Neomejen dostop | že od 9,99€
»Ni lahko biti na tem mestu. Eno je slišati o tem, kar se je tu zgodilo. Drugo pa je dejansko biti tukaj in to začutiti. In ko to doživiš, se zamisliš o veliko stvareh,« je predsednik vlade Robert Golob povedal med slovesnostjo v spomin na civilne žrtve vojne v Ukrajini, ki se jo je v Buči udeležil skupaj z ukrajinskih predsednikom Volodimirjem Zelenskim ter voditelji Hrvaške, Slovaške in Moldavije.
»Naj zato rečem jasno in glasno, da ni prav, da je Rusija napadla Ukrajino. Argument moči ne more in ne sme nikoli prevagati nad močjo argumenta. In ravno tako ni prav, da so se tukaj ruski vojaki znesli nad nedolžnimi ljudmi,« je Golob dejal v čustvenem nastopu, del katerega je govoril v ukrajinščini.
Dolžnost Slovenije je, da Ukrajini pomaga v njenem pravičnem boju za svobodo, je dodal premier. »Za agresijo in vojne zločine ne more biti opravičila, ampak samo pravična kazen. Danes smo vsi mi Ukrajinci in smo povezani, kot še nikoli. Slava Ukrajini.«
S podobnimi sporočili so zbrane nagovorili predsednik Zelenski, hrvaški premier Andrej Plenković, slovaški premier Eduard Heger in moldavska predsednica Maia Sandu. »V Ukrajini poteka boj za zaaščito življenja in dostojanstva,« je poudaril ukrajinski gostitelj in se ob tem zahvalil četverici voditeljev ter vsem drugim državam zaveznicam za njihovo podporo.
Pred prihodom v Bučo je Golob opravil prvi niz dvostranskih srečanj z ukrajinskim predsednikom Zelenskim in premierom Denisom Šmihalom. V okviru obiska ga bo sprejel tudi predsednik ukrajinskega parlamenta Ruslan Štefančuk.
S predsednikom Zelenskim sta govorila o napredku Ukrajine na poti približevanja Evropski uniji in zvezi Nato, v pogovoru pa je Golob potrdil zanimanje Slovenije za sodelovanje pri povojni obnovi Ukrajine. Slovenija je po njegovih besedah posebno naklonjena obnovi mesta Izjum v vzhodni regiji Harkov.
Za slovenskega premiera je to prvi obisk Ukrajine po vzponu na oblast, njegov namen pa je potrditi podporo Slovenije državi, ki je od februarja lani žrtev ruske agresije.
»Želimo izkazati politično podporo v luči vsestranske pomoči Slovenije Ukrajini v težkih časih ruske vojaške agresije. Želimo tudi potrditi našo zavezanost politiki ozemeljske celovitosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja. Zagotovili bomo nadaljnjo humanitarno pomoč in prispevali pri povojni obnovi,« so ob premierovem prihodu v Kijev sporočili iz njegovega kabineta.
Obisk se časovno ujema s prvo obletnico umika ruskih sil iz Buče, kijevskega predmestja, ki je postalo sinonim za ruske zločine, zagrešene na ozemlju Ukrajine. Leto dni zatem, ko so svet preplavili posnetki ulic, polnih človeških trupel, in vsesplošnega razdejanja, ki so ga za seboj pustili ruski vojaki, se bo slovenski premier udeležil vrha o ruski odgovornosti za zločine v Ukrajini, na katerem bodo sodelovali tudi hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković, slovaški premier Eduard Heger in moldavska predsednica Maia Sandu.
Obletnica je za ukrajinske oblasti priložnost, da svoje zaveznike znova spomnijo, proti kakšnemu nasprotniku se bori ta država in zakaj potrebuje njihovo pomoč. Po dogodkih v Buči je število zabeleženih zločinov na ukrajinskem ozemlju samo še naraslo in se izkazalo za enega ključnih katalizatorjev zahodne vojaške, finančne in humanitarne podpore.
Golob se je skupaj s hrvaškim in slovaškim kolegom v Kijev odpravil leto dni zatem, ko je tja odšel nekdanji slovenski premier Janez Janša skupaj s predsednikoma vlad Poljske in Češke, Mateuszem Morawieckim in Petrom Fialo. Od takrat je ukrajinsko glavno mesto redna destinacija zahodnih voditeljev, ki želijo izkazati podporo napadeni državi. Janša se je v Ukrajini znova mudil tudi te dni, a aktualnega slovenskega premiera to, po njegovih izjavah sodeč, ni zmotilo.
Od članov vlade sta Kijev po začetku ruske invazije obiskala tudi zunanja ministrica Tanja Fajon in obrambni minister Marjan Šarec.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji