Kazen, ki bo zaradi sistematičnih kršitev pravice do zasebnosti uporabnikov doletela internetnega velikana Facebook, je po mnenju največjih kritikov družbe bistveno premila, da bi povzročila resnično spremembo v ravnanju internetnih podjetij.
Posledično najverjetneje tudi ne bo omilila pritiska na družbeno omrežje in druga velika tehnološka podjetja, od katerih politiki in aktivisti na obeh straneh Atlantika pričakujejo, da bodo storila več za zaščito podatkov uporabnikov.
Malomarno ravnanje s podatki
Večina kritikov internetnih velikanov je konec prejšnjega tedna, ko je
Wall Street Journal objavil novico o tem, da sta ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) in podjetje iz kalifornijskega Menlo Parka v preiskavi Facebookovih kršitev pravice do zasebnosti uporabnikov dosegla poravnavo v višini pet milijard dolarjev, opozorila, da sicer rekordna globa za tehnološka podjetja v ZDA predstavlja zgolj desetino prihodkov, ki jih je Facebook ustvaril lani.
Njena višina, povedano drugače, ne odraža resnosti kršitev, zaradi katerih se je podjetje v zadnjih letih znašlo pod drobnogledom medijev in javnosti, posledično pa tudi politike in regulatorjev.
delo
Kdo se ne spomni afere Cambridge Analytica, v kateri se je britansko svetovalno podjetje dokopalo do podatkov o 87 milijonov Facebookovih uporabnikov, ne da bi bili ti o tem kadar koli obveščeni, nato pa s pomočjo zbranih informacij ustvarjalo politično propagando, med drugim za namene predsedniške kampanje
Donalda Trumpa. Za Facebook je bila afera Cambridge Analytica medijsko najbolj odmeven škandal, a še zdaleč ne edini povezan s kršitvami pravice do zasebnosti uporabnikov. Po izbruhu afere, ki je bila tudi povod za sprožitev preiskave FTC, je podjetje še najmanj v štirih primerih priznalo, da je izgubilo nadzor nad podatki več milijonov ljudi.
Facebook se je v preteklosti zavezal, da bo bolje skrbel za področje zasebnosti. Njegovi sistematični neuspehi so bili ključni razlog za to, da je podjetje v pogajanjih s FTC sprejelo plačilo petmilijardne globe. Poleg denarne kazni je Facebook privolil tudi v to, da spremeni način ravnanja s podatki uporabnikov. Konsenz med vlagatelji je očitno bil, da bi jo lahko podjetje odneslo bistveno slabše. Tudi zato je cena njegovih delnic v petek po objavi novice o poravnavi poskočila.
Velikana bi razkosali
Facebook tako kot veliko tehnoloških družb sočasno bije bitke na več ravneh in v povsem različnih jurisdikcijah. Na tej strani Atlantika je med drugim vpleten v odmevni sodni proces o sistemu čezatlantske izmenjave uporabniških podatkov in njegovi skladnosti z veljavno evropsko zakonodajo.
Izvršni direktor in ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerburg bije bitke na različnih frontah. FOTO: REUTERS/Leah Millis
Toda najhujši izzivi čakajo podjetje v domačih ZDA. Popolnoma jasno je, da si Facebook s plačilom globe, ki jo mora potrditi še ameriško pravosodno ministrstvo, ne bo kupil miru v Washingtonu.
Najbolj odločno proti družbi nastopajo v demokratskem taboru, kjer politiki pozivajo k njenemu razkosanju, v prepričanju, da Facebook (skupaj z nekaterimi drugimi internetnimi velikani) predstavlja šolski primer kršenja protimonopolne zakonodaje. K razkosanju podjetja pozivajo tudi nekateri republikanski kongresniki, zaskrbljeni nad Facebookovim napovedanim vstopom v svet kriptovalut, s katerim bo družba predvidoma samo še povečala svojo moč in vpliv.
Komentarji