Neomejen dostop | že od 9,99€
Spremembe zakona o energetiki, ki jih je konec prejšnjega tedna sprejela srbska skupščina, po navedbah srbske vlade zagotavljajo večjo energetsko varnost v prehodu na čiste vire energije, usklajujejo domači zakonodajni okvir z evropskim ter izboljšujejo delovanje energetskega sistema, piše srbski portal Nova ekonomija.
Del zakona, ki ga je skupščina sprejela brez parlamentarne razprave, se nanaša tudi na program razvoja jedrske energije.
Program je razdeljen v tri faze: preučitev upravičenosti pristopa k razvoju jedrske energije, razvoj programa in njegovo izvajanje. Faza o izvajanju programa, ki jo bo urejal poseben zakon, obsega izvajanje vseh potrebnih aktivnosti za projektiranje, gradnjo in obratovanje jedrskega objekta oz. jedrske elektrarne.
Z uveljavitvijo novele bo prenehal veljati zakon o prepovedi gradnje jedrskih elektrarn oziroma moratorija na jedrsko energijo. S tem se odpira možnost za gradnjo nuklearke.
Možnost odprave moratorija na jedrsko energijo v Srbiji, ki je kandidatka za članstvo v Evropski uniji, se je odprla po tem, ko je uradni Beograd sprejel zeleni načrt Bruslja za ukinitev proizvodnje električne energije iz premoga v Evropi do leta 2050. Pet srbskih ministrstev je v juliju podpisalo tudi memorandum o soglasju z 20 fakultetami, znanstvenimi inštituti in energetskimi družbami glede možnosti razvoja jedrske energije.
Prepoved gradnje jedrskih elektrarn v Srbiji je bila sprejeta za časa Socialistične federativne republike Jugoslavije, in sicer leta 1989 – tri leta po jedrski katastrofi v Černobilu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji