Napad na ameriški kongres, ki so ga izvedli podporniki predsednika
Donalda Trumpa, so obsodili številni domači in tuji politiki. V divjanju množice, ki je vdrla v Kapitol, so umrli najmanj štirje ljudje. Policija je aretirala vsaj 52 oseb. Trumpovi privrženci so zdivjali nad kongres, potem ko jih je predsednik pozval, naj gredo in odstranijo šibke kongresnike. Dodatno jih je znova podpihoval z lažnimi trditvami o ukradenih novembrskih volitvah.
Na sredino dogajanje v ZDA se je na družbenem omrežju twitter odzval tudi slovenski premier
Janez Janša (novoizvoljenemu predsedniku
Joeju Bidnu sicer še vedno ni čestital za zmago). V angleškem jeziku je zapisal: »Vsi bi morali biti zelo zaskrbljeni zaradi nasilja v Washingtonu. Upamo, da je ameriška demokracija odporna, globoko zakoreninjena in bo premagala to krizo. Demokracija predvideva miren protest, nasilje in grožnje s smrtjo s strani levih ali desnih so vedno napačne.« Gre pravzaprav za prepis tvita ameriškega republikanskega senatorja
Teda Cruza.
Slovenski predsednik
Borut Pahor je obsodil napad na ameriški kongres, ki po njegovih besedah predstavlja temelj ameriške demokracije. »Politiki se moramo z vso odgovornostjo zavedati posledic svojih ravnanj. Biti moramo povezovalni, in ne razdiralni. Spodbujati moramo strpnost, ne sovražnosti,« je poudaril slovenski predsednik. »Zaupam v demokracijo in poudarjam pomen trdnosti njenih institucij, vključno z volitvami kot temeljem demokracije,« je še poudaril Pahor in izrazil sožalje sorodnikom žrtev.
Slovenski obrambni minister
Matej Tonin je zapisal, da so »slike, ki prihajajo iz ZDA, globoko zaskrbljujoče. Takšni dogodki ogrožajo temeljne vrednote v celotnem demokratičnem svetu. Vsaka država, ki temelji na pravni državi, mora to načelo spoštovati. Verjamem, da bo novoizvoljeni predsednik Joe Biden povrnil vero v demokratični proces.« Zunanji minister
Anže Logar je v stalnem stiku s slovenskim veleposlanikom v ZDA
Tonetom Kajzerjem: »Današnji prizori iz kongresne palače v Washingtonu so pretresljivi in nas glasno opominjajo, da je vsakršno nasilje popolnoma nesprejemljivo!«
Podobne zapise o nesprejemljivosti nasilnih izgredov so poslali tudi predsednica Socialnih demokratov
Tanja Fajon, predsednik državnega zbora
Igor Zorčič, na nevarnost Trumpovih besed je opozorila evropska poslanka
Ljudmila Novak: »Še kako pomembno je, kaj človek spregovori v javnosti. Vsaka izgovorjena beseda ima svojo težo. Besede Trumpa so nevarne. Volitve v ZDA so bile demokratične in svobodne. Regularnost so potrdila tudi sodišča.«
»Ker mu niso našli neobstoječih glasov, je našel razjarjeno in vandalsko množico. Žalostno in nevredno demokratične države,« je o Trumpu na twitterju zapisal evropski poslanec
Milan Brglez. Koordinator Levice
Luka Mesec je prepričan, da je sredino dogajanje Trumpov labodji spev. Mesec ni bil presenečen nad nasilnimi protesti, saj jim je ameriški predsednik tlakoval pot vsa štiri leta svojega mandata.
Dejan Židan je zapisal, da so laži, polresnice, podtikanje in hujskanje vodili v sredine nasilne proteste in da se tudi Sloveniji ne piše nič dobrega, saj »slovensko vlado vodijo ljudje, ki v Trumpu vidijo vzornika«.
Prizori, ki jih spremljamo iz ZDA, so nesprejemljiv napad na temelje demokracije, je v izjavi za
STA ocenila predsednica odbora DZ za zunanjo politiko iz vrst SMC
Monika Gregorčič. To so dogodki, ki nas po njenih besedah lahko skrbijo, saj se v zibelki sodobne demokracije ruši njena osnovna ideja, ki nikakor ni združljiva z nasiljem in grožnjami. Vsi pozivi k umiritvi strasti so upravičeni, je še dodala poslanka. V skladu z vsemi demokratičnimi standardi pričakuje miren in korekten prenos oblasti izvoljenemu predsedniku Joeju Bidnu.
V nasilnem divjanju so umrle najmanj štiri osebe. FOTO: Shannon Stapleton/Reuters
Napad na demokracijo
Tudi politiki v ZDA so vsi po vrsti obsodili divjanje Trumpovih privržencev, napad na kongres sta med drugimi obsodila državni sekretar ZDA
Mike Pompeo in nekdanji predsednik
George Bush ml. Republikanski senator
Mitt Romney je dogajanje v kongresu pripisal »ranjenemu ponosu sebičnega človeka in ogorčenju njegovih podpornikov, ki jih je namerno zavajal zadnja dva meseca«. »Tisti, ki še naprej podpirajo nevarno Trumpovo igro z nasprotovanjem legitimnim izidom volitev, bodo za vedno obveljali kot sokrivci za napad na našo demokracijo, ki nima primerjave,« je sporočil Romney.
Kandidatka za predsednico ZDA na prejšnjih volitvah
Hillary Clinton pa je zapisala, da so domači teroristi napadli temelj ameriške demokracije, in sicer miren prenos oblasti po svobodno izvedenih volitvah: »Ponovno moramo vzpostaviti pravno državo in jim odgovoriti. Demokracija je krhka. Naši voditelji morajo izpolniti svojo dolžnost in jo zaščititi.«
Avstrijski premier
Sebastian Kurz je nasilje označil kot napad na demokracijo, francoski predsednik
Emmanuel Macron pa pozval, naj si ta dan zapomnimo za zmeraj. »Mi si ga bomo,« je še zapisal na twitterju. Predsednica evropske komisije
Ursula von der Leyen se veseli sodelovanja z Joejem Bidnom, sama zaupa v ameriško demokracijo. Da je rezultate demokratično izvedenih volitev treba spoštovati, je bil jasen tudi generalni sekretar Nata
Jens Stoltenberg, ki so ga prizori iz Washingtona šokirali.
Nemška kanclerka
Angela Merkel je po nasilju v Washingtonu dejala, da je »žalostna in jezna«. Po njeni oceni je za vdor odgovoren tudi Trump sam. »Globoko obžalujem, da predsednik Trump vse od novembra in še včeraj ni priznal poraza,« je dejala Merklova in poudarila, da so »dvomi o v izidu volitev ustvarili ozračje, v katerem so se lahko zgodili sredini dogodki«.
Kanadski premier
Justin Trudeau je tvitnil, da je bil incident napad na demokracijo. Kitajska pa je po poročanju
STA Združenim državam v prvem odzivu zaželela, da se bodo hitro vrnile k miru, stabilnosti in varnosti. »Verjamemo, da si ameriško ljudstvo želi varnosti in miru, predvsem med pandemijo,« je povedala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva
Hua Chunying. Vdor v kongres je močno obsodil tudi izraelski premier
Benjamin Netanjahu. Poudaril je, da mu je bila ameriška demokracija vedno navdih, nasilje v sredo pa je popolno nasprotje teh vrednot. Generalni sekretar Združenih narodov
Antonio Guterres je pozval k takojšnjemu končanju nasilja.
Prva dama ZDA
Melania Trump se glede nasilja v Washingtonu še ni opredelila.
Trump zapravil možnosti za kandidaturo 2024
Profesor na ljubljanski Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila je po sredinem nasilnem vdoru podpornikov predsednika ZDA Donalda Trumpa v stavbo kongresa prepričan, da si je Trump s tem zapravil sicer lepe možnosti za novo kandidaturo čez štiri leta. Zdaj se bodo zadeve umirile, prišlo bo tudi do hitre predaje oblasti, napoveduje.
Protesti v sredo so bili mišljeni kot pritisk na skupno sejo obeh domov kongresa in na podpredsednika ZDA Mika Pencea, ki je vodil to sejo. »Teoretično je bila to zadnja priložnos za spremembo rezultatov volitev. Pence bi, recimo, lahko zavrnil odločitev elektorjev ali pa odredil nekajdnevni odlog, glede na zahtevo 116 republikanskih zakonodajalcev iz tako imenovanih neodločenih držav po ponovnem pregledu volitev,« je razložil profesor ameriških študij.
»Trump je morda v zaverovanosti v svoj prav morda mislil celo na možnost, da bi Pence razveljavil rezultate volitev in odločil, da bi o predsedniku odločal predstavniški dom kongresa,« je dodal. V tem glasovanju bi namreč odločalo število delegacij zveznih držav, ne število kongresnikov. In ker je več držav republikanskih, bi Trump zmagal.
»A Pence tega ne bi naredil, tudi zato, ker je zdaj eden glavnih kandidatov za republikansko predsedniško nominacijo na naslednjih volitvah,« meni Ferfila.
»Trump je nato naredil še eno kapitalno napako. Če ga je napačno ukrepanje v pandemiji covida-19 stalo volitev, ga je to zborovanje njegovih podpornikov v sredo stalo nadaljevanja njegove politične kariere,« je prepričan profesor Ferfila. STA
Komentarji