Za francoski
AFP sta včeraj spregovorila starša
Romana Protaseviča, pridržanega beloruskega blogerja in aktivista.
Natalia in
Dmitrij Protasevič, ki zdaj živita na Poljskem, razlagata, da že dva dni ne spita, večino časa namreč bedita ob telefonu.
Poziv mednarodni skupnosti
»Sprašujem in prosim celotno mednarodno skupnost, naj ga reši,« je med intervjujem za
AFP povedala obupana mati 26-letnika. Francoska agencija je intervju opravila na železniški postaji v bližini mesta Vroclav na jugu Poljske.
Protasevičeva je poudarila, da gre sicer zgolj za enega novinarja in hkrati le enega otroka, vseeno pa prosi za pomoč. »Prosim, rešite ga, tam ga bodo ubili,« pišejo na
AFP.
Starša sta pritrdila domnevam medijev, da je Protasevič najverjetneje pridržan v enem izmed centrov, ki ga vodi tajna služba KGB. Dostop do opozicijskega blogerja in aktivista so včeraj zavrnili tudi njegovi odvetnici, zato še vedno ni jasno, kakšno je njegovo dejansko zdravstveno stanje.
»Eden od načinov, kako naše oblasti mučijo ljudi, je tako, da svojcem ne povedo, kje so njihovi bližnji. To informacijo hranijo do zadnjega,« razlaga oče Dmitrij, ki je nekdanji beloruski vojak.
Protasevičevi starši so hkrati v nenehnem stiku s starši
Sofie Sapega, dekleta Romana Protaseviča, ki je bila pridržana skupaj z njim.
Posnetek priznanja
Še vedno odmeva posnetek Protaseviča, ki so ga v ponedeljek objavile beloruske oblasti. Protasevič je na posnetku vidno živčen, na obrazu pa so opazni tudi znaki udarcev. Oče Dmitrij je na posnetku opazil poškodbe zob ter modrice na obrazu in vratu, zato je opozoril na priznanje pod prisilo na posnetku.
Včeraj zvečer se je oglasil tudi zunanji minister Litve
Gabrielius Landsbergis. Ta poziva Youtube, naj odstrani posnetke priznanja, saj gre za politično propagando, ki je nastala s prisilo.
Ponoči se je sicer po poročanju
CNN pojavil tudi video, v katerem tudi Sofia Sapega »priznava«, da je delala za spletni medij, ki objavlja osebne podatke vladnih uslužbencev.
Lukašenko meni, da so napadi na Belorusijo presegli vse meje
Po valu ogorčenja, ki ga je v svetu sprožila preusmeritev potniškega letala nad Belorusijo, je beloruski predsednik Aleksander Lukašenko danes izrazil mnenje, da so napadi na državo presegli skrajno mejo.
Zatrdil je, da je s preusmeritvijo letala ravnal zakonito in z namenom zaščite »svojih ljudi«. Kot popolno laž je zavrnil navedbe, da je lovec mig-19 potniško letalo prisilil v pristanek v Minsku, poročanje beloruske državne tiskovne agencije Belta povzema francoska AFP.
Tihanovska za več pritiska EU na Minsk
Voditeljica beloruske opozicije
Svetlana Tihanovska je danes v nastopu pred zunanjepolitičnim odborom evropskega parlamenta dejala, da bi morala EU okrepiti pritisk na beloruskega predsednika
Aleksandra Lukašenka, saj dosedanje ukrepanje ni bilo zadostno.
»Predhodna strategija EU, da čaka in opazuje, ne deluje. Pristop počasnega stopnjevanja pritiska na Lukašenkov režim prav tako ni prispeval k spremembi njegovega ravnanja, temveč je vodil zgolj v še več zatiranja in nekaznovanosti,« je dejala. Z zadnjim incidentom, ko je Minsk prisilil v pristanek letalo družbe Ryanair, je država prestopila mejo in »postala grožnja za mednarodni mir in varnost«, je še poudarila.
Komentarji