
Neomejen dostop | že od 14,99€
Poljski premier Donald Tusk je napovedal občutno širitev poljske vojske ter uvedbo vojaškega usposabljanja za vse odrasle moške, saj opozarja, da bi se Evropa lahko v prihodnjih nekaj letih znašla v vojni z Rusijo, poroča Bloomberg.
V nagovoru poljskemu parlamentu je Tusk dejal, da si njegova vlada prizadeva povečati vojsko za 500.000 vojakov. Razkril je tudi, da potekajo »resni pogovori« o predlogu francoskega predsednika Emmanuela Macrona, da bi se jedrski arzenal Francije uporabil za zaščito evropskih zaveznikov.
»Nobenega dvoma ni, da se Rusija v tem trenutku obsežno oborožuje in mobilizira,« je opozoril Tusk ter dodal, da se očitno pripravlja na vojaški spopad ne le z Ukrajino, temveč tudi z »nekom bistveno večjim« v treh do štirih letih.
Napoved je prišla dan po srečanju voditeljev Evropske unije v Bruslju, kjer so razpravljali o mobilizaciji več sto milijard evrov za obrambo. Ob novi administraciji predsednika Donalda Trumpa v ZDA, ki nakazuje željo po zmanjšanju ameriške vloge pri varovanju Evrope, mora celina nujno poskrbeti za zmožnost lastnega odvračanja nevarnosti iz Moskve.
»Evropa se mora spopasti s tem izzivom – in ga mora tudi premagati,« je Tusk poudaril novinarjem v Bruslju.
Poljska že zdaj namenja največji delež svojega BDP za obrambo med vsemi državami Nata. Letos namerava vlada v Varšavi za obrambo porabiti rekordnih 44,4 milijarde evrov, kar je 4,7 odstotka poljskega BDP, precej več kot 3,5 odstotka, kolikor so porabili lani, piše Bloomberg.
Tusk je nakazal, da poljske ambicije ne bodo omejene zgolj na konvencionalno orožje. Po množičnih nakupih orožja iz ZDA in Južne Koreje, ki so deloma nadomestili vojaško opremo, podarjeno Ukrajini, je premier poudaril potrebo po naprednejšem arzenalu: »Zavedati se moramo, da mora Poljska poseči po najsodobnejših možnostih, povezanih z jedrskim in sodobnim nekonvencionalnim orožjem,« je dejal poslancem. »Smo v zelo resni tekmi – in to je tekma za varnost.«
Tusk je napovedal, da bo Poljska do konca leta uvedla »nov model« oboroženih sil, ki bo zagotovil, da »bo vsak odrasel moški usposobljen za vojno«. Kot zgled je navedel Ukrajino, kjer trenutno na fronti služi več kot 800.000 vojakov, z dodatno rezervo 1,1 milijona vojakov, pripravljenih na vpoklic.
Prav tako je napovedal, da bo Poljska sprožila postopek umika iz ottawske konvencije, ki prepoveduje uporabo protipehotnih min. S tem bi sledila zgledu sosednje Litve, ki je podobno odločitev sprejela ta teden.
Trumpova administracija je sprejela več odločitev, ki so bistveno vplivale na sposobnost Ukrajine, da se brani pred rusko agresijo. Ena izmed teh odločitev je bila ustavitev vojaške pomoči in deljenja obveščevalnih podatkov s Kijevom. Poleg tega je podjetje Maxar Technologies na zahtevo Trumpove administracije onemogočilo dostop Ukrajine do satelitskih posnetkov. Ti so bili ključni za spremljanje premikov ruskih sil in oceno škode po napadih.
Trump je v svojih izjavah poudaril, da sta tako Ukrajina kot Rusija prisiljeni skleniti dogovor. Njegov pristop je usmerjen v iskanje hitre rešitve konflikta, za to izbira ne sredstev niti žrtev, zadovoljna s tem pa je zgolj Rusija.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je večkrat izrazil nezadovoljstvo s tem pristopom in poudaril, da Ukrajina potrebuje pomoč, ne pritiskov za sklenitev dogovora, ki bi ogrozil njeno suverenost.
Trumpova administracija vztraja pri svojem pristopu, to pa je prižgalo rdeče alarme ne samo v Ukrajini, temveč v celotni Evropi. Pomoč Ukrajini je zato obljubilo že več evropskih zaveznic, najkonkretnejša pa je bila Francija.
Še isti dan, ko je ZDA prenehala vojaško podpirati Ukrajino, je Rusija izvedla obsežne napade z droni in balističnimi raketami po Ukrajini. Napadi so povzročili veliko škode na energetski in plinski infrastrukturi v več regijah, kot sta Odesa in Poltava, navaja britanski Guardian. Ukrajinski predsednik je poudaril, da so bili napadi usmerjeni proti infrastrukturi, ki zagotavlja normalno življenje civilistov, in da so trenutno v teku popravila in obnovitvena dela.
Napadi so prizadeli več delov države, povzročili so tako materialno škodo kot tudi žrtve med civilnim prebivalstvom. V Harkovu je raketni napad poškodoval stanovanjsko zgradbo, pri čemer je bilo ranjenih osem ljudi, med njimi tudi otrok. Poškodbe so zahtevale nujno medicinsko oskrbo, pristojne službe pa so nemudoma začele odstranjevati posledice napada.
V Poltavi je bil prav tako poškodovan stanovanjski objekt, kar je privedlo do dodatnih žrtev med prebivalci. Pristojne oblasti še zbirajo podatke o številu poškodovanih in obsegu nastale škode.
Ukrajinska vojska je sestrelila več ruskih raket, pri čemer so ključno vlogo odigrala francoska letala Mirage 2000 in lovci F-16. Zelenski je poudaril učinkovitost teh letal pri prestrezanju balističnih izstrelkov in se ob tem zahvalil Franciji za njeno vojaško podporo.
Poleg tega je poudaril pomemben prispevek ukrajinskih protizračnih raketnih sil, vojaškega letalstva, enot za elektronsko bojevanje ter mobilnih ognjeniških skupin, ki skupaj tvorijo ključno obrambno linijo proti zračnim napadom.
Ukrajinski predsednik je na družbenih omrežjih poudaril, da je Ukrajina pripravljena slediti poti miru ter da si prizadeva za prekinitev vojne že od njenega začetka. V tem okviru je predlagal prepoved uporabe raket, daljinsko vodenih dronov in zračnih bomb, prav tako pa začasno ustavitev vojaških operacij v Črnem morju.
Komentarji