Neomejen dostop | že od 9,99€
V provinci Herat na zahodu Afganistana je talibska policija za moralo pred kratkim zažgala na stotine glasbenih instrumentov. Odkar so talibani leta 2021 ponovno prevzeli oblast v deželi pod Hindukušem, v državi znova velja prepoved neverske glasbe. Številni afganistanski umetniki in glasbeniki so že zaprosili za azil na Zahodu.
Študenti in učitelji Afganistanskega nacionalnega inštituta za glasbo, ki je nekoč slovel po svoji inkluzivnosti, pa se od talibskega prevzema oblasti niso vrnili k pouku.
Talibi so po poročanju Deutsche Welleja tudi objavili fotografije, na katerih je videti predstavnike talibskih oblastnikov, zbrane okoli gorečih glasbil, vključno s kitarami, harmoniji in zvočniki.
Afganistan ima sicer močno glasbeno tradicijo, na katero sta vplivali iranska in indijska klasična glasba. Ima tudi cvetočo pop glasbeno sceno, ki k bolj tradicionalnim melodijam dodaja elektronske inštrumente in plesne ritme. Raznovrstne glasbene zvrsti so bile v Afganistanu v razcvetu zadnjih 20 let. Talibi so, ko so se iz Afganistana umaknile vojaške sile Nata pod vodstvom ZDA, avgusta 2021 znova prevzeli oblast ter uvedli ostre ukrepe.
Predstavnik oblasti, pristojen za spodbujanje kreposti in preprečevanje slabosti, šejk Aziz al Rahman al Muhadžir je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA, ki se sklicuje na afganistanske medije, pojasnil, da so glasbene inštrumente zažgali, ker je v deželi pod Hindukušem prepovedano poslušanje glasbe.
Muhadžir je pri tem promocijo glasbe označil za obliko »korupcije« in dodal, da glasba povzroča »zavajanje mladih in uničenje družbe«.
Talibi so po vrnitvi na oblast avgusta 2021 afganistanskim medijem prepovedali predvajanje glasbe. Pred kratkim so lastnikom poročnih dvoran prav tako odredili, naj se vzdržijo predvajanja glasbe. Na porokah in podobnih dogodkih so tudi prepovedane dejavnosti, ki so v nasprotju z islamskimi predpisi.
Predstavniki ZDA so se v katarski Dohi v nedeljo in ponedeljek srečali s predstavniki afganistanske talibske vlade, je sporočil State Department. Medtem ko so Američani talibom izražali svoje skrbi glede slabšanja položaja Afganistank, pa so si talibi prizadevali za ukinitev sankcij in odmrznitev afganistanskih sredstev v tujini.
Talibi, ki so se na oblast vrnili po kaotičnem umiku ameriške vojske leta 2021, se spopadajo s humanitarno in gospodarsko krizo ter mednarodno izolacijo države. Njihovo vladavino je pričakovano zaznamovalo kratenje pravic žensk in deklic ter etničnih manjšin. Mir v osiromašeni državi še dodatno načenja prisotnost skrajne islamistične skupine Islamska država.
Kot je sporočil State Department, so njihovi delegati talibe pozvali, naj spremenijo politike, ki slabšajo položaj človekovih pravic. Izrazili so tudi globoko zaskrbljenost zaradi pridržanj, zatiranja svobode medijev in omejevanja pravice do izražanja vere.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji