Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Pet let po zrušenju viadukta v Genovi svojci žrtev še vedno čakajo na pravico

Sojenje skupno 59 obtoženim, ki odgovornost prelagajo drug na drugega, se je začelo julija lani.
Porušenje mostu Morandi v Genovi je terjalo 43 življenj. Svojci pravico še vedno čakajo. FOTO: Stefano Rellandini/Reuters
Porušenje mostu Morandi v Genovi je terjalo 43 življenj. Svojci pravico še vedno čakajo. FOTO: Stefano Rellandini/Reuters
STA
14. 8. 2023 | 08:48
14. 8. 2023 | 09:11
3:11

V italijanski Genovi se je na današnji dan pred petimi leti v hudi nevihti zrušil avtocestni viadukt Polcevera, bolj znan kot most Morandi, pri čemer je v brezno zgrmelo na desetine vozil. Umrlo je 43 ljudi, več sto ljudi, ki so živeli pod mostom, pa je ostalo brez strehe nad glavo. Sorodniki žrtev se na sodišču še vedno borijo za pravico.

»Zrušenje mostu Morandi je za Genovo ničelna točka. Za nas Genovčane je to strašna tragedija,« je dejal župan Marco Bucci, ki je pristaniško mesto vodil že pred petimi leti. Bucci bo danes vodil spominsko slovesnost, na kateri se bo ob navzočnosti več visokih vladnih uradnikov poklonil žrtvam nesreče.

O okoliščinah in odgovornosti za nesrečo še vedno poteka sodni proces. Dolgo časa so domnevni odgovorni govorili o »nepredvidljivosti usode« ali se sklicevali na neurje, ki se je v času zrušenja zgrnilo nad mestom. Strokovnjaki so medtem prepričani, da so bile vzrok za nesrečo poškodbe na mostu, ki jih niso odkrili zaradi pomanjkljivega vzdrževanja ali pa so za nevarnost zrušenja upravljavci vedeli, a niso ukrepali, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Sojenje skupno 59 obtoženim, ki odgovornost prelagajo drug na drugega, se je začelo julija lani s ciljem, da se ugotovi, koliko bi bilo mogoče nesrečo preprečiti. Med obtoženimi so strokovnjaki in nekdanji vodilni v podjetju, ki je bilo odgovorno za vzdrževalna dela na mostu, ter nekdanji uslužbenci italijanskega ministrstva za infrastrukturo in drugih državnih organov.

Tiskovna predstavnica združenja žrtev Egle Possetti, ki je v tragediji izgubila sestro in dva nečaka, je za italijanski časnik La Stampa izrazila strah, da se bo zadeva končala, ne da bi bil kdo obsojen. Kljub temu je zatrdila, da se ne bodo predali. Sodbe sicer ne gre pričakovati pred koncem leta 2024, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

1182 metrov dolg in 40 metrov visok viadukt Polcevera, ki prečka istoimensko dolino in reko, je bil zgrajen leta 1967. Predstavlja del pomembne avtoceste, ki Italijo povezuje z južno Francijo. Ime Morandi je dobil po inženirju Riccardu Morandiju, ki ga je zasnoval. Na njegovem mestu so leta 2020 zgradili nov most, imenovan San Giorgio, ki ga je zasnoval slavni italijanski arhitekt Renzo Piano. Spominskega kompleksa pod mostom medtem še niso dokončali.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine