Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Trinajst mesecev zaporednih vročinskih rekordov

Več kot leto dni trajajoča serija mesecev z nadpovprečnimi temperaturami se je nadaljevala tudi junija, kažejo podatki Copernicusa.
Med romanjem v Meko je zaradi nevzdržne vročine umrlo več kot 1300 vernikov. FOTO: Saleh Salem/Reuters
Med romanjem v Meko je zaradi nevzdržne vročine umrlo več kot 1300 vernikov. FOTO: Saleh Salem/Reuters
8. 7. 2024 | 13:31
8. 7. 2024 | 17:51
4:12

Minuli mesec je bil najbolj vroč junij, odkar obstajajo meritve. Povprečna globalna temperatura se je povzpela na 16,66 stopinj Celzija, s čimer je po podatkih programa Evropske unije za opazovanje Zemlje Copernicus (C3S) za 0,14 stopinje presegla lanski junijski rekord. Hkrati je bila temperatura v letošnjem šestem mesecu za 0,67 stopinje Celzija nad povprečjem med letoma 1991 in 2020 in 1,5 stopinje nad povprečjem predindustrijskega obdobja.

image_alt
Prihaja prvi vročinski val tega poletja, v Albaniji že nad 40 stopinj Celzija

Od junija lani je vsak mesec podrl temperaturni rekord, zaradi česar je bila zadnje leto povprečna temperatura na planetu, kakor je razvidno iz danes objavljenega poročila Copernicusa, najvišja doslej. »Junij je bil trinajsti zaporedni mesec rekordno visokih globalnih temperatur in dvanajsti zaporedni mesec s temperaturo, višjo od 1,5 stopinje Celzija, glede na predindustrijsko obdobje. To […] nakazuje veliko in trajno spremembo v našem podnebju,« je opozoril direktor C3S Carlo Buontempo. »Tudi če se bo ta specifični niz ekstremov končal, bomo priča novim rekordom, saj se podnebje še naprej segreva. To je neizogibno, razen če prenehamo izpuščati toplogredne pline v ozračje in oceane.«

Smrtonosni vročinski valovi

globalna temperatura
globalna temperatura
  Na stari celini je bil minuli mesec drugi najtoplejši junij v zgodovini merjenj. Povprečna temperatura je bila 1,57 stopinje Celzija višja od namerjene med letoma 1991 in 2020. K temu so izdatno pripomogli vročinski valovi, ki so zajeli jugovzhodni del Evrope in Turčijo. V prvi polovici junija se je živo srebro v Grčiji, denimo, povzpelo do 45 stopinj Celzija, zaradi česar so po poročanju agencij oblasti ponekod zaprle šole oziroma skrajšale pouk, prav tako so v času največje pripeke za obiskovalce zaprli obljudeno atensko akropolo. V drugih delih Evrope, tudi na Zahodu, Islandiji in severozahodni Rusiji, so bile temperature blizu povprečja ali celo pod njim.

Zunaj Evrope, ki se izmed vseh celin segreva najhitreje, so bile temperature nad povprečjem na vzhodu Kanade, zahodu Združenih držav Amerike, v Mehiki, Braziliji, Sibiriji, Magrebu in na Bližnjem vzhodu, kjer je med romanjem v Meko zaradi nevzdržne vročine umrlo več kot 1300 vernikov.

Junijski vročinski val v Grčiji. FOTO: Alkis Konstantinidis/Reuters
Junijski vročinski val v Grčiji. FOTO: Alkis Konstantinidis/Reuters

Poplave in rekordne temperature morja

S hidrološkega vidika je junij prinesel več dežja kot običajno na Islandiji ter v večjem delu srednje in jugozahodne Evrope, kjer so se spoprijemali s poplavami v delih Nemčije, Italije, Francije in Švice. Izdatnejše padavine so namerili tudi na nekaterih severnoameriških območjih, od koder so poročali o nizu neviht, med njimi tudi Beryl, ki je najzgodnejši znani atlantski orkan pete kategorije. Potem ko je opustošil več karibskih otokov in Mehiko ter zahteval najmanj devet življenj, je danes dosegel obalo ZDA.

Pri nizanju temperaturnih rekordov, h katerim je po besedah Juliana Nicolasa iz C3S delno pripomogel tudi El Niño, ki pa ni bil edini dejavnik, so pri Copernicusu prav tako izpostavili povprečno temperaturo morske gladine. Ta je junija znašala 20,85 stopinje Celzija, največ v tem delu leta doslej, kar je že 15. zaporedni mesečni rekord.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine