Neomejen dostop | že od 9,99€
Na zborovanju prejšnjega predsednika Donalda Trumpa v pensilvanskem Butlerju so v soboto dvanajst minut po osemnajsti uri po vzhodnoameriškem času odjeknili streli, ponovnemu republikanskemu predsedniškemu kandidatu so varnostniki pomagali z odra. Trumpov obraz je bil okrvavljen, a je med odhajanjem z odra še dvignil pest proti šokirani množici privržencev.
Tožilec okrožja Butler Richard Goldinger je potrdil dva mrtva, od katerih naj bi bil eden udeleženec zborovanja in drugi strelec, in res fotografije z mesta streljanja kažejo moškega na strehi bližnje hiše, ki se ni več premikal. Posnetki z zborovanja kažejo tudi šokirane zbrane, ki so še nekaj minut pred tem mahali z napisi »Trump 2024« in »Odpuščen si!« za demokratskega predsednika in ponovnega predsedniškega kandidata Joeja Bidna.
Temu je zaradi ostarelosti in slabe mentalne pripravljenosti v zadnjem času slabo kazalo, iz svoje počitniške vile na delawarski plaži Rehoboth, kjer preživlja velik del svojega predsedovanja, pa je že zahteval konec političnega nasilja: »V Ameriki ni mesta za takšno vrsto nasilja, to je bolno. Vsakdo ga mora obsoditi!«
»Ustreljen sem bil z nabojem, ki je predrl zgornji del mojega desnega ušesa, takoj sem vedel, da je nekaj narobe,« je 45. predsednik poročal na svojem družbenem omrežju Truth Social. Zahvalil se je agentom ameriških tajnih služb in policistom, ki so takoj odgovorili na streljanje, ter izrazil sožalje družini udeleženca zborovanja, ki je hudo ranjen. »Neverjetno je, da se kaj takšnega dogaja v naši državi.« Sporočilo je v znanem slogu končal z: »Bog blagoslovi Ameriko!«
Trumpa so že odpustili iz bolnišnice in se namerava v ponedeljek udeležiti republikanske nacionalne konvencije v Milwaukeeju, kjer bo uradno imenovan za republikanskega predsedniškega kandidata. Vse bolj pa je jasno, da je bil le nekaj centimetrov oddaljen od smrtonosne rane. Njegov sin Don mlajši je kasneje poročal, da je oče v dobrem razpoloženju ter da za streljanje v Pensilvaniji krivi »radikalno levico«.
V zgodovini ZDA so atentatorji ubili že štiri predsednike: Abrahama Lincolna, Jamesa Garfielda, Williama McKinleya in Johna Kennedyja. Obstrelili pa so jih še več, med njimi marca 1981 republikanskega predsednika Ronalda Reagana in oktobra 1912 Theodorja Roosevelta, ki je na zborovanju sam povedal: »Prijatelji, prosim vas, bodite tiho, kolikor le morete. Ne vem, če docela razumete, a sem bil pravkar ustreljen!« Trump, ki ta čas sicer ni predsednik ZDA, a je bil do leta 2021 in želi biti spet, je med odhajanjem z odra dvignil pest in dejal »Borite se!« (Fight!).
Ameriška javnost je sicer razdeljena na dva nepomirljiva dela. Med republikanskimi volivci je Trump tako priljubljen, da je pometel z vsemi tekmeci za predsedniško imenovanje svoje stranke, mnogi v njem vidijo edinega rešitelja pred delovanjem »globoke države« proti ameriškemu ljudstvu. Demokratski volivci vidijo v njem uničevalca ZDA in družbenega napredka, a se k njemu predvsem zaradi njegove uspešne gospodarske politike obračajo tudi številni nekdanji demokratski volivci. Med njimi še posebej moški iz delavskega razreda, tudi iz ameriških manjšin.
Nekdanji jeklarski in industrijski center Pittsburgh, v katerega bližini je potekalo sobotno zborovanje, je eden od dokazov propadanja Rjastega pasu, na katerega je najbolj mogočno opozoril Trump. Mnogi udeleženci zborovanja so dolge ure pod vročim soncem čakali na svojo priložnost videti in slišati nekdanjega predsednika. Vsi so morali skozi detektorje orožja. Med volivci republikanskega prvaka se bo s tem le še okrepilo prepričanje, da ga poskušajo politični nasprotniki z vsemi sredstvi spraviti iz predsedniške tekme.
Trumpovi privrženci opozarjajo na »pravno vojno«, ki jo demokratski tožilci organizirajo proti njemu. Po streljanju v Pensilvaniji se že doslej vroči ameriški politični prostor še bolj približuje vrelišču. Obsodbe streljanja na Trumpovem političnem zborovanju je medtem slišati z vseh ameriških strani, oglašajo se tudi žrtve podobnega nasilja, kot je republikanski predstavnik Steve Scalise, ki je preživel napad na igrišču v Alexandrii.
»Globoko smo zaskrbljeni zaradi prizorov s predvolilnega zborovanja v Pensilvaniji,« je sporočil slovenski veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič. »To je nesprejemljiv napad na demokracijo! Naša srca so z vsemi žrtvami in prejšnjemu predsedniku Trumpu želimo hitro okrevanje.«
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji