Papež
Frančišek je danes na Irskem izrazil »sram in trpljenje«, ker se cerkvene oblasti niso ustrezno spopadle s spolnimi zlorabami, ki so jih na Irskem zagrešili duhovniki.
»Neuspeh cerkvenih organov - škofov, duhovnikov in drugih - pri soočanju z zločini sproža zgražanje in ostaja razlog za trpljenje in sram katoliške skupnosti. Tudi sam delim ta občutka,« je po prihodu v Dublin dejal papež.
FOTO: Brian Lawless/AFP
Dejal je, da lahko samo prizna težo škandala, ki so ga pripadniki Cerkve zagrešili z zlorabami mladoletnih, ki so jim bili zaupani v varstvo in izobraževanje. Dodal je, da še posebej misli na »ženske, ki so bile v preteklosti izpostavljene težkim preizkušnjam«.
Številne preiskave na Irskem so namreč pokazale, da so v preteklosti v posvojitev nezakonito dali številne otroke neporočenih žensk, pri tem pa sta sodelovali država in katoliška cerkev.
Frančišek je še izrazil upanje, da bodo razkrite zlorabe pripomogle k temu, da bo v celotni družbi prepoznan pomen zaščite mladoletnih in ranljivih skupin odraslih.
FOTO: Gonzalo Fuentes/Reuters
Papež je obenem Irce v času, ko se v državi krepi sekularizacija, pozval, naj ohranijo vero.
Frančišek je dopoldne prispel na dvodnevni obisk Irske, kjer se katoliška cerkev sooča z novim valom kritik zaradi spolnih zlorab v tamkajšnjih cerkvenih institucijah. Gre za prvi obisk papeža na Irskem od leta 1979, ko je zeleno deželo obiskal
Janez Pavel II.
Papeža sta na letališču v irski prestolnici Dublin med drugim pričakala zunanji minister
Simon Coveney z družino in dublinski nadškof
Diarmuid Martin, srečal se je tudi že s predsednikom
Michael D Higginsom in premierjem
Leom Varadkarjem, homoseksualcem, ki je uspešno vodil kampanji za poroke istospolnih parov in rahljanje zakonodaje o splavu.
Srečal se je s predsednikom s predsednikom Michaelom Higginsomom in njegovo ženo Sabino Coyne FOTO: Dylan Martinez/Reuters
Premier je pred srečanjem dejal, da namerava s papežem spregovoriti o resničnih skrbeh Ircev glede dediščine preteklosti. »Rane so še vedno odprte,« je dejal.
Ob obisku papeža v Dublinu poteka tudi protest skupine Mi smo Cerkev, ki se zavzema za reforme katoliške cerkve, med drugim za možnost posvetitve žensk v duhovnice in odpravo izključevanja istospolnih.
Papež se je srečal tudi s premierjem Leom Varadkarjem FOTO: Stefano Rellandini/Reuters
Papež se bo med dvodnevnim obiskom na Irskem sestal tudi z žrtvami spolnih zlorab v irskih cerkvenih institucijah. Kdaj bo do srečanja prišlo, še ni znano. Osrednji namen papeževega potovanja na Irsko je sicer udeležba na devetem svetovnem srečanju družin.
Komentarji