimi kampanjami.

Obtožbe o ruskem vmešavanju so zaznamovale že prvi krog volitev in istočasni referendum o vpisu članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo. To so volivci v državi kandidatki za članstvo v uniji v nasprotju s pričakovanji podprli z izjemno tesno večino.

Sandu je med drugim navedla, da naj bi bilo najmanj 300.000 glasov kupljenih, več deset milijonov evrov pa je bilo po njenih besedah porabljenih za laži in propagando.

Moldavska predsednica je ob napovedi kandidature poudarila, da je poslanstvo njene generacije "demokratično in svobodno vključiti Moldavijo v evropsko družino" ter da se na pol poti ne morejo ustaviti.

57-letni Stoianoglo je medtem volivce pozval k ponovni vzpostavitvi pravičnosti v državi, nasprotnike pa je obtožil, da jim vojna v Ukrajini služi kot izgovor za zatiranje pravic.

Udeležba v prvem krogu volitev je bila skoraj 52-odstotna.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine