
Neomejen dostop | že od 14,99€
Donald Trump je na družbenem omrežju truth social objavil bizaren videoposnetek, v katerem predstavi svojo vizijo Gaze kot »bližnjevzhodne riviere«.
Posnetek, ustvarjen s pomočjo umetne inteligence, prikazuje vojno opustošeno območje, preoblikovano v luksuzno turistično destinacijo s stolpnicami, eksotičnimi plažami in razkošnimi jahtami. V videu so prisotni nenavadni prizori, kot so zlati kipi Trumpa, bradati trebušni plesalci, izraelski premier Benjamin Netanjahu, ki se z njim sonči ob bazenu, in Elon Musk, ki meče denar z neba.
Trump je ob srečanju z Netanjahujem v Beli hiši februarja predstavil načrt, po katerem bi ZDA prevzele nadzor nad Gazo in jo razvile v turistično središče, kar bi pomenilo prisilno preselitev dveh milijonov Palestincev v sosednje arabske države. Ta predlog je naletel na ostre kritike, saj bi bilo takšno dejanje kršitev mednarodnega prava.
Videoposnetek je spodbudil negativne odzive na družbenih omrežjih. Mnogi so ga označili za »nespoštljivega« in »neprimernega« zaradi trpljenja Palestincev. Tudi nekateri Trumpovi podporniki so izrazili nezadovoljstvo. Na Trumpovi platformi truth social uporabniki pozivajo k odstranitvi videa, saj je »žaljiv« in »neokusen«.
Eden izmed komentatorjev je zapisal: »Sončenje na plaži z Netanjahujem je bilo ogabno. Trump, naredi si uslugo in odstrani ta posnetek. To je ponižujoče za vse družine, ki so izgubile ljubljene v Gazi.«
Kljub kritikam Trump ostaja pri svoji viziji, čeprav so arabske države, vključno z Egiptom, Jordanijo in Savdsko Arabijo, predlog zavrnile kot »smešen in absurden«. Hamas je Trumpove načrte označil za »nesmiselne«. Trump trdi, da bi razvoj Gaze v turistično destinacijo ustvaril na tisoče delovnih mest, številni analitiki pa v tem vidijo le še en poskus etničnega čiščenja Palestincev.
Trumpov načrt za preobrazbo Gaze je povzročil val kritik tudi na mednarodni ravni. Organizacije za človekove pravice in številne države so opozorile, da bi prisilna preselitev dveh milijonov Palestincev pomenila kršitev mednarodnega prava ter dodatno destabilizirala že tako napeto regijo. Arabski voditelji so poudarili, da Trumpov predlog ne upošteva zgodovinskih in kulturnih vezi Palestincev z domovino.
Na družbenih omrežjih so kritiki poudarili, da video prikazuje pomanjkanje empatije do žrtev konflikta in da takšna komunikacija ni primerna za ameriškega predsednika.
Trumpov predlog odpira številna pravna in etična vprašanja. Mednarodno pravo jasno določa, da je prisilna selitev prebivalstva nezakonita. Po ženevski konvenciji je selitev civilnega prebivalstva z okupiranih ozemelj brez njihovega soglasja strogo prepovedana. Preselitev dveh milijonov Palestincev bi tako lahko bila vojni zločin.
Etika prisilne selitve prav tako vzbuja zaskrbljenost. Palestinci imajo globoke zgodovinske in kulturne vezi z Gazo, njihova prisilna odstranitev bi pomenila nepopravljivo izgubo njihove identitete. Poleg tega bi takšno dejanje povzročilo humanitarno krizo in povečalo napetosti v regiji.
Izseljevanje prebivalstva bi lahko privedlo do vala beguncev v sosednje arabske, najverjetneje tudi evropske države, kar bi še obremenilo že tako šibke sisteme za sprejemanje beguncev. To bi lahko povzročilo še večjo politično in socialno nestabilnost ter poslabšalo odnose med ZDA in bližnjevzhodnimi državami.
Kako se bo situacija razvila, bo odvisno od odzivov drugih svetovnih voditeljev ter morebitnih pravnih posledic, s katerimi bi se lahko srečale ZDA.
Komentarji