Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Na ulice proti desničarskemu nasilju

Od konca prejšnjega tedna so nasilnim protestom desničarjev odgovorili z množičnim protestom proti nasilju – v Berlinu se je zbralo okoli pet tisoč ljudi.
Ob minuti tišine na srečanju s Kretschmerjem so nekateri ljudje postali čustveni. FOTO: Hannibal Hanschke/Reuters
Ob minuti tišine na srečanju s Kretschmerjem so nekateri ljudje postali čustveni. FOTO: Hannibal Hanschke/Reuters
Be. B.
31. 8. 2018 | 11:19
4:10

Nemčijo v tem tednu vse od nedelje pretresajo množični protesti, ti so odziv na smrt 35-letnega Nemca kubanskega rodu Daniela H., ki sta ga s sobote na nedeljo z nožem zabodla mlada prebežnika iz Sirije in Iraka. V saškem mestu Chemnitz je bila ta teden tudi naša poročevalka Barbara Kramžar, ki je preverila, kakšne so razmere v tem vzhodnonemškem mestu migrantskega zločina in kako policija v ponedeljek ni mogla obvladati demonstrantov in protidemonstrantov. Ranjenih je bilo okoli dvajset ljudi, med njimi dva policista.

Po prvih demonstracijah skrajnih desničarjev, ki so se zvrstile v začetku tedna in za katere se je pokazalo, da so organizatorji šesttisočglavo množico povabili iz vse Nemčije, so skrajnim desničarjem s protesti odgovorili tisti, ki so proti desničarskemu nasilju.

Ljudje v Chemnitzu prinašajo sveče in cvetje v znamenje žalovanja za umrlim 35-letnim Nemcem kubanskega rodu. FOTO: Odd Andersen/AFP
Ljudje v Chemnitzu prinašajo sveče in cvetje v znamenje žalovanja za umrlim 35-letnim Nemcem kubanskega rodu. FOTO: Odd Andersen/AFP




V Berlinu se je v četrtek na ulicah zbralo približno pet tisoč ljudi, kar je precej več, kot so pričakovali organizatorji. Policiji so prijavili shod, kjer so pričakovali do sto ljudi. Tudi iz Münstra so poročali, da se je na ulicah zbralo okoli dva tisoč ljudi. V berlinski četrti Neukölln je demonstracije organiziral podmladek Levice, potekale pa so pod geslom Chemnitz ali Neukölln: Na ulice proti desničarskemu nasilju, navaja nemška tiskovna agencija DPA.


 

Skrajna desnica proteste napoveduje tudi za soboto


V Chemnitzu pa se je tudi včeraj zbralo mnogo manj, okoli tisoč ljudi, ki so protestirali proti begunski politiki nemške kanclerke Merklove. Protesti so potekali mirno, s plapolajočimi zastavami so ljudje mahali in poslušali govornike, ki so govorili o zločinih migrantov oziroma beguncev, poroča AFP. »Ko vidimo, da tiste, ki čakajo na azil, primerjajo z drugimi, starejšimi ali revnimi mladimi ljudmi – Nemci, ni čudno, da ljudje 'eksplodirajo',« je dejal Tobias, moški v svojih petdesetih, ki ni hotel razkriti svojega polnega imena.

Skupina skrajne desnice Za Chemnitz se je zbrala na ulicah tega saškega mesta pred vhodom, kjer je imel z množico pogovor saški ministrski predsednik Michael Kretschmer. FOTO: Odd Andersen/AFP
Skupina skrajne desnice Za Chemnitz se je zbrala na ulicah tega saškega mesta pred vhodom, kjer je imel z množico pogovor saški ministrski predsednik Michael Kretschmer. FOTO: Odd Andersen/AFP


Skupina se je zbrala pred mestno dvorano, kjer sta se srečala saški predsednik in strankarski kolega Merklove Michael Kretschmer. Ta je na očitke in prepire o tem, kaj je še ostalo od avtoritete države, odgovoril s pohvalo policije, za katero je bilo očitno, da na ponedeljkovih demonstracijah ni obvladovala položaja. Sogovornik se je moral spopasti z očitki, tudi pri svojih volivcih, ki so ga obtožili, da ni ničesar naredil za Saško. Na twitterju je zapisal, da se je pogovora udeležilo okoli šesto gostov. »Veliko vprašanj, mnenj, idej in odprte razprave o temah, ki so pomembne za prebivalce Chemnitza: azil, mediji, njihova varnost in sobivanje drug z drugim. Hvala!«



Nasilni protesti, v katerih je policija zaman poskušala dve skupini ljudi držati narazen, so sprožili nove skrbi v zvezi z grožnjo, ki jo za Nemčijo predstavlja skrajna desnica. Tudi dejstvo, da je nacionalistična AfD na zadnjih volitvah v bundestag na Saškem prejela 27 odstotkov glasov, je zgovoren podatek. Saška je tudi domovina gibanja »domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda« Pegida, ki je nastalo še pred zadnjo begunsko krizo. Pravnica iz vrst stranke Zelenih je za tiskovno agencijo DPA dejala, da se zdi, da ti organizirani desničarji izrabljajo jezo družbe za doseganje svojih ciljev.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine