Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Brutalna vojna v Gazi razblinila ves občutek skupne človečnosti

Ladja s humanitarno pomočjo naj bi ta konec tedna s Cipra izplula proti Gazi, vendar še vedno ni jasno, kje bo pristala.
Palestinski otroci v Gazi. FOTO: Afp
Palestinski otroci v Gazi. FOTO: Afp
STA
9. 3. 2024 | 09:41
9. 3. 2024 | 14:16
6:17

Brutalna vojna v Gazi je razblinila ves občutek skupne človečnosti, je danes opozorila predsednica Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Mirjana Spoljaric Egger. Dodala je, da se razmere v Gazi nenehno slabšajo, ter pozvala k prekinitvi sovražnosti zaradi dostave pomoči, izpustitvi talcev Hamasa in dostopu do palestinskih zapornikov.

»Pet mesecev po zaostritvi sovražnosti, ki se je začela z grozljivimi dogodki v Izraelu 7. oktobra, se razmere na območju Gaze slabšajo iz ure v uro. Ljudje se ne morejo umakniti nikamor, kjer bi bilo varno. Število smrtnih žrtev med civilisti in pridržanje talcev je šokantno in nesprejemljivo«, je danes v izjavi, objavljeni na spletni strani ICRC, opozorila Spoljaric Egger.

Izrael mora po njenih besedah omogočiti varno in neovirano dostavo humanitarne pomoči.

Pozvala je k ustavitvi sovražnosti, da bi olajšali delo humanitarnih delavcev. Ponovila je tudi prošnjo ICRC za dovoljenje za obisk talcev palestinskega islamističnega gibanja Hamas, kot tudi poziv za njihovo brezpogojno izpustitev, pri čemer je pozvala k spoštovanju njihovega dostojanstva, varnosti in zdravstvenih potreb.

Spoljaric Egger je v izjavi še opozorila, da mora Izrael s palestinskimi zaporniki ravnati človeško in jim omogočiti komunikacijo z družinami. Obenem je dodala, da mora ICRC obvestiti o pridržanih Palestincih in jim dovoliti njihov obisk.

Izraelska ofenziva je Palestince v Gazi pahnila na rob preživetja. Po podatkih ZN od 2,4 milijona prebivalcev na utesnjenem palestinskem ozemlju kar 2,2 milijona prebivalcem grozi lakota.

Napad Hamasa 7. oktobra je na podlagi uradnih izraelskih podatkov povzročil smrt najmanj 1160 ljudi, večinoma civilistov. Skupno število ubitih zaradi izraelskega bombardiranja in vojaških operacij v oblegani palestinski enklavi je po navedbah ministrstva za zdravje v Gazi medtem preseglo 30.800.

Palestinski deček med ruševinami, ki so jih povzročili izraeslki napadi. FOTO: Said Khatib/Afp
Palestinski deček med ruševinami, ki so jih povzročili izraeslki napadi. FOTO: Said Khatib/Afp

S Cipra proti Gazi prva ladja Open Arms

Ladja Open Arms s humanitarno pomočjo naj bi medtem ta konec tedna s Cipra izplula proti Gazi, vendar še vedno ni jasno, kje bo pristala, poroča britanski BBC. Pentagon je v petek sporočil, da bi uresničitev načrta ameriškega predsednika Joeja Bidna za vzpostavitev začasnega pristanišča na obali Gaze lahko trajala do 60 dni.

Ameriška humanitarna organizacija World Central Kitchen je sporočila, da na ladjo nalaga pomoč za Gazo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. To naj bi bila prva pošiljka pomoči v okviru pomorskega koridorja, za katerega je Evropska komisija napovedala, da bo odprt ta konec tedna.

Ladja Open Arms z 200 tonami hrane, ki pluje pod špansko zastavo, naj bi izplula iz ciprskega pristanišča Larnaka in bo potrebovala približno dva do tri dni, da doseže nerazkrito lokacijo ob obali Gaze, je za AP dejal ustanovitelj te organizacije Oscar Camps.

Dodal je, da bo zadnja milja potovanja, ki skupaj znaša približno 216 navtičnih milj, »najbolj zapletena operacija«, vendar dodal, da ga »sploh ne skrbi varnost«.

Na ciljni točki je ekipa iz World Central Kitchen gradila pomol za sprejem pomoči, je pojasnil. Skupina ima 60 kuhinj po vsej Gazi, kamor bo lahko razdeljevala hrano. «Kar se je sprva zdelo nepremostljiv izziv, je zdaj na robu uresničitve,« je na omrežju X zapisala organizacija Open Arms.

Dva milijona obrokov na dan

Glede načrtov ZDA po vzpostavitvi začasnega pristanišča ob obali Gaze za dostavo pomoči prebivalcem je tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva Pat Ryder v petek dejal, da bo trajalo približno dva meseca, da bo postalo polno operativno. Ko bo vzpostavljeno, pa bodo lahko preko pristanišča dostavili do dva milijona obrokov na dan, poroča britanski BBC.

Pristanišče bo lahko sprejelo velike ladje s hrano, vodo, zdravili in začasnimi zatočišči, so sporočili ameriški uradniki. Začetne pošiljke bodo prispele prek Cipra, kjer bodo potekali izraelski varnostni pregledi.

Ryder je poudaril, da si ZDA medtem prizadevajo občutno povečati dostavo po kopnem, saj je to najučinkovitejši način za dostavo pomoči na krizno območje.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine