Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Protesti zoper spremenjeni zakon o državljanstvu se nadaljujejo, policijo obtožujejo nasilja

V spopadih med policisti in protestniki na univerzi Jamia Millia Islamia je bilo ranjenih najmanj sto ljudi. Protesti po državi so doslej zahtevali šest življenj. 
Protesti zoper spremenjeni zakon o državljanstvu so se razširili po študentskih središčih. FOTO: Sanjay Kanojia/AFP
Protesti zoper spremenjeni zakon o državljanstvu so se razširili po študentskih središčih. FOTO: Sanjay Kanojia/AFP
Ka. M.
16. 12. 2019 | 17:15
16. 12. 2019 | 17:19
2:45
V Indiji se nadaljujejo protesti zoper spremenjeni zakon o državljanstvu, ki mu očitajo diskriminatornost do priseljencev muslimanske vere. Medtem ko je bilo v nedeljskih spopadih med policisti in protestniki na univerzi Jamia Millia Islamia v indijski prestolnici ranjenih najmanj sto ljudi, tuji mediji poročajo o nadaljnjih protestih na študentskih kampusih in ulicah mest po državi.

Demonstranti so prepričani, da je spremenjeni zakon o državljanstvu izključujoč do muslimanskih priseljencev iz Afganistana, Bangladeša in Afganistana ter da spodkopava sekularnost Indije. Spomnimo, v Indiji, kjer živi približno 200 milijonov muslimanov, bo državljanstvo po poenostavljenem postopku dodeljeno le pripadnikom »preganjanih manjšin« iz omenjenih treh držav, ki so v Indijo prispeli pred letom 2015 – hinduistom, sikhom, džainistom, parsom ali kristjanom. Protestnikom je prikimal tudi Urad visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice. V Uradu so menili, da zakonodajne spremembe utegnejo spodkopati načelo enakosti pred zakonom.

Vodstvo univerze Jamia Millia Islamia zahteva preiskavo policijskega nasilja, v katerem je bilo ranjenih najmanj sto oseb. FOTO: Rupak Chowdhuri/Reuters
Vodstvo univerze Jamia Millia Islamia zahteva preiskavo policijskega nasilja, v katerem je bilo ranjenih najmanj sto oseb. FOTO: Rupak Chowdhuri/Reuters

 

Razdeljena Indija


Vodja glavne opozicijske stranke Kongresna stranka Rahul Gandhi je komentiral, da spremenjeni zakon o državljanstvu razdvaja indijsko družbo in da se je zoper zakonodajne spremembe ključno boriti z mirnim odporom. Medtem ko so se protesti razširili po študentskih središčih, tiskovna agencija Reuters navaja, da so protestniki pogosto ustrahovani s strani svojih vrstnikov z nacionalističnimi stališči, povezanimi z vladajočo stranko Bharatija Džanata (BJP) premierja Nerendra Modija.

Največ protestov se po poročanju vrsti na severozahodu države. V zvezni deželi Assam, kjer po navedbah britanskega  BBC muslimani predstavljajo tretjino prebivalstva (ocene kažejo, da je priseljencev brez urejenega statusa do 10 milijonov), je bilo v minulih dneh v spopadih med protestniki in policisti ubitih šest ljudi. Z izgovorom zagotavljanja reda in miru so oblasti na več območjih onemogočile dostop do interneta.     

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine