Pandemija koronavirusa je pripomogla k velikim zaslužkom spletnih trgovcev in ponudnikov iger na srečo.
Galerija
Tudi letos je najbogatejši Kitajec Jack Ma, ustanovitelj in lastnik spletnega trgovskega velikana Alibabe. FOTO: Ludovic Marin/AFP
V letošnjem letu so kitajski superbogataši doslej zaslužili poldrugi bilijon ameriških dolarjev oziroma 1,274 bilijona evrov. To je več kot v prejšnjih petih letih skupaj, poroča AFP, ki se sklicuje na kitajsko letno poročilo o najbogatejših Kitajcih Hurun. Bajne zaslužke jim je omogočila predvsem pandemija koronavirusa – ljudje, ki so morali ostajati doma, so namreč veliko nakupovali pri spletnih trgovcih in več kot običajno igrali spletne igre na srečo. To sta tudi dejavnosti, pri katerih je bila letos rast prihodkov največja.
Zaradi velikih koronavirusnih zaslužkov se je na Kitajskem do avgusta kar 257 ljudi na novo pridružilo klubu milijarderjev po tem, ko je pred tem število milijarderjev na Kitajskem dve leti zapored upadalo. Zdaj je v drugi največji gospodarski velesili kar 878 dolarskih milijarderjev. V ZDA je bilo na začetku letošnjega leta milijarderjev občutno manj, 626. Poleg tega je iz poročila Hurun razvidno, da je bilo na Kitajskem avgusta letos dva tisoč posameznikov z neto premoženjem večjim od dveh bilijonov juanov (okrog 255 milijonov evrov).
Na vrhu Jack Ma, Pony Ma in Zhong Shanshan
Na vrhu seznama najbogatejših na Kitajskem se je znova znašel lastnik spletnega trgovskega velikana Alibabe Jack Ma. Njegovo premoženje je v času koronske pandemije naraslo za krepkih petinštirideset odstotkov na 58,8 milijarde ameriških dolarjev (slabih petdeset milijard evrov). Na drugo mesto se je s 57,4 milijarde dolarjev premoženja uvrstil Pony Ma, lastnik Tencenta, spletnega ponudnika iger na srečo, in Wechata. Njemu se je premoženje letos povečalo za kar petdeset odstotkov. Na tretje mesto med najbogatejšimi Kitajci se je uvrstil novinec med milijarderji, šestinšestdesetletni Zhong Shanshan, ki je najbolj znan po blagovni znamki ustekleničene vode Nongfu. Njegovo premoženje je v septembru znašalo 53,7 milijarde dolarjev.
»Na svetu doslej v enem letu še nikoli ni nastalo toliko bogastva kot letos,« je te podatke komentiral vodja raziskovalcev pri poročilu Hurun Rupert Hoogerwerf. »In iz letošnjega poročila lahko vidimo, da se Kitajska odmika od tradicionalnih gospodarskih dejavnosti, kot so proizvodnja in nepremičnine, in se vedno bolj usmerja v novo ekonomijo.«
Po mnenju Mednarodnega monetarnega sklada IMF bo kitajsko gospodarstvo edino večje svetovno gospodarstvo, ki bo v letošnjem letu doživelo rast. V tretjem četrtletju letošnjega leta je ta znašala 4,9 odstotka.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji