Neomejen dostop | že od 9,99€
Evropska unija pričakuje popolno in takojšnjo implementacijo odločitve meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ), ki je danes pozvalo Izrael k sprejetju vseh ukrepov za preprečitev genocida nad Palestinci v Gazi. »Odredbe ICJ so za pogodbenice zavezujoče in jih morajo spoštovati,« je v odzivu izpostavila evropska komisija. Takojšnjo uresničitev ukrepov prav tako pričakuje Slovenija. »Gre za jasna sporočila Izraelu, da mora nemudoma ustaviti morijo nad civilnim prebivalstvom v Gazi,« je zapisala zunanja ministrica Tanja Fajon.
Podobni toni prihajajo tudi iz drugih evropskih prestolnic. Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock se je po poročanju agencij v previdno oblikovani izjavi vzdržala odprtih kritik izraelske vojaške ofenzive, vendar je poudarila, da mora judovska država spoštovati svoje mednarodne obveznosti. »Hkrati je sodišče jasno pokazalo, da izraelski ukrepi v Gazi sledijo barbarskemu terorju 7. oktobra, in nas opozorilo, da tudi Hamas zavezuje mednarodno humanitarno pravo in mora končno izpustiti vse talce,« je dejala.
ZDA so začasno ustavile financiranje agencije OZN za pomoč palestinskim beguncem (UNRWA), ker je po izraelskih podatkih ducat zaposlenih sodelovalo pri pokolih civilistov 7. oktobra. Pri agenciji so jih že odpustili, je povedal voditelj Philippe Lazzarini, s tem hočejo zagotoviti sposobnost nadaljnjega zagotavljanja človekoljubne pomoči. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je v četrtek od generalnega sekretarja OZN Antónia Guterresa zahteval temeljito in takojšnjo preiskavo, Izrael pa so zaprosili za več informacij. Financiranje UNRWA je leta 2018 prekinil že prejšnji republikanski predsednik Donald Trump, njegov demokratski naslednik Joe Biden je plačila obnovil. Blinken je minuli mesec obiskal njihove prostore v Jordaniji in pohvalil njihovo delo, potem ko je bilo v izraelskem bombardiranju Gaze ubitih več zaposlenih in na desetine ranjenih. B. K.
Španska vlada, ki je v zadnjem obdobju pod vodstvom socialističnega premiera Pedra Sáncheza do Izraela zavzela precej bolj kritično stališče od drugih članic Unije, na vse strani apelira, naj sledijo poudarkom sodišča. »Španija še enkrat poziva k takojšnjemu premirju, brezpogojni osvoboditvi talcev, takojšnjemu in rednemu humanitarnemu dostopu ter nujnemu napredku pri uresničitvi rešitve z dvema državama,« so zapisali na španskem zunanjem ministrstvu.
Odločitvi prav tako prikimavajo drugod, med drugim v Teheranu, Kairu in Ankari. »Upamo, da se bodo izraelski napadi na ženske, otroke in ostarele končali,« je prek družbenih omrežij sporočil turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan. Iranski zunanji minister Hosein Amir Abdolahjan pa je čestital Južni Afriki za uspeh in druge države pozval, naj njeno tožbo podprejo.
V nevladni organizaciji Human Rights Watch (HRW) so današnje dogajanje označili za »prelomno«. Po njihovih besedah je odločitev sodišča priznanje resnega položaja v Gazi, kjer se civilisti spoprijemajo s stradanjem in vsakodnevnim ubijanjem, kakršnega v novejši zgodovini Izraela in Palestine še ni bilo. »Jasni in zavezujoči ukazi sodišča večajo odgovornost zaveznikov Izraela, da podprejo svojo zavezanost globalnemu redu, ki temelji na pravilih, tako da pomagajo zagotoviti skladnost s to prelomno sodbo,« je na omrežju x zapisala pomočnica direktorja za mednarodno pravosodje pri HRW Balkees Jarrah.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji