Sodišče v Južni Afriki je razsodilo, da bo
nekdanji predsednik države Jacob Zuma moral stopiti pred sodnike. Bremenijo ga obtožbe, da je v 90. letih prejel podkupnine v milijardnem poslu s francoskim orožarskim podjetjem Thales.
Sojenje se bo predvidoma začelo 15. oktobra, vendar politični analitiki pričakujejo, da bodo odvetniki vložili zahtevo za preložitev. »Obstajajo še drugi načini, kako se izogniti sojenju ... morda ga še dolgo ne bomo videli, kako se bo soočil z dejanji, ki jih je domnevno storil,« je za
AFP povedal južnoafriški analitik
Xolani Dube.
Sedeminsedemdesetletni Jacob Zuma, ki je bil predsednik države med letoma 2009 in 2018, se je že spomladi poskušal izogniti sojenju, tako da je vložil zahtevo po trajni ustavitvi postopkov. Njegova odvetniška ekipa je zahtevala, da bi morali obtožbe zavreči zaradi političnega vmešavanja v primer in nerazumnih sodnih zaostankov.
Nekdanjega svetovalca obsodili na 15 let zapora
Nekdanjega finančnega svetovalca Zume
Shabirja Shaika, prek katerega je bivši predsednik domnevno prejemal podkupnine v orožarskem poslu, so leta 2005 obsodili na 15 let zapora. Zumo so dve leti pozneje v 16 točkah obtožnice obremenili podkupovanja, korupcije, pranja denarja in poneverbe, a so obtožbe zavrgli, preden je leta 2009 prevzel predsedniški stolček.
Državno tožilstvo je nato v začetku leta 2018 vložilo novo obtožnico, stranka Afriški narodni kongres pa ga je kmalu zatem prisilila k odstopu z vodilnega položaja v stranki zaradi povsem ločenega korupcijskega škandala, povezanega z vplivno družino poslovnežev Gubta. Po glasovanju o nezaupnici v južnoafriškem parlamentu februarja lani
je odstopil s položaja predsednika države.
Komentarji